Kuchnia zamknięta - wady i zalety

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zastanawiacie się jakie rozwiązanie zastosować u siebie w domu?

Dziś skupimy się na tym bardziej tradycyjnym rozwiązaniu, czyli kuchni zamkniętej, jakby nie patrzeć coraz rzadziej stosowanej we współczesnym projektowaniu wnętrz domów i mieszkań. Zanim jednak podążymy za modą i zdecydujemy się na alternatywne rozwiązanie, jakim jest kuchnia otwarta na salon, poznajmy wady i zalety kuchni zamkniętej.

Zalety:

NIEWIDOCZNY ROZGARDIASZ W KUCHNI

Jeśli nie mamy ochoty sprzątać i zmywać naczyń bezpośrednio po posiłku możemy zamknąć drzwi, iść do gości do salonu i na jakiś czas zapomnieć o bałaganie.

mała biała kuchnia, kamienny blat, białe kafelki

WIĘKSZA SWOBODA PRZY ARANŻACJI WNĘTRZA

Kuchnia otwarta na salon powinna nawiązywać do stylu w jakim został on urządzony. Podczas gdy mieszkanie urządzamy w stylu nowoczesnym a kuchnię chcielibyśmy mieć prowansalską pozostaje wybór kuchni zamkniętej. W takim przypadku różnica stylistyczna nie będzie aż tak nas kuła w oczy.

W zamkniętych kuchniach nie musimy podejmować kompromisów między wygodą a estetyką. Drobne sprzęty mogą pozostać na blacie - nie zależnie od tego czy tworzą wizualny bałagan, duże sprzęty nie muszą być zabudowane - co jest tańszym rozwiązaniem.

OAZA DLA KUCHARZA

Są osoby, które lubią gotować, ale potrzebują do tego spokoju - zamykają drzwi i pichcą do woli. Dla nich zamknięta kuchnia jest idealna.

czarne płytki kamienne w kuchni, czarny blat kuchenny z połyskiem, betonowe ściany

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Poprzez zamknięcie drzwi bądź wstawienie specjalnej chroniącej przed wejściem dzieci do kuchni furtki, mamy pewność, że małe dzieci nie będą miały dostępu do szuflad pełnych niebezpiecznych narządzi czy gorącej płyty indukcyjnej.

długa i wąska kuchnia, biała cegła, lustro, białe szafki, drewniany blat

ERGONOMIA

W zamkniętych kuchniach łatwiej zagospodarować przestrzeń opierając się na zasadzie trójkąta roboczego. Mamy do dyspozycji więcej ścian, dzięki czemu łatwiej o dłuższy, wygodniejszy blat roboczy oraz większe zróżnicowanie szafek i półek, czego unika się w kuchniach otwartych w celu ujednolicenia zabudowy kuchennej i wpasowania jej w aranżację salonu.

wąska kuchnia, białe szafki z czarnym blatem, duże okno

Wady:

POTRZEBNA WIĘKSZA POWIERZCHNIA

Aby zamknięta kuchnia nie wydawała się ciasna, wymaga zdecydowanie większej powierzchni od kuchni otwartej. Minimalna powierzchnia zamkniętej, wygodnej kuchni to około 11 mkw - jednak taka powierzchnia nie pozwoli nam na ciekawe rozwiązania aranżacyjne.

UTRUDNIONA KOMUNIKACJA

Wąskie przejście czy zamknięte drzwi utrudniać mogą swobodne przenoszenie gorących potraw do jadalni czy salonu oraz powrotne znoszenie brudnych naczyń.

IZOLACJA OSOBY GOTUJĄCEJ

Osoby lubiące duża przestrzeń źle się czują w zamkniętych wnętrzach. Zwłaszcza jest to nieprzyjemne, kiedy kuchnia ma niewielką powierzchnię. Osoba, która najczęściej przygotowuje posiłki dla wszystkich domowników może czuć się wyizolowana, gdyż nie uczestniczy w toczącym się równolegle życiu rodzinnym lub towarzyskim.

wąska kuchnia, białe szafki z drewnianym blatem, szare zasłony, beżowa żaluzja wewnętrzna

MIEJSCE DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW

W zamkniętej kuchni przyda się stół przeznaczony na szybkie posiłki. W przypadku dużej powierzchni kuchni nie będzie z tym problemu, jednak w małych kuchniach będziemy musieli szukać innych rozwiązań - może być to np. przedłużony, podwyższony blat roboczy bądź wąski blat przytwierdzony do ściany.

WYMÓG OKNA DOŚWIETLAJĄCEGO

W zamkniętej kuchni bez okna wadą jest brak dostępu do naturalnego światła oraz możliwości naturalnej wentylacji pomieszczenia.

białe szafki kuchenne z szarym blatem, szara podłoga, białe kafelki

A Wy jakie kuchnie preferujecie? :)

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Bardzo dużą rolę odgrywają meble. Nie tylko pod kątem samego wyglądu, ale również przede wszystkim wygody. Z tego właśnie powodu podczas urządzania swojej kuchni zdecydowałem się na zamówienie mebli od Em-meble, ponieważ wszystko zostało zrobione na zamówienie. Dzięki temu moja kuchnia odżyła i prezentuje się obecnie o niebo lepiej :)
  • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów