Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Finder
Finder
Opublikowany:  

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i nie marznąć? Sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie

Ptaki zbierają się do odlotu, jabłonie uginają gałęzie od owoców, a nad zaoranymi polami unosi się mgła. W powietrzu czuć już jesień! Największym wyzwaniem w tym sezonie grzewczym będzie oszczędność energii cieplnej. Braki surowców na rynku oraz bardzo wysokie ceny prądu, węgla i gazu będą wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla osób zarządzających sieciami grzewczymi w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Jak uniknąć ogromnych rachunków za ogrzewanie, a jednocześnie być bardziej eko? Warto zastosować się do kilku wskazówek!

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Pilnuj strat ciepła!

Uciekające z domu ciepło może być sporym problemem. Nieszczelne okna czy drzwi to nie tylko straty na rachunkach, ale też nieprzyjemne odczucie przeciągów. Tanim i dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu są ogólnodostępne uszczelki drzwiowe. Warto przed sezonem grzewczym skontrolować ich stan i ewentualnie wymienić te, które są już wysłużone.

Okna z PVC same w sobie są dość szczelne i mają zainstalowane uszczelki, jednak w trakcie używania mogą się rozregulować. Korekta pracy zawiasów i klamek za pomocą specjalnych kluczy w znacznym stopniu podniesie parametry cieplne okien.

Zainwestuj w rolety zewnętrze – to nie tylko cień

Latem zacienienie to nie tylko wygoda, ale też konkretne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną przeznaczoną na klimatyzację. Jednak to, co latem przynosi wytchnienie i ochłodzenie, zimą staje się prawdziwym wybawieniem od niepotrzebnego wychładzania domu. Dzięki zaplanowanej rutynie elektrycznie sterowane rolety pozwolą w dzień wpuścić do domu światło słoneczne potrzebne do funkcjonowania domowników, domowych zwierząt czy choćby kwiatów. Natomiast po zmroku, który zimą zapada szybciej, zaciągną się chroniąc okna przed wiatrem i stanowiąc barierę przed wychładzaniem.

Inteligentny Dom YESLY, dzięki prostemu urządzeniu jakim jest Aktuator YESLY typ 13.S2, pozwala na zarządzanie roletami i żaluzjami z pozycji smartfona w bardzo intuicyjny sposób poprzez aplikację lub za pomocą asystentów głosowych.

Smart przekaźnik do rolet i elektrycznych zasłon YESLY z Bluetooth - 13.S2.8.230.B000

Smart przekaźnik do rolet i elektrycznych zasłon YESLY z Bluetooth - 13.S2.8.230.B000

BLISS 2 - Inteligentny termostat kompatybilny z systemem YESLY - 1C.B1

BLISS 2 - Inteligentny termostat kompatybilny z systemem YESLY - 1C.B1

Smart przekaźnik YESLY z Bluetooth 13.22.8.230.B000

Smart przekaźnik YESLY z Bluetooth 13.22.8.230.B000

GATEWAY 2 - bramka systemu YESLY

GATEWAY 2 - bramka systemu YESLY

Optymalna wentylacja pomaga w oszczędzaniu ciepła

Aby pomieszczenia nagrzewały się szybciej, a powietrze w nich było zdrowsze, nleży zachować optymalny poziom wilgotności powietrza. Pomieszczenia, które są regularnie wietrzone, łatwiej się nagrzewają, a komfort cieplny jest w nich wyższy niż w wilgotnych wnętrzach. Posiadacze rekuperacji i innych systemów wymuszonej mechanicznie wentylacji docenią możliwości, jakie daje inteligentny termostat BLISS2.

Termostat dzięki wbudowanemu higrometrowi pozwoli na automatyczne uruchomienie systemów osuszania powietrza i wentylacji. Niewątpliwie przyczyni się to nie tylko do polepszenia komfortu, ale też do zdrowszego życia mieszkańców, zmniejszając ilość występujących w otoczeniu grzybów i roztoczy.

Zbuduj wewnętrzną sieć i zarządzaj ogrzewaniem

Dzięki zastosowaniu smart termostatów BLISS2 w wielu pomieszczeniach możliwe jest kontrolowanie wydatków na ogrzewanie w bardzo precyzyjny sposób. Zbudowanie domowej sieci dzięki połączeniu kilku termostatów z bramką GATEWAY2 pozwala na zarządzanie całym układem ogrzewania.

Takie podejście pozwala wyłączyć lub ograniczyć grzanie pomieszczeń, które nie będą używane. Zarządzanie elektrozaworami to bardzo wygodny sposób nie tylko na oszczędności, ale też na uzyskanie komfortu cieplnego w bezobsługowy sposób.

Korzystaj z ciepła wtedy, gdy go potrzebujesz

Niewątpliwie jednym z głównych motywów marnowania energii cieplnej jest przegrzewanie pomieszczeń i ogrzewanie ich w momencie, gdy nikt z nich nie korzysta. Jedną z najciekawszych opcji, jakie daje inteligentny termostat BLISS2, jest możliwość zastosowania w aplikacji funkcji AUTOAWAY. Pozwala ona na uruchomienie geolokalizacji i zdefiniowanie jej tak, aby smart termostat załączał ogrzewanie w momencie, w którym go potrzebujemy.

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają nieregularny czas pracy lub często podejmują spontaniczne decyzje i nie wiedzą, kiedy wrócą do domu. W tym przypadku ogrzewanie nie włącza się zależnie od pory dnia – zdefiniowane jest na odległość użytkownika od domu i zadziała, jeśli znajdzie się on w określonym obszarze.

Oszczędne smart rozwiązania bez remontów i kucia ścian

Wprowadzenie do wnętrza mieszkania takich dodatkowych elementów jak termostat może nastręczać trudności. Do większości tego typu urządzeń należy podłączyć przewody, które je zasilą. Później trzeba przeprowadzić kolejną wiązkę, która da odpowiedni impuls do kotła grzewczego, głowic sterowanych elektrycznie na grzejnikach czy klimatyzacji używanej jako pompa ciepła.

BLISS2 jako prawdziwy smart termostat nie wymaga dodatkowych wielkich prac remontowych. Sam termostat, zasilany może być bateriami AAA i nie wymaga prowadzenia dodatkowych kabli. Tym samym można przenosić termostat z miejsca na miejsce lub powiesić go na ścianie, tam, gdzie tylko zechcemy. Impuls do urządzenia wykonawczego (grzewczego/chłodzącego) wysłany będzie z termostatu drogą radiową, odbierze go aktuator typ 13.21, który podłączony bezpośrednio do urządzenia uruchomi je.

Dlatego właśnie smart termostat BLISS2 chętnie wybierany jest przez klientów, którzy mają wykończone mieszkanie i nie chcą ingerować w jego układ. To rozwiązanie jest też doskonałe w obecnym czasie, gdy wiele osób szuka oszczędności wymuszonych sytuacją na rynku surowców.

To czas złotych liści, miękkich swetrów i gorącej herbaty z miodem. Jesień ma swój urok, jednak nie sposób go dostrzec i w pełni cieszyć się tą wyjątkową porą roku, marznąc w niedogrzanym domu czy mieszkaniu. Na szczęście istnieją proste rozwiązania, które pomagają w optymalnym użytkowaniu ciepła. Stawiając na ekologiczne, smart urządzenia i na bieżąco pilnując strat ciepła, możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, nie rezygnując z codziennego komfortu. Przekonaj się sam, jakie to proste!


Artykuł powstał we współpracy z marką Finder.


Inne artykuły w tej kategorii