Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Gdy w kuchni nie ma miejsca na stół. Przegląd kreatywnych rozwiązań

Kuchnia – centrum wszechświata. A w niej stół. Przed laty odrabiało się przy nim lekcje, lepiło z mamą pierogi, rozbierało tranzystorowe radio z tatą, prowadziło dysputy podczas niedzielnego obiadu. Stół to mebel przywołujący wspomnienia, mebel kluczowy. Co zrobić, jeśli w naszym dorosłym życiu, w naszej własnej kuchni nie ma miejsca, aby go wstawić?

Głównym powodem jest metraż. A raczej jego brak. Małe kuchnie to zmora współczesnego budownictwa. Dlatego też w aranżacjach czy gotowych projektach, jakie można znaleźć w sieci, coraz częściej stół jest pomijany. Architekci nie uwzględniają go wizualizacjach kuchni – przestrzeń do spożywania posiłków realizowana jest przez wielofunkcyjne bary lub wysuwanie, składane blaty. Z kolei w przypadku dużych metraży stół w kuchni zastępuje jadalnia.

Jak urządzić „kącik jadalniany” w przypadku, gdy miejsca jest jak na lekarstwo? Największa część proponowanych przez ekspertów rozwiązań to przykłady indywidualnych, szytych na miarę projektów. Im trudniejsze, bardziej wymagające wnętrze, tym większą kreatywnością musimy się wykazać, sięgając po meble i rozwiązania, których raczej nie kupimy w markecie w formie gotowego zestawu.

Niczym bistro

W długiej, acz wąskiej kuchni ciężko o organizacyjny ład i porządek. By nic nie ograniczało swobody ruchów, całą zabudowę często jesteśmy zmuszeni umieścić wzdłuż jednej ze ścian. Druga musi pozostać pusta, tak by zapewnić sobie możliwość otwierania szuflad i szafek kuchennych.

Jeśli borykamy się z niekorzystnymi proporcjami, sięgnijmy po sposoby zaczerpnięte z małych francuskich lokali. „Dobrym rozwiązaniem jest niewielki blat (bez zabudowy meblowej pod spodem), który jest przedłużeniem blatu w ciągu szafek. Na co dzień może być wykorzystywany do pracy w kuchni, ale służyć też jako miejsce do spożywania posiłków” – podpowiada Alicja Olech ze studia Kameleon. Umieszczenie prostego blatu wzdłuż jednej ze ścian pozwoli na wspólne spożywanie posiłków (wprawdzie, nie twarzą w twarz, ale jednak) lub wygospodarowanie wygodnego kącika jadalnego dla singla. Krzesła będą tu wadzić, jednak chowane pod blatem taborety sprawdzą się znakomicie.

Blat dębowy do ławki NATURWOOD surowy

Blat dębowy do ławki NATURWOOD surowy

525 zł
Blat dębowy do stołu NATURWOOD surowy

Blat dębowy do stołu NATURWOOD surowy

1050 zł
Blat dębowy do ławki RUSTWOOD surowy

Blat dębowy do ławki RUSTWOOD surowy

650 zł
Blat dębowy do ławki ANTIQUE surowy

Blat dębowy do ławki ANTIQUE surowy

550 zł

Prawda leży pośrodku

Nawet dwuosobowy kącik jest lepszy od żadnego. Niewielki blat umieszczony na krótkiej ścianie pomiędzy zabudową z obu stron to rozwiązanie niezwykle praktyczne. „W wąskiej kuchni, gdzie zabudowa meblowa zaplanowana jest wzdłuż ścian po obu stronach, sugeruje się połączenie obu ciągów mebli blatem roboczym. Tym samym powstaje miejsce idealne na śniadania, często pod oknem” – tłumaczy Aleksandra Stabrawa-Zaczyńska z pracowni Stabrawa.pl. Zagospodarowanie parapetu, jego naturalne przedłużenie w stronę wnętrza pozwala na przygotowanie i konsumpcję nawet bardzo romantycznej kolacji.

„Alternatywą jest przedłużenie blatu poza zabudowę meblową. Tworzy się wtedy niewielki barek, przy którym można zjeść śniadanie lub popracować przy komputerze” – kontynuuje.

Dobrze się składa

We wnętrzu, które nie dość, że jest małe, to jeszcze pełno w nim kątów, załamań i zakamarków, także możemy znaleźć miejsce na szybkie śniadania. „Dobrym pomysłem są blaty kuchenne z możliwością rozkładania - klasyczne prostokątne czy okrągłe blaty mocowane do ściany idealnie sprawdzają się w funkcji małego stolika” – podsuwa Alicja Olech ze studia Kameleon.

<h2 id="blat-na-granicy">Blat na granicy</h2>
<p>W przypadku otwartej na salon kuchni blat czy bar umieszczony na łączeniu obu pomieszczeń to coś więcej niż standard. To powszechna praktyka. Warto ją wykorzystać, <strong>przedłużając blat dodatkowym „stołem”</strong>. Oszczędność miejsca jest niezaprzeczalna: jedna para je w kuchni, druga zaś w salonie, a wszystko przy zachowaniu bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Dzięki temu rozwiązaniu niezaburzane zostają codzienne rytuały salonowe ani kuchenne prace. Wszystko, cały domowy ruch się odbywa w ramach wcześniej, naturalnie wydzielonej przestrzeni.</p>

Blat na granicy

W przypadku otwartej na salon kuchni blat czy bar umieszczony na łączeniu obu pomieszczeń to coś więcej niż standard. To powszechna praktyka. Warto ją wykorzystać, przedłużając blat dodatkowym „stołem”. Oszczędność miejsca jest niezaprzeczalna: jedna para je w kuchni, druga zaś w salonie, a wszystko przy zachowaniu bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Dzięki temu rozwiązaniu niezaburzane zostają codzienne rytuały salonowe ani kuchenne prace. Wszystko, cały domowy ruch się odbywa w ramach wcześniej, naturalnie wydzielonej przestrzeni.

Blat powiększający drewniany czarny 100x50 cm

Blat powiększający drewniany czarny 100x50 cm

344 zł 860 zł
Blat kuchenny VOLCAN BG26

Blat kuchenny VOLCAN BG26

36 zł
Blat uniwersalny Oristo Siena OR00-BU-120-8 czarny mat

Blat uniwersalny Oristo Siena OR00-BU-120-8 czarny mat

522 zł
Blat uniwersalny Oristo Siena OR00-BU-80-8 czarny mat

Blat uniwersalny Oristo Siena OR00-BU-80-8 czarny mat

306 zł

Blat w blacie

Stół, którego nie widać, to pomysł więcej niż genialny. Blat kuchenny można doposażyć o blat jadalniany. Jest to spójny system, jedno nie istnieje bez drugiego: w blacie roboczym znajduje się przestrzeń, w którą wsuwamy blat stołowy, wraz z odpowiedzialną za utrzymanie równowagi podstawą, nóżką, np. coś na kształt odwróconej litery L. Szerokość obu mebli kuchennych jest niemal identyczna. Otrzymujemy w pełni funkcjonalny stół. Gdy zaś nie spodziewamy się gości, blat może spokojnie spać we wnętrzu większego brata.

Wyspa jako stół

Kuchnia rozplanowana tak, że wzdłuż wszystkich ścian umiejscowione są systemy przechowywania i robocze blaty, stwarza okazję do zagospodarowania środka. Niewielka wyspa kuchenna, otwarta na dole, z przestrzenią na nogi to doskonały pomysł. Wyspa nie zaburza pracy, dostęp do niej otrzymujemy z każdej strony, w żaden sposób nie przeszkadzając osobom krzątającym się wzdłuż szafek.

Lampa wisząca stalowa czarna pojedyncza 16x18 cm E27

Lampa wisząca stalowa czarna pojedyncza 16x18 cm E27

138 zł 346 zł
Lampa wisząca Papua Ø70 cm naturalna

Lampa wisząca Papua Ø70 cm naturalna

983 zł 2458 zł
Zuma Line P17106-7 - Żyrandol na lince JENA 7xE14/40W/230V

Zuma Line P17106-7 - Żyrandol na lince JENA 7xE14/40W/230V

449 zł
Lampa wisząca Vegas LED 154x160 cm miedziana

Lampa wisząca Vegas LED 154x160 cm miedziana

11400 zł 28500 zł

Mała kuchnia? Wcale nie jesteśmy skazani na jedzenie na kanapie, w kucki, na stojąco. Jest nadzieja dla tych, którzy pragną delektować się posiłkiem w odpowiednich okolicznościach. Wysuwany z zabudowy stolik czy nawet składany do ściany blat będzie ratunkiem dla niewielkiej kuchni. I dla nas.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności