Stylowe nowości z wysyłką w 48h - w sam raz na święta!💐

Jadalnia

Jadalnia – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023


Projekty

Produkty

Sortowanie Popularność: największa

Jadalnia – inspiracje na Homebook.pl

Jadalnia, podobnie jak salon, to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Spożywanie posiłków przy wygodnym stole, na komfortowych krzesłach, w towarzystwie przyjemnego oświetlenia przenosi tę zwykłą, codzienną czynność w zupełnie inny wymiar. Od tego, w jaki sposób urządzisz jadalnię, zależy naprawdę wiele! Możliwości zaś jest sporo i do tego, by stworzyć przyjemny kącik jadalniany, wcale nie potrzeba osobnego, przestronnego pomieszczenia. W tym miejscu czekają na Ciebie inspiracje na aranżację jadalni – dużej i małej, minimalistycznej i z charakterem, w różnych stylach!

Jadalnia – krótka historia pokoju stołowego

Jadalnia w obecnej postaci nie od zawsze była osobnym pomieszczeniem. Jeszcze w średniowieczu na czas spożywania posiłków aranżowało się po prostu najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, które jednak na co dzień pełniło różne funkcje. Gospodarze domu na czas spożywania posiłków byli wyróżnieni w ten sposób, że siadali na podwyższeniu, zaś pozostali uczestnicy posiłku – w zależności od swojego statusu społecznego – w różnych odległościach.

Z biegiem czasu jednak na jadalnię stopniowo adaptowano oddzielne pomieszczenia. Wszystko przez to, że duże, wielofunkcyjne wnętrza były niekomfortowe. Było w nich głośno, duszono, często także były mocno zadymione. Następnie te pomieszczenia zyskiwały na statusie, by w końcu stać się pełnowymiarowymi pokojami jadalnianymi, które służyły tylko do tego.

Co ciekawe, przez wiele lat rola jadalni była nieco inna niż dziś. Chodzi jednak bardziej o to, co działo się w niej po zakończeniu posiłku, niż w jego trakcie. Po skończonym posiłku kobiety opuszczały to pomieszczenie, zaś mężczyźni rozsiadali się we własnym gronie, spożywając alkohol i pogrążając się w męskich tematach. Dziś jednak po tej starej tradycji nie ma śladu, a jadalnia zdecydowanie jest tym pomieszczeniem, które łączy, a nie dzieli!

jadalnia aranżacje

Jadalnia – jakie pełni dziś funkcje?

Współczesna jadalnia służy przede wszystkim do spożywania posiłków w rodzinnym gronie. Tym, co poniekąd łączy współczesną jadalnię z tą średniowieczną, jest wielofunkcyjność. Jednak w odróżnieniu od średniowiecznej jadalni, głównym przeznaczeniem tej dzisiejszej jest spożywanie posiłków. Jednak oprócz tego, może pełnić także kilka innych ról.

Przyjmowanie gości – w wielu domach funkcję pokoju gościnnego pełni salon, jednak po pierwsze: nie zawsze tak jest, a po drugie: nie wszędzie jest salon! W niektórych domach, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach z kuchnią otwartą na pokój, rolę miejsca spotkań często pełni właśnie kącik jadalniany. Nic dziwnego: w końcu znajduje się tam przestronny stół i wygodne krzesła, dzięki czemu zarówno luźne rozmowy towarzyskie, jak i załatwianie ważnych spraw są po prostu komfortowe.

Odrabianie lekcji – ze względu na to, że stół jadalniany z definicji jest dość przestronny, to świetnie nadaje się do odrabiania lekcji, tworzenia projektów, rysowania czy malowania. W niektórych domach przeniesienie się do stołu jadalnianego z tymi czynnościami jest poniekąd przymusem (ze względu na brak innego, lepszego miejsca), jednak nie zawsze – bo równie często jest to wybór podyktowany wygodą. W porównaniu z klasycznym biurkiem uczniowskim, nawet niewielki stół jadalniany ma większą powierzchnię roboczą.

Rozrywka z bliskimi – gdzie lepiej rozłożyć planszówki, puzzle czy karty, niż na dużym, przestronnym i stabilnym blacie? To właśnie z tego względu stół w jadalni często pełni miejsce spotkań towarzyskich na różne okazje!

Miejsce pracy – podobnie jak w przypadku odrabiania lekcji, stół jadalniany może okazać się również bardzo wygodnym rozwiązaniem wówczas, gdy szukasz wygodnego miejsca do pracy. Rozłożenie się z laptopem, dokumentami, tabletem i telefonem będzie po prostu komfortowe na przestronnym, stabilnym blacie.

Miejsce do nauki – dokładnie z tych samych powodów jadalnia często staje się miejscem do nauki. Zaciszne i przyjazne miejsce, w dodatku ze sporą powierzchnią roboczą to doskonały wybór, gdy masz dużo książek, notatek czy rysunków. Rozłożenie ich na blacie stołu jadalnianego zapewni przejrzystość i łatwy dostęp do nich.

Jak więc widać, jadalnia może pełnić o wiele więcej funkcji, niż służyć tylko do spożywania posiłków. Warto mieć to na uwadze już na etapie projektowania domu czy mieszkania, jednak dostosowanie jadalni do aktualnych potrzeb nie będzie trudne. Warunek jednak jest jeden: to duży stół i wygodne krzesła!

Jadalnia – gdzie można ją zaaranżować?

Większość mieszkań w blokach jest na tyle mała, że nie sposób wydzielić dodatkowe pomieszczenie na typową jadalnię. Z tego względu posiłki często spożywa się przy stole w salonie lub w kuchni. Nie masz miejsca na osobną jadalnię? Nic nie szkodzi – z powodzeniem zaaranżujesz ją właśnie w salonie lub w kuchni.

Jadalnia w salonie

Jadalnia w salonie to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, przede wszystkim ze względu na ograniczony metraż w mieszkaniach. Projekt jadalni w salonie nie jest skomplikowany. W zasadzie wystarczy wygospodarowanie kącika, w którym ustawisz stół i krzesła.

Miejsce na jadalnię w salonie nie musi być bardzo duże – najważniejsze, by zmieścił się w nim wygodny stół z kompletem krzeseł. Aranżując jadalnię w salonie, pamiętaj o tym, by stanowiła ona integralną część tego pomieszczenia. Dlatego to miejsce powinno być dopasowane stylistycznie do salonu i harmonijnie komponować się z elementami jego wyposażenia.

Jadalnia w kuchni

Aranżując jadalnię w kuchni kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku salonu. Istotną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę jest to, że kuchnia z reguły jest mniejsza (często o wiele) niż salon. Dlatego dopasowanie stołu i krzeseł tak, by nie zajmowały więcej miejsca niż trzeba, a przy tym były funkcjonalne i wygodne, może być nieco większym wyzwaniem w porównaniu do zaaranżowania jadalni w salonie.

W takim przypadku pamiętaj, że lepiej iść na kompromis, a więc wybrać ogólnie mniej mebli, za to skupić się na tym, by były praktyczne, niż iść w wiele drobiazgów, za to kosztem przestrzeni.

Jadalnia jako osobne pomieszczenie

Jadalnia jako osobne pomieszczenie to naturalnie największe pole do popisu jeśli chodzi o aranżację. W zależności od wielkości pomieszczenia, które na nią przeznaczysz, możesz zdecydować się albo na wersję minimalistyczną, albo wręcz przeciwnie!

W tym pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o praktyczne i niezbędne minimum, a więc stół z krzesłami i oświetlenie. Jeśli do dyspozycji masz więcej miejsca, możesz pozwolić sobie na wstawienie dodatkowego mebla, np. kredensu, w którym możesz przechowywać zarówno świąteczną zastawę, jak i naczynia i sztućce do codziennego użytku.

W każdym przypadku pamiętaj o tym, by do wymiarów stołu doliczyć po ok. 80 cm z każdej strony. To przestrzeń potrzebna do swobodnego odsuwania krzeseł i przemieszczenia się wokół stołu.

nowoczesna jadalnia inspiracje

Jadalnia – pomysły na aranżacje w 9 stylach

Szukasz inspiracji na aranżację jadalni? W tym miejscu znajdziesz ich mnóstwo! Sprawdź pomysły na urządzenie sypialni w aż 9 różnych stylach!

Jadalnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to minimalizm i elegancka surowość. Choć kojarzy się przede wszystkim z bielą i drewnem, to jednak różne inspiracje pokazują, że możliwości jest o wiele więcej. Jadalnia w stylu skandynawskim to doskonały wybór dla tych, którzy lubią elegancką prostotę i nawiązanie do natury.

Jadalnia w stylu nowoczesnym

Sporą popularnością cieszą się dziś pomieszczenia urządzone w nowoczesnym stylu. Jadalnia w stylu nowoczesnym może mieć niejedno imię – i doskonale obrazują to inspiracje, które znajdziesz na Homebook.pl! Choć styl nowoczesny kojarzy się z pewną surowością i jasnymi, neutralnymi kolorami, to jednak z pewnością nie ogranicza się tylko do tego.

Jadalnia w stylu tradycyjnym

Wnętrza w tradycyjnym stylu to wybór bezpieczny i zawsze trafny, który będzie cieszył estetyką i funkcjonalnością przez wiele lat. Jadalnia w stylu tradycyjnym to wygoda, spokój i harmonia, które nie znudzą się przez długi czas.

Jadalnia w stylu minimalistycznym

Minimalistyczne wnętrza mogą być tak samo funkcjonalne i estetyczne, jak te w innych stylach. Minimalizm sprawdza się doskonale także w przypadku małych pomieszczeń, które trzeba zaaranżować funkcjonalnie. Jadalnia w stylu minimalistycznym to jednak pomysł nie tylko na małe pomieszczenia, ale również doskonały wybór dla tych, którzy po prostu lubią praktyczny minimalizm!

Jadalnia w stylu industrialnym

Styl industrialny cieszy się powodzeniem w wielu wnętrzach. Możesz zaaranżować go w każdym pomieszczeniu – także w jadalni. Jadalnia w stylu industrialnym będzie zarówno doskonałym przedłużeniem salonu czy kuchni w tym stylu, jak i osobnym pomieszczeniem.

Jadalnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny jest lubiany przede wszystkim ze względu na to, że jest przytulny i wprowadza do pomieszczeń wiele ciepła, a także nawiązuje do natury. Jadalnia w stylu rustykalnym to doskonały wybór dla miłośników natury i ciepłego, przytulnego wystroju wnętrz. Sprawdzi się doskonale w aranżacji mieszkania w podobnym stylu, a także w uroczym domku.

Jadalnia w stylu glamour

Styl glamour lubi większe przestrzenie, w których będzie można w nieskrępowany sposób zaprezentować pewien przepych. Jadalnia w stylu glamour, tak, jak pozostałe pomieszczenia w tym stylu, lubi połysk, złoto, srebro, kryształy i oświetlenie, które pięknie to wszystko podkreśli i wyeksponuje.

Jadalnia w stylu vintage

Jadalnia w stylu vintage to doskonały ukłon w stronę minionych lat. Aranżacja w tym stylu czerpie to, co najlepsze z poprzedniej epoki, dodając to, co najbardziej praktyczne z obecnej. Pomieszczenia vintage, choć są dość specyficzne i przez to może dość mało uniwersalne, cieszą się sporą popularnością.

Jadalnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski to połączenie elegancji z przytulnością i swojską atmosferą. Z tego względu największą popularnością cieszy się przede wszystkim w uroczych, wiejskich domkach, jednak naturalnie nie tylko tam. Z powodzeniem możesz wprowadzić go także do mieszkania. Jadalnia w stylu prowansalskim to przede wszystkim jasne kolory i naturalne materiały.

Sprawdź też: Jadalnia art déco – jaki stół i krzesła wybrać do jadalni w stylu art déco?

Nowoczesna jadalnia – czego nie może w niej zabraknąć?

Urządzenie nowoczesnej, funkcjonalnej jadalni nie jest ogromnym ani trudnym wyzwaniem. Warto pamiętać o kilku zasadach, by w niedługim czasie cieszyć się przyjemnym i praktycznym pomieszczeniem, w którym chętnie będziesz spędzać czas z całą rodziną.

Stół w jadalni

Sercem jadalni jest stół. Często popełnianym błędem jest wybór małego stołu do małej jadalni, kierując się tym, że nie ma w niej miejsca na większy mebel. Lepiej jednak wybrać większy stół, za to o lekkiej i prostej bryle, niż mniejszy, ale o cięższej konstrukcji.

W małej jadalni doskonale sprawdzi się rozkładany stół. Na co dzień nie zajmie wiele miejsca, a gdy zjawią się goście, wystarczy rozłożyć go na czas posiłku, a po nim ponownie złożyć.

Dowiedz się więcej: Jaki stół wybrać do jadalni?

Krzesła w jadalni

Aranżując jadalnię, pamiętaj o dwóch istotnych kwestiach związanych z wyborem krzeseł.

Styl krzeseł – w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym lub minimalistycznym stylu lepiej sprawdzi się komplet takich samych krzeseł, dopasowanych stylistycznie do stołu i pozostałych elementów aranżacji pomieszczenia. Jeśli jednak ma to być nowoczesna lub eklektyczna jadalnia, możesz nieco zaszaleć i wstawić… każde krzesło inne!

Materiał krzeseł – krzesła, ale także podkładki pod talerze albo obrus i dywanik pod stół wybieraj z materiałów, które łatwo wyczyścić. W przypadku krzeseł warto zwrócić uwagę na to, by miały ściągane pokrowce, które w każdej chwili możesz wrzucić po prostu do pralki!

Oświetlenie w jadalni

Aranżacja jadalni koniecznie powinna uwzględniać dobrze dopasowane oświetlenie. Co się pod tym kryje? To przede wszystkim styl pasujący do pozostałych elementów jej aranżacji, a także funkcjonalność. Najważniejsze jest oświetlenie stołu i tę funkcję powinna pełnić lampa wisząca, znajdująca się na odpowiedniej wysokości nad nim: na tyle wysoko, by nie razić w oczy i nie przeszkadzać, a jednocześnie na tyle nisko, by zapewnić równomierne oświetlenie stołu.

Podłoga w jadalni

Wybierając podłogę do jadalni, weź pod uwagę przede wszystkim jej styl (dopasowany do całości), wytrzymałość (panele będą bardziej podatne na zarysowania i odpryski niż płytki), a także łatwość utrzymania w czystości. Jeśli masz dzieci i zwierzęta, to kwestia utrzymania podłogi w czystości będzie wręcz kluczowa!

Ściany w jadalni

Wystrój jadalni to bardzo istotna kwestia wpływająca na atmosferę tego pomieszczenia, dlatego pamiętaj o tym, by zadbać o szczegóły. Chodzi między innymi o to, co znajdzie się na ścianach. Tematyczne obrazki dopasowane do stylu, w jakim urządzona jest jadalnia, zegar, a nawet kolorystyka ścian – to wszystko ma o wiele większe znaczenie, niż może się wydawać i doskonale dopełnia aranżację.

Zobacz koniecznie: Ściany w jadalni – 10 pomysłów na dekorację ściany w jadalni

jadalnia inspiracje

Jadalnia – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

W czasie aranżacji jadalni pojawia się mnóstwo pytań. Odpowiadamy na te padające najczęściej!

Jak urządzić jadalnię?

Jak urządzić jadalnię? Najważniejsze jest to, by wszystko było ze sobą spójne i funkcjonalne. Urządzenie jadalni połączonej z salonem to najczęstsze wyzwanie. Pamiętaj o tym, że powinna ona być jego integralną częścią, dlatego zadbaj o spójność stylistyczną.

Jak urządzić salon z jadalnią?

Jak ustawić meble w salonie z jadalnią? Wiele zależy od tego, jaki rozkład ma salon i gdzie znajdują się meble wypoczynkowe i stolik kawowy. Stół z krzesłami pełniący rolę jadalni powinien być ustawiony tak, by nie przeszkadzał w codziennym, nieskrępowanym poruszaniu się po salonie, a jednocześnie wygodne było wstawanie i siadanie do niego.

Jak oddzielić kuchnię od jadalni?

Jeśli jadalnia jest przedłużeniem kuchni i chcesz w jakiś sposób oddzielić od siebie te dwa pomieszczenia, nie musisz stawiać ścianki działowej ani uciekać się do innych drastycznych rozwiązań. Czasem te najprostsze okazują się tymi skutecznymi. Wystarczy nawet wiklinowy stojący parawan lub zasłonka, by symbolicznie oddzielić te dwie strefy.

Jak oddzielić salon od jadalni?

Oddzielenie salonu od jadalni może być analogiczne jak w przypadku kuchni: wystarczy parawan lub zasłonka. Równie dobrze te dwie strefy możesz jednak symbolicznie oddzielić meblami, np. ustawiając narożnik tyłem do kącika jadalnianego.

Jakie kolory pasują do jadalni?

Jadalnia, podobnie jak sypialnia, to miejsce, które powinno sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi, dlatego musi kojarzyć się przyjemnie. W tym zdecydowanie pomagają spokojne, ciepłe kolory. W jadalni świetnie prezentują się subtelne odcienie zielonego, żółtego i pomarańczowego.

Jakie krzesła wybrać do jadalni?

Wygodne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, a także dopasowane stylistycznie zarówno do stołu, jak i do całego pomieszczenia czy kącika – to najważniejsze cechy, jakie powinny mieć krzesła do jadalni.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Sercem jadalni jest właśnie stół i aranżacja powinna skupić się przede wszystkim na nim. Wybierz przestronny, funkcjonalny stół, przy którym swobodnie rozsiądą się wszyscy domownicy, a wszystkie pozostałe elementy dopasuj do niego – nie odwrotnie!

Co postawić na stole w jadalni?

Dekoracje stołu, choć nie są niezbędne, są zdecydowanie miłym akcentem, który warto wprowadzić do jadalni, jeśli tylko miejsce na to pozwala. Dekoracje stołu powinny być naturalnie dopasowane do stylu jadalni. Uniwersalnym wyborem są niewielkie wazony z kwiatami, a także ozdobne serwetki i podkładki pod talerze.

Co powiesić na ścianie w jadalni?

Dekoracja ściany w jadalni to także element nieobowiązkowy, jednak bardzo miły i wpływający korzystnie na charakter tego pomieszczenia. Warto więc postawić na dodatki dopasowane do stylu jadalni: obrazy w ramkach czy antyramach, zegary ścienne, makramy czy naklejki.

Jak dobrać lampy do jadalni?

Lampa nad stół do jadalni pełni dwie funkcje: dekoracyjną i praktyczną. Najważniejsze jest to, by dopasować ją stylistycznie do aranżacji jadalni, a także w taki sposób, by zapewniała równomiernie rozproszone światło, które dobrze doświetli stół. Jednocześnie nie może razić w oczy.

Jaki dywan wybrać do jadalni?

Każde pomieszczenie, w którym znajduje się dywan, staje się przytulniejsze i cieplejsze. Dotyczy to również jadalni. Pamiętaj jednak, że to miejsce jest narażone na zabrudzenia bardziej niż inne. Dlatego dywan powinien mieć krótkie włosie i być wykonany z materiału, który pozwala na nawet częste pranie i nie zniszczy się pod wpływem wilgoci.

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.