Czego szukasz?
Zobacz także
Anna Poprawska
Anna Poprawska
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wybieramy meble kuchenne

Jak wybrać odpowiednie meble do kuchni?

Wystrój kuchni ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności tego pomieszczenia. Nie bez powodu mówi się, że kuchnia stanowi serce każdego domu. To miejsce, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki i przechowuje jedzenie. Bardzo często jest miejscem spotkań całej rodziny i wspólnego spędzania wolnego czasu. Dlatego wybierając meble kuchenne trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników - funkcjonalność, estetyczny wygląd, odpowiednie rozmiary oraz trwałość i łatwość utrzymania w czystości materiałów, z których wykonane są szafki kuchenne.

Nowoczesna aranżacja kuchni - jak pogodzić modę, styl i funkcjonalność?

Odpowiedni dobór mebli ma zasadnicze znaczenie dla późniejszej wygody korzystania z kuchni. Zastanawiając się na tym, jakie szafki kuchenne wybrać, można skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań lub zdecydować się na odważne eksperymenty. Pamiętajmy tylko, iż konsekwentna aranżacja kuchni wymaga dopasowania designu mebli do wybranego stylu.

kuchnia połączona z salonem, fioletowy regał, srebrna lampa wisząca, białe meble kuchenne z czarnym blatem

W kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym, priorytetem będzie prostota, funkcjonalność, a także zdecydowana, jednolita kolorystyka frontów meblowych.

Kuchnie w ciepłym stylu klasycznym wyróżniają się atrakcyjnymi detalami ozdobnymi, wytłoczeniami, a ich najczęstszą stosowaną gamą barwną są naturalne odcienie drewna.

Szafki kuchenne - do wyboru do koloru

Możliwości wyboru są ogromne. W sklepach dostępne są gotowe projekty kuchni, uwzględniające nie tylko różnego typu szafkI kuchenne, ale i sprzęt AGD do zabudowy oraz rozmieszczenie źródeł światła. Możecie również zdecydować się na samodzielne skomponowanie zestawu szafek, półek i regałów, stawiając na własny gust, kreatywność i zmysł estetyczny.

Ciekawą opcją są szafki przeszklone, które pozwalają wyeksponować różne ozdobne przedmioty lub cenną zastawę.

Z kolei szafki z pełnymi frontami znakomicie pomieszczą garnki, patelnie i... zapasy.

Szafki kuchenne wiszące warto rozmieścić na takiej wysokości, aby łatwo było sięgać nawet na najwyższą półkę.

Materiały i kolory frontów

Najbardziej popularnym materiałem, z jakiego robione są szafki kuchenne jest płyta MDF. Fronty z niej wykonane są tańsze, ale i mniej odporne, niż fronty drewniane - wykonane z litego drewna lub płyty meblowej.

W celu uszlachetnienia powierzchni często stosuje się okleinowanie i fornirowanie, polegające na pokryciu powierzchni z płyty cienką warstwą naturalnego drewna. Można zdecydować się również na zdecydowane, wyraziste kolory oklein, dzięki czemu aranżacja nabierze bardziej wyrazistego charakteru. Ponadto fronty górnych szafek mogą być wykonane ze szkła - najczęściej matowego, mlecznego, oprawionego ramą.

Jaki blat?

Blat musi być solidny i odporny, gdyż jest najbardziej eksploatowaną częścią kuchennej zabudowy - musi wytrzymać siekanie, krojenie, gorące garnki. Warto zwrócić również uwagę na to, czy będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Na rynku mamy duży wybór blatów, od laminowanych wykonanych z wiórów drewnianych, papieru, żywic syntetycznych przez kompozytowe, wykonane z mieszanek minerałów po blaty wykonane z kamienia, granitu, marmuru, trawertynu, stali lub szkła.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności