Przygotuj dom na Wielkanoc 🐣 Zobacz stoły do -60%
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Fenomenalne metamorfozy

Nowoczesna stodoła w Rumi – zobacz niesamowitą metamorfozę budynku gospodarczego

Nowoczesne stodoły to domy, których bryła została zainspirowana wiejskimi budynkami gospodarczymi lub powstała w wyniku ich przebudowy. Takie budynki mają charakterystyczną, prostą, prostokątną konstrukcję i dwuspadowy dach. Szukasz pomysłów na to, jak stworzyć taki dom? Zobacz spektakularną przebudowę starego budynku w Rumi na podstawie projektu architektki Anny Marii Sokołowskiej, która jednocześnie jest właścicielką nieruchomości. Zaczynamy!

Nowoczesna stodoła w Rumi – jak to się zaczęło?

Metamorfoza domu Pani Anny zakładała przebudowę istniejącego budynku gospodarczego z 1940 roku. Przeznaczony do renowacji budynek gospodarczy z izbą mieszkalną mieści się w Rumi, w dzielnicy Szmelta, na działce w otoczeniu zieleni i starych drzew owocowych. Pani Anna stanęła przed prawdziwym wyzwaniem, czyli byciem jednocześnie architektką i klientką. Jak sama twierdzi, projektowanie dla siebie i swojej rodziny jest znacznie trudniejsze niż praca dla klienta.

Planowanie rozkładu wnętrz na parterze zaczęło się dość nietypowo, bo od dużego okna z siedziskiem, które miało być centrum całej przestrzeni dziennej. To właśnie pod to miejsce planowany był układ pozostałych okien. Obecna forma budynku i wykończenie elewacji czarną opalaną deską nawiązuje do starych drewnianych stodół, których kilka zachowało się jeszcze na tym terenie.

Zobacz też: Stary dom w górach zmienili nie do poznania. Sprawdzamy 250 m² [PRZED I PO]

Projekt domu typu stodoła – inspirowany naturą

Pani Annie bardzo zależało na wpisaniu budynku w kontekst miejsca i otoczenia. Projektantka dążyła do tego, by budynek przyciągał wzrok, ale bez dominowania nad otaczającą przyrodą. Właśnie tak powstała czarna prosta bryła z dwuspadowym dachem pokrytym opalaną deską z modrzewia syberyjskiego, świerkiem skandynawskim na elewacji i czarnymi przesuwnymi okiennicami na parterze, które formą nawiązują do wrót w stodole.

Natura i zieleń otaczają budynek z każdej strony. Naprzeciwko domu znajduje się rozległy zielony teren, który jest pozostałością po dawnych stawach, obok płynie rzeka, a idąc dalej, można spotkać stawy rybne z hodowlą pstrąga i ścianę pięknego, zielonego lasu.

Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

Najważniejsza w projekcie tego domu była idea wnętrz prostych, minimalistycznych, ale również dających poczucie ciepła i wyciszenia. Ze względu na mój zawód mam na co dzień do czynienia z dużą ilością materiałów, wzorów, kolorów i faktur. Otaczam się tym w pracowni, kiedy dobieramy materiały do naszych projektów wnętrz. Dlatego tak bardzo zależało mi, żeby zostawić to za progiem biura i do własnej przestrzeni wejść jak do oazy spokoju i wyciszenia.

StodoLove, czyli trudna miłość – największe wyzwania projektu

Jak wspomina Pani Anna, projekt StodoLove był najtrudniejszym, z jakim miała do czynienia do tej pory, a pracuje w architekturze wnętrz od 16 lat. Projektantka pierwszy raz musiała zmierzyć się z prowadzeniem inwestycji od zera, od początku budowy, do jej zakończenia i wprowadzenia się.

Na co dzień Pani Anna zajmuje się najczęściej inwestycjami prowadzonymi od stanu deweloperskiego. Czasami zdarzają się remonty generalne, również w budynkach zabytkowych, ale skala inwestycji, przy których pracowała do tej pory, nigdy nie była tak duża. Pani Anna nazywa StodoLove swoim największym życiowym wyzwaniem. „Jestem z siebie dumna, że przez ponad 3 lata byłam w stanie prowadzić tę inwestycję jako architekt, inwestor, kierownik i architekt wnętrz, jednocześnie prowadząc własną firmę” – mówi Pani Anna.

Przeczytaj też: Metamorfoza starego domu w sielskie wnętrza – sprawdź zdjęcia PRZED i PO od Pani Moniki

SELSEY Narożnik z funkcją spania Derkan U-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony

SELSEY Narożnik z funkcją spania Derkan U-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony

2659 zł 3319 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Arandes L-kształtny z pojemnikiem zielony velvet hydrofobowy prawostronny

SELSEY Narożnik z funkcją spania Arandes L-kształtny z pojemnikiem zielony velvet hydrofobowy prawostronny

2709 zł 3379 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Batilo U-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony welur hydrofobowy

SELSEY Narożnik z funkcją spania Batilo U-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony welur hydrofobowy

3459 zł 4319 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Beris L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony sztruks hydrofobowy

SELSEY Narożnik z funkcją spania Beris L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony sztruks hydrofobowy

2309 zł 3099 zł

Nowoczesna stodoła – kolory, materiały, faktury we wnętrzach

Wnętrza nowoczesnej stodoły Pani Anny zostały urządzone w bieli, szarości, czerni i naturalnym drewnie dębowym. Do tego zestawienia projektantka dodała też swój ulubiony ciemnozielony kolor, który pojawia się na narożniku w strefie dziennej i na siedzisku w wiatrołapie.

Pani Anna nie kierowała się modą, trendami czy konkretnym stylem w aranżacji. Zależało jej na zestawieniu takich materiałów i faktur, które stworzą spójną czystą formę do eksponowania sztuki, będącej kolejną tuż po architekturze pasją Pani Anny.

Dom w stylu stodoły – zwiedzamy wnętrza

Wiatrołap w ciemnych kolorach

Wiatrołap znajduje się w dobudówce do głównej bryły budynku. Jego ściany i sufit są w kolorze czarnym i nawiązują do koloru elewacji. Wiatrołap oddzielony jest od pozostałej części domu szklanymi drzwiami, co formalnie wydziela obie przestrzenie, ale nie blokuje przepływu światła. Za drzwiami znajduje się pokój dzienny z częścią wypoczynkową, jadalnią i otwartą kuchnią.

Wygodny i stylowy pokój dzienny

W pokoju dziennym warto zwrócić uwagę na przeszkloną witrynę okienną z pięknym widokiem i wygodnym siedziskiem. W górnej części tapicerki siedziska ukryty jest ekran kinowy, a wąski front szafki za sofą ukrywa projektor. W słoneczne dni ekran pełni również funkcję rolety zaciemniającej.

Zabudowa siedziska łączy się z zabudową TV, ciągiem półek przy podłodze oraz bocznym regałem, który jest otwarty od strony kuchni, ale nie jest widoczny od wejścia do strefy dziennej.

SELSEY Fotel wypoczynkowy uszak z podnóżkiem Vence szary velvet łatwoczyszczący

SELSEY Fotel wypoczynkowy uszak z podnóżkiem Vence szary velvet łatwoczyszczący

1369 zł 1699 zł
SELSEY Fotel z podnóżkiem Malmo ciemnoszary welur hydrofobowy

SELSEY Fotel z podnóżkiem Malmo ciemnoszary welur hydrofobowy

1199 zł 1489 zł
SELSEY Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na czarnych nóżkach

SELSEY Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na czarnych nóżkach

1209 zł 1499 zł
SELSEY Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na bukowych nóżkach

SELSEY Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na bukowych nóżkach

1209 zł 1499 zł

Funkcjonalna i symetryczna kuchnia

Kuchnia po metamorfozie wnętrz ma symetryczną formę, z dwoma skrajnymi słupkami, po jednej stronie z chłodziarką i zmywarką oraz piekarnikiem z drugiej strony. Podstawowa kolorystyka to biel, szarość i płyta drewnopodobna w kolorze dębu. Kontrastem dla całej zabudowy jest grafitowa wyspa z płytą grzewczą i wbudowanym okapem.

Zabudowana klatka schodowa

Klatka schodowa znajduje się na uboczu i jest w całości zabudowana z dwóch stron pełnymi ścianami, dzięki czemu nie widać jej od wejścia do strefy dziennej. W tej wąskiej, a długiej przestrzeni bardzo ciekawie prezentuje się aranżacja lamp wiszących oraz okładzina ścian po bokach schodów wykończona czarnym pasem. Dla Pani Anny klatka schodowa jest dodatkowym miejscem na to, aby w przyszłości wyeksponować obrazy.

Przytulna sypialnia

Sypialnia to niewielkie pomieszczenie, niecałe 11 m², ale jako jeden z 3 pokoi na piętrze posiada otwartą więźbę dachową i wysokość na prawie 5 m w górę. Taki zabieg sprawił, że nieduże pomieszczenie zyskało na przestronności. Łóżko kontynentalne, na wysokich nogach wygląda jakby lewitowało, dzięki temu, że nogi są cofnięte względem krawędzi podstawy. Istotnym elementem aranżacji jest również tapicerowana ściana i zieleń jako akcent przełamujący podstawową bazę kolorystyczną.

Poszewka dekoracyjna - Aria LITTLE DREAMS

Poszewka dekoracyjna - Aria LITTLE DREAMS

49 zł
Poszewka AKSAMITNA_Green LITTLE DREAMS

Poszewka AKSAMITNA_Green LITTLE DREAMS

55 zł
Poszewka dekoracyjna - Trawa LITTLE DREAMS

Poszewka dekoracyjna - Trawa LITTLE DREAMS

25 zł 35 zł
Poszewka AKSAMITNA_Green LITTLE DREAMS

Poszewka AKSAMITNA_Green LITTLE DREAMS

59 zł

Funkcjonalne łazienki

W domu Pani Anny znajdują się dwie łazienki. Pierwsza to pomieszczenie, do którego przechodzi się bezpośrednio z sypialni. Mamy tu wygodną wannę, dwie umywalki oraz duże lustra, za którymi kryją się szafki. Dominuje tu chłodna kolorystyka przełamana drewnopodobną płytą w ciepłym odcieniu.

W domu znajduje się również łazienka dzieci utrzymana w jasnej kolorystyce. Ciekawym elementem jest tu mozaika wykonana na zamówienie wg projektu Pani Anny stworzonego na bazie grafiki z gry komputerowej z lat 80. Umywalka zintegrowana z blatem ma dodatkowo otwór z podnoszoną okrągłą klapą, pod którą ukrywa się zsyp na pranie. Dzięki temu wszystkie brudne ubrania lądują w koszu w pomieszczeniu porządkowym koło kuchni i z tego miejsca są transportowane do pralni.

Spójne pokoje dzieci

Dwa ostatnie pomieszczenia to pokoje chłopców, oba również urządzone w podstawowej bazie kolorystycznej i przełamane ulubionym kolorem każdego z chłopców. Elementy obu pomieszczeń są spójne, mamy tu ten sam kolor oraz formę tapicerki przy łóżkach, takie same szafy oraz obróbkę okien. Szafy różnią się kolorystyką i są wzbogacone o uchwyty nawiązujące do mozaiki w łazience chłopców. Ciekawym elementem, który został do realizacji na przyszłość, jest antresola między pokojami chłopców nazywana „dziuplą”. Po wykonaniu drabinek na strych chłopcy będą mieli tam swoją bazę do zabawy.

Nowoczesna stodoła w wykonaniu Pani Anny to projekt, który robi spektakularne wrażenie i może być wspaniałą inspiracją dla wszystkich, którzy marzą o domu w takiej formie. Jak podoba Ci się efekt, jaki osiągnęła projektantka?


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności