Czego szukasz?
Zobacz także
Anna Poprawska
Anna Poprawska
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wyjątkowe chwile wśród wyjątkowych aranżacji. Jak udekorować świąteczny stół?

Świąteczny stół to miejsce wyczekiwanych spotkań oraz wspólnego biesiadowania przy blasku rozświetlonej choinki i dźwiękach najpiękniejszych kolęd. Dziś podpowiadamy jak zaplanować świąteczną aranżację stołu, która podkreśli niepowtarzalny charakter tych dni i pomoże wprowadzić w domu wyjątkową atmosferę.

Przygotowanie świątecznego stołu zaczynamy najczęściej od przykrycia go obrusem, serwetą lub bieżnikiem. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych aranżacjach największą dekoracja mogą być właśnie tkaniny. Klasyczne zestawienie bieli i czerwieni lub granatu można z powodzeniem zastąpić na przykład eleganckim biało-szarym duetem, wzbogaconym srebrnymi dodatkami. Z kolei wzorzyste, bogato zdobione serwety lub obrusy same w sobie stanowią jedną z najefektowniejszych ozdób świątecznego stołu. Zresztą nie tylko ich kolor, ale również grubość i faktura mają duże znaczenie dla całościowego efektu dekoracji. Materiał nie musi też przykrywać całego stołu – zadbany blat wykonany z wysokiej jakości drewna sam w sobie może być wartościowym składnikiem aranżacji.

biały obrus w srebrne gwiazdki, szara zastawa w białe gwiazdki, choinka w wiklinowej donicy, świąteczne wieńce ozdobne

Klimatyczną odmianę charakteru wnętrza przyniesie także ozdobienie krzeseł pokrowcami w kolorze korespondującymi z barwami nakrycia stołu. Pole do popisu dają również serwetki, które można złożyć na różne ciekawe sposoby. Warto poświęcić trochę więcej czasu na stworzenie efektownej ozdoby w kształcie wachlarza, łabędzia lub eleganckiej i praktycznej kieszonki na sztućce.

Niezwykle ważnym elementem świątecznych spotkań są oczywiście wyczekiwane przez cały rok wyjątkowe potrawy. Pojawiająca się w tych dniach na stole zastawa musi więc być nie tylko elegancka i odświętna, ale powinna także pomieścić wszystkie dwanaście tradycyjnych specjałów.

Wybierając zastawę warto postawić na tradycyjną biel, która sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Elegancji dodają jej często delikatne złote lub srebrne zdobienia. Dobrze prezentuje się też zestawienie białego szkła lub porcelany z elementami wykonanymi z przezroczystego materiału. Szczególnie naczynia kryształowe będą pięknie mieniły się w blasku świec, klimatycznie rozświetlając otoczenie.

Za pomocą dodatków możemy w szczególny sposób podkreślić charakter stworzonej aranżacji. Stylowe świeczniki, solniczki czy cukiernice pomagają udekorować stół, zwłaszcza, gdy same są małymi dziełami sztuki.

Wiele ozdób możemy zapożyczyć z choinki, na przykład wypełniając bombkami półmisek lub rozkładając na stole choinkowe oświetlenie, które rozświetli pozostałe dekoracje.

beżowe bombki glamour, kryształowe kieliszki,

Dobrym pomysłem okazuje się zasięgnięcie inspiracji z natury. Na świątecznym stole wspaniale prezentują się dodatki wykonane z gałązek iglastych drzew, a także szyszek, orzechów czy pomarańczy. Wiele z nich można pomalować błyszczącymi farbami, niewielkim kosztem tworząc bardzo stylowe akcenty dekoracji.

drewniany stół, ozdobne szyszki, świąteczne pierniki, drewniany świecznik

Przyjemny, rodzinny klimat wprowadzają zawsze dodatki stworzone własnoręcznie przez domowników. Urokliwe aniołki i zwierzątka wykonane na przykład z filcu czy gałganków z pewnością będą sympatycznymi towarzyszami świątecznych spotkań. Pamiętajmy o zachowaniu równowagi wśród znajdujących się na stole dekoracji. Im bardziej stonowana zastawa, tym większą kreatywnością możemy się wykazać przy doborze dodatków. Pamiętajmy jednak, aby nie przytłoczyć przestrzeni nadmierną ilością elementów lub zdobień. Czasami nasz ulubiony, zachwycający formą świecznik może na przykład przysłaniać osoby siedzące naprzeciw siebie.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności