HO HO HO! Odkryj Świąteczne promocje 🎅
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak zrobić ścianę z lameli? 3 sposoby montażu lameli na ścianie

Jak zrobić ścianę z lameli? Lamele na ścianie czasami nazywane są współczesną boazerią, choć nie mają nic wspólnego z ciemnymi deskami, które często wpadały w pomarańczowy kolor i pokrywały ściany całych mieszkań. Ściana z lameli to przepiękny i nowoczesny element dekoracyjny, który ociepli wnętrze i sprawi, że cała aranżacja będzie znacznie ciekawsza. Zastanawiasz się, jak zamontować lamele na ścianie? Dziś mamy dla Ciebie 3 sposoby montażu lameli. Który z nich sprawdzi się najlepiej u Ciebie?

Gdzie można zaaranżować ścianę z lameli?

Ściana z lameli może być świetną dekoracją niemal każdego wnętrza. Gdzie i w jaki sposób warto ją zaaranżować?

 • Przedpokój. Korytarz to miejsce, które często jest wąskie, nieustawnie i trudno zaaranżować je w ciekawy i oryginalny sposób. Ściana z lameli w przedpokoju nie zajmie wiele miejsca, a sprawi, że przedpokój będzie prezentował się bardzo stylowo.
 • Sypialnia. Ściana z lameli to świetny sposób na zaaranżowanie ściany za nagłówkiem łóżka. Panel pokryty lamelami może również pełnić funkcję przedłużonego zagłówka.
 • Salon. Lamele świetnie sprawdzają się jako element ocieplający aranżację salonu. Bardzo dobrze będą prezentowały się np. na ścianie za telewizorem lub jako wizualne wydzielenie np. strefy czytelniczej.

Przeczytaj też: Co wybrać na ścianę w przedpokoju? Pomysły i inspiracje

Dlaczego warto zamontować lamele na ścianie?

Masz wątpliwości, czy ściana z lamelami będzie dobrym pomysłem? Mamy dla Ciebie kilka argumentów, które przekonają Cię do podjęcia ostatecznej decyzji.

 • Poprawa izolacji akustycznej. Drewno ma świetne właściwości izolacyjne, dlatego ułożenie ściany z lameli znacząco poprawi właściwości akustyczne pomieszczenia.
 • Ocieplenie aranżacji. Ściana z lameli sprawia, że aranżacja staje się ciekawsza, a wnętrze cieplejsze i przytulniejsze.
 • Łatwy montaż. Montaż lameli na ścianie jest prosty i szybki – poradzi sobie z nim niemal każdy.

Co jest potrzebne do wykonania ściany z lameli?

Postanowione! Zdecydowałeś, że własnoręcznie wykonasz ścianę z lameli w swoim domu. Jakich elementów, narzędzi i akcesoriów będziesz potrzebował? Skompletuj je wszystkie jeszcze przed rozpoczęciem prac, tak, by mieć pewność, że nie będziesz musiał w trakcie montażu specjalnie jechać do marketu budowlanego po brakujące części. Przygotuj:

 • lamele – sklepach możesz znaleźć pojedyncze lamele lub całe panele. Zanim kupisz materiały, zmierz dokładnie fragment ściany, który chcesz pokryć dekoracyjnymi deseczkami,
 • pilarkę ukosową,
 • wkrętarkę,
 • wkręty,
 • klej,
 • impregnat do drewna,
 • pędzel,
 • poziomicę,
 • miarkę,
 • ołówek.
Lamele ścienne Dąb Jasny Medio by Mardom Decor Lamelli - L0202

Lamele ścienne Dąb Jasny Medio by Mardom Decor Lamelli - L0202

100 zł
Lamele ścienne Dąb Jasny Largo by Mardom Decor Lamelli - L0302

Lamele ścienne Dąb Jasny Largo by Mardom Decor Lamelli - L0302

100 zł
Lamele ścienne Dąb Klasyczny Stretto by Mardom Decor Lamelli - L0106

Lamele ścienne Dąb Klasyczny Stretto by Mardom Decor Lamelli - L0106

100 zł
Lamele ścienne Dąb Naturalny Stretto by Mardom Decor Lamelli - L0105

Lamele ścienne Dąb Naturalny Stretto by Mardom Decor Lamelli - L0105

100 zł

Jak zrobić ścianę z lameli? Instrukcja krok po kroku

Jak zamontować lamele od podłogi do sufitu? Możesz zrobić to na trzy sposoby! Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto zastanowić się dłużej i wybrać ten, który będzie najlepszy dla Twojego pomieszczenia i najwygodniejszy dla Ciebie.

1. Montaż lameli bezpośrednio na ścianie

Układanie lameli bezpośrednio na ścianie to najbardziej czasochłonny sposób montowania tego rodzaju dekoracji. Pamiętaj, że powierzchnia, na której będziesz montował panele, powinna być równa oraz czysta i sucha. Jeżeli kupiłeś panele bez listwy, przygotuj klocki dystansujące lub po prostu równe deseczki, które pozwolą Ci odmierzać zawsze symetryczne odstępy między lamelami.

Pamiętaj, by każdorazowo przed przyklejeniem lub przykręceniem listwy sprawdzać jej położenie poziomicą, by mieć pewność, że Twój panel dekoracyjny będzie idealnie równy. Ten sposób montażu pozwala na maksymalne spersonalizowanie ściany oraz ustalenie dokładnie takich odstępów między deseczkami, jakie są odpowiednie dla Ciebie i jakie najlepiej pasują do wnętrza.

Przeczytaj również: Co na ścianę w salonie? 15 pomysłów na wykończenie ściany w salonie [DUŻO ZDJĘĆ]

2. Montaż lameli na listwie

Jeśli lamele, które kupiłeś, mają listwę montażową, montaż będzie nieco łatwiejszy. W przypadku paneli z listwą nie musisz martwić się o precyzyjne odmierzanie odległości między lamelami – producent zrobił to za Ciebie. Pierwszym etapem w tym przypadku jest zamontowanie do ściany listwy montażowej – najlepiej przy pomocy mocnych wkrętów. Później wystarczy tylko wciskać lamele w przygotowane przez producenta miejsca.

Tego rodzaju montaż z pewnością pójdzie Ci szybciej, ale nie będziesz mógł samodzielnie dobrać odległości między poszczególnymi lamelami. Dużą zaletą konstrukcji na listwie jest to, że możesz bardzo łatwo wymienić same lamele na inne, bez naruszania listew, na których opiera się cała konstrukcja.

3. Montaż lameli na płycie

Montaż paneli na płycie to najszybszy sposób na wykonanie ściany z lameli w swoim domu. W tym przypadku zamawiasz nie same lamele, ale całą płytę o określonych rozmiarach z przytwierdzonymi już lamelami. Montaż takiej konstrukcji polega jedynie na przytwierdzeniu całej płyty do ściany. Wystarczy wywiercić otwory, wsadzić w nie kołki i dokręcić całą płytę mocno do ściany.

Wiesz już, jak kłaść lamele na ścianie. To nic trudnego, prawda? Sam zdecyduj, czy zależy Ci na szybkości montażu, czy na możliwości pełnego dopasowania ułożenia lameli do Twoich oczekiwań i preferencji. Gwarantujemy, że niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzesz, efekt będzie imponujący!


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności