LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Finder
Finder
Opublikowany:  

5 mitów na temat smart home, w które prawdopodobnie nadal wierzysz

Wielokrotnie pisaliśmy, jakie udogodnienia może przynieść montaż systemu smart home. Jak wygodne może stać się życie dzięki sterowaniu światłem z pozycji aplikacji w telefonie. Jak w łatwy sposób podwyższyć poziom bezpieczeństwa domu podczas wyjazdów lub jak zapewnić sobie komfort cieplny dzięki inteligentnym termostatom. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o techniczne aspekty montażu smart home, a wokół instalacji smart urządzeń narosło sporo mitów – jak jest naprawdę?

W obiegowej opinii są to systemy, które stosować można jedynie w nowym budownictwie i wymagają przygotowania instalacji elektrycznej w specyficzny sposób. Nic bardziej mylnego! Część systemów ma charakter rozproszony i do takich właśnie należy YESLY. Oznacza to, że nie wymaga on kładzenia dodatkowych instalacji, kucia ścian, aby poprowadzić dodatkowe metry kabli. Wystarczy sprytny integrator, który w kilku prostych krokach zainstaluje urządzenia i skonfiguruje system, uwzględniając nasze potrzeby.

Mit 1. Integracja oświetlenia jest skomplikowana

Niewątpliwie sterowanie oświetleniem to główny atut, dla którego klienci wybierają smart home. Osoby mieszkające w starych kamienicach lub blokach z minionej epoki nie powinny obawiać się wprowadzenia YESLY do swojego otoczenia. Instalacja elementów systemu to bardzo prosta czynność, którą wykona każdy elektryk.

Aktuatory, czyli elementy, które pozwalają zmienić zwykłą instalację elektryczną w inteligentną, zostały zaprojektowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w zastany układ. Każde z takich urządzeń YESLY ma inne zastosowanie – wszystkie jednak z powodzeniem można zainstalować w puszkach elektrycznych, nie tworząc tym samym dodatkowej infrastruktury.

Ponadto w gamie YESLY dostępne są również produkty do instalacji w puszkach typu włoskiego, co niewątpliwie znacznie ułatwia montaż w miejscach, gdzie takie rozwiązanie zostało zastosowane.

Mit 2. Smart home wymusza zakup drogich gadżetów

Wielu dostawców systemów inteligentnego domu wymaga, aby cały system był zintegrowany w ramach produktów jednego dostawcy. Najlepszym przykładem są tutaj włączniki. W niektórych systemach nie można stosować tych powszechnie znanych, a do obsługi poszczególnych funkcji producent narzuca swoje rozwiązanie. Często jednak są one nieadekwatnie drogie lub po prostu nie wpisują się w całokształt projektu.

W przypadku systemu YESLY odpada sztuczne wymuszanie ponoszenia niepotrzebnych kosztów. W tym systemie takie elementy jak np. aktuatory sterujące oświetleniem będą współpracowały ze zwykłymi włącznikami monostabilnymi, które można kupić nawet w zwykłym markecie budowlanym. Tym samym nie trzeba martwić się dopasowaniem przycisku do wnętrza oraz nauką jego obsługi. Niewątpliwie jest to również udogodnienie dla naszych gości, którzy nie muszą przejmować się nowoczesnymi urządzeniami, których mogą nie umieć obsługiwać.

Mit 3. Trzeba zainstalować wszystkie elementy od razu

Nie od razu Rzym zbudowano – z takiego założenia wyszli włoscy inżynierowie, którzy zaprojektowali YESLY. Jeśli nie jesteś przekonany, jakie elementy będą wykorzystane w Twoim domu można zacząć już od jednego modułu, który przybliży działanie systemu. Wprowadzenie YESLY do jednego pomieszczenia pozwoli obyć się z jego działaniem i przetestować, z których udogodnień korzystamy często, a które w rozszerzaniu układu można z powodzeniem pominąć. Takie podejście pozwala też rozłożyć koszty instalacji smart home w czasie. W przypadku wykonywana remontu tylko w pojedynczych pokojach z powodzeniem wprowadzamy YESLY etapami.

Najlepszym przykładem etapowej instalacji, w ramach Twoich potrzeb może być stosowanie takich produktów, jak aktuator 13.S2, który służy do obsługi rolet i zasłon napędzanych elektrycznie. Ten element częściej kupowany jest latem i wiosną, w momencie, gdy klienci zauważają realną potrzebę. Instalacja w puszce i konfiguracja w aplikacji trwa dosłownie chwilę, po której w pełni można cieszyć się zdalnie sterowanymi roletami.

BEYON – Bezprzewodowy przycisk YESLY - czterokanałowy, czarny - 1Y.13.B22

BEYON – Bezprzewodowy przycisk YESLY - czterokanałowy, czarny - 1Y.13.B22

Wzmacniacz zasięgu USB YESLY – Bluetooth - 1Y.EU.005

Wzmacniacz zasięgu USB YESLY – Bluetooth - 1Y.EU.005

Smart przekaźnik do rolet i elektrycznych zasłon YESLY z Bluetooth - 13.S2.8.230.B000

Smart przekaźnik do rolet i elektrycznych zasłon YESLY z Bluetooth - 13.S2.8.230.B000

GATEWAY 2 - bramka systemu YESLY

GATEWAY 2 - bramka systemu YESLY

Mit 4. Smart home zawsze wymaga dostępu do sieci

YESLY – to system smart home, który wybierany jest chętnie do pracy w nietypowych warunkach. Właściciele domków letniskowych, położonych w miejscach, gdzie internet jest trudnodostępny, nie muszą rezygnować z udogodnień, jakie niesie ze sobą inteligentny dom. Komunikacja między urządzeniami YESLY odbywa się przez protokół Bluetooth. Daje to możliwość sterowania poszczególnymi elementami za pomocą smartfona z poziomu aplikacji lub przy użyciu tradycyjnych włączników, lub dedykowanych przycisków – np.: bezprzewodowego przycisku BEYON.

W przypadku, gdy komunikacja lokalna – Bluetooth będzie naszym głównym sposobem zarządzania smart home, warto uzupełnić system o wzmacniacz zasięgu 1Y.EU.005, który pozwoli na lepszą pracę systemu. Natomiast w przypadku lokalizacji, gdzie dostęp do internetu jest zapewniony, warto sięgnąć po bramkę WiFi Geteway2, która zapewni sterowanie smart home poprzez chmurę, z dowolnego miejsca na ziemi.

Mit 5. Trudna instalacja tylko dla specjalisty

Firma Finder to producent rozwiązań dla automatyki przemysłowej i budynkowej. Doświadczenie w branży przemysłowej pozwoliło na stworzenie produktów, które potrafią sprostać trudnym wymaganiom, a jednocześnie są przyjazne dla instalatorów. Każdy z elektryków bez problemów zamontuje elementy systemu, korzystając ze wsparcia i dokumentacji ogólnie dostępnej na stronie YESLY lub korzystając z załączonych instrukcji. Jednak sama instalacja elementów do puszek to nie wszystko – system należy również skonfigurować za pomocą aplikacji Finder Toolbox, która w intuicyjny sposób prowadzi klienta przez cały proces.

Firma Finder ponadto przeprowadza cykliczne szkolenia, certyfikując Integratorów, którzy kompleksowo wprowadzą system smart do Twojego domu. Skorzystanie z obsługi certyfikowanych integratorów, których wyszukać można na stronie Yesly jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę i profesjonalną obsługę.


Artykuł powstał we współpracy z marką Finder.


Inne artykuły w tej kategorii