🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Anna Poprawska
Anna Poprawska
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Homeoffice, czyli jak stworzyć wygodne miejsce pracy w domu

Praca w trybie homeoffice to coraz częstsze zjawisko. Wielu z nas adaptuje więc domową przestrzeń na gabinet. Aby spełniał on swoją funkcję, powinien być urządzony w przemyślany sposób. Znaczenie ma zarówno wybór pomieszczenia, jak i jego aranżacja, która z jednej strony odpowiadać będzie indywidualnym, estetycznym preferencjom, a z drugiej – zapewni komfortowe warunki. Zanim więc zdecydujemy się na przeniesienie biura do domu poznajmy kilka istotnych wytycznych.

Razem czy osobno?

Definicja „gabinetu” jest szeroka szeroka. Dla jednych będzie to osobne pomieszczenie, odseparowane od reszty domu, dla innych wydzielony fragment pokoju, pełniącego jednocześnie funkcję salonu czy sypialni. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, gabinet warto zaaranżować w odrębnym pomieszczeniu. Zaprojektujemy go wówczas od podstaw, bez konieczności uwzględniania innych elementów wystroju, jak np. łóżko czy szafa z ubraniami. Taka aranżacja będzie nie tylko w widoczny sposób zaznaczała charakter pomieszczenia, ale i jednoznacznie oddzielała miejsce pracy od miejsca wypoczynku – to atut również z psychologicznego punktu widzenia.

Z uwagi na metraż mieszkania, zaaranżowanie osobnego pokoju na biuro nie zawsze jest jednak możliwe.

Miejsce pracy, które znajduje się w w pokoju, który dodatkowo ma inne przeznaczenie, musimy umiejętnie wkomponować w dominującą stylizację. Wybierzmy biurko w neutralnym kolorze lub blat, który może posłużyć jako stół w jadalni. Możemy rozważyć także wielofunkcyjne meble modułowe, które po zakończeniu pracy możemy złożyć, ponownie „odzyskując” cenną przestrzeń.

artpower.pl - Głowacka Natalia

artpower.pl - Głowacka Natalia

750 zł

Formalnie czy casualowo?

Choć homeoffice daje nam dużą swobodę w urządzeniu idealnego miejsca pracy, warto zastanowić się nad wypracowaniem ogólnej koncepcji stylistycznej – ma być formalnie i oficjalnie, czy raczej nowocześnie i przytulnie? Kompromis między ponadczasową klasyką a nowatorską formą zapewni styl minimalistyczny. Modnym rozwiązaniem są też aranże industrialne. Zestawiając materiały takie jak drewno, szkło czy metal lub beton i cegłę, możemy stworzyć oryginalne, a przy tym stylowe biuro.

Kluczowe znaczenie dla aranżacji funkcjonalnej, ale i efektownej stylizacji ma również charakter wykonywanej pracy. Osoba pracująca koncepcyjnie potrzebować będzie wygodnego krzesła, biurka oraz półek i szafek do przechowywania materiałów, dokumentów i książek. Jeśli nasz zawód ma bardziej rzemieślniczy charakter, warto wyposażyć wnętrza w praktyczne pojemniki i organizery. W przypadku małego metrażu roboczy blat może być składany i chowany np. w zabudowie.

cegła naturalna, czarna lampa wisząca, białe krzesło, drewniany stół

Gdy domowy gabinet pełni jednocześnie funkcję siedziby firmy, w której goszczą klienci, niezbędny jest duży stół i wygodne krzesła. Efektownym uzupełnieniem będą też grafiki na ścianach oraz ciekawe oświetlenie. Fantazyjna lampa, kolorystyczne dodatki, a nawet nowoczesna fototapeta z pewnością nadadzą pomieszczeniu wyjątkowy i reprezentacyjny charakter.

Płytki ścienne - Stara Cegła Skalna

Płytki ścienne - Stara Cegła Skalna

79 zł

Inwestować czy adaptować?

Homeoffice możemy stworzyć nawet przy niewielkim nakładzie kosztów. Jeśli nie planujemy zaprojektować całego pokoju, a jedynie dostosować go do swoich wymogów zastanówmy się, które z dotychczasowych elementów wystroju doskonale zaadaptują się do „biurowej” roli.

Przede wszystkim skupmy się na atutach pokoju. Pomyślmy, jak w pełni wykorzystać jego przestrzeń. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka - przekształćmy ją w użyteczne archiwum na dokumenty. Gdy takiej możliwości nie ma, wystarczy kilka półek asymetrycznie zawieszonych na ścianie.

Oryginalny efekt osiągniemy, jeśli będą one wyraźnie kontrastować kolorem. W tak prosty sposób stworzymy ciekawą stylizację, a jednocześnie uporządkowane miejsce pracy. Pamiętajmy, dodatki to sekret udanej aranżacji. Do zrealizowania udanego projektu wystarczy np. designerska lampa zapewniająca duży dostęp światła czy ścienna tablica do zawieszania notatek lub ciekawy obraz.

W myśl powiedzenia, by łączyć „przyjemne z pożytecznym”, odpowiednio urządzony domowy gabinet może sprzyjać bardziej twórczej i efektywnej pracy :)

Lampa podłogowa MARTENS

Lampa podłogowa MARTENS

849 zł

Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności