Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Jadar
Jadar
Opublikowany:  

Mała architektura w ogrodzie. Porady i inspiracje

Wyobraź sobie perfekcyjny ogród otoczony piękną roślinnością. Poprzez drzewa przedostaje się delikatne słoneczne światło, a w ich cieniu znajdujesz idealny kącik do medytacji – wiszący między konarami hamak. Z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na wielobarwne rabatki i ścieżki ułożone z niezwykłą starannością prowadzące na ulubiony taras lub altankę. Ogród to spełnienie marzeń wielu osób. Jak urządzić przydomową enklawę niezależnie od metrażu? Jadar, producent produktów dedykowanych do ogrodu, przestrzeni miejskich i aranżacji wnętrz, podpowiada jak zaaranżować tą szczególną przestrzeń. W tym artykule przestawimy pomysły na małą architekturę.

Fontanny, donice, łuki, kolumny, altany, schody, dekoracyjne oczka wodne – ogród pełen jest małej architektury. Wygląda przepięknie, dodaje smaczku stylizacji, a co najważniejsze w większości przypadków prócz aspektów estetycznych posiada praktyczne zastosowanie. Doskonałym przykładami są kamienne piece, ławeczki czy nawierzchnie w postaci ścieżek czy schodów. Te ostatnie także wyznaczają swoisty podział ogrodu na konkretne części – rekreacyjne, dekoracyjne czy uprawne. Warto pamiętać, że w urządzaniu ogrodu i tarasu panują takie same zasady co we wnętrzu domu. Potraktujmy zatem aranżowanie sfery pod chmurką jakbyśmy projektowali salon, w którym prócz wygodnych mebli wypoczynkowych, żywych dekoracji, muszą zamieszkać przydatne do relaksu akcesoria.

Co to jest mała architektura ogrodowa?

Mała architektura ogrodowa to nic innego jak zespół niewielkich obiektów budowlanych wznoszonych w ramach zagospodarowania dowolnego terenu. Kolokwialnie mówiąc są to wszystkie detale znajdujące się w ogrodzie – począwszy od ścieżek, po rzeźby, fontanny, altany, murki, ławki, huśtawki, trzepaki, ogrodzenia. Lista małej architektury jest dosyć długa. To co warto wiedzieć to fakt, że można tworzyć ją z dowolnych materiałów – kamienia, drewna, betonu, metalu. W trudnych warunkach wykorzystaj produkty dedykowane do ogrodu – odporne na wysoką czy niską temperaturę oraz wilgoć i słońce. Odpowiednie materiały sprawią, że będziesz dłużej cieszył się bajkowym ogrodem bez konieczności ciągłej renowacji.

Przegląd małej architektury, czyli co wybrać?

Jeżeli nie wiesz na co się zdecydować w pierwszej kolejności weź pod uwagę metraż przydomowego zieleńca. W małym ogrodzie nie możesz pozwolić sobie na niespójność. Na niewielkiej przestrzeni każdy element musi się zgadzać. W tym przypadku warto postawić na minimalizm. Jednocześnie wpleć w stylizację odrobinę kreatywności i nowoczesności. Drzewko uroczo rosnące na stopniu schodka tarasu czy ścieżka ułożona w ciekawą mozaikę pozwolą stworzyć przestrzeń przyciągającą wzrok i jednocześnie wyjątkowo elegancką.

W dużych ogrodach nie bój się stosować całej gamy małej architektury pod różnymi postaciami. Romantyczne oczko wodne, ścieżka subtelnie przechodząca w taras, przycupnięta w rogu altana czy wygodne, kamienne palenisko chętnie zamieszkają na terenie zielonej enklawy. Aby dłużej pozostały nietknięte przez śnieg, deszcz, promienie UV zastosuj kamień, beton czy pustaki. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Aby taras subtelnie przechodził w ogród, a materiały były o podobnej stylistyce oraz kolorystyce.

Producent rozwiązań do ogrodów, tarasów marka Jadar posiada w swojej ofercie mnóstwo rozwiązań, z których ukształtujesz dowolną małą architekturę. Wystarczy odrobina wyobraźni aby z płytek czy kostek brukowych stworzyć prawdziwe dzieła sztuki – od kamiennych filarów, po ogrodzenia, ławki czy stoliki. Czasem w niekonwencjonalny wręcz sposób. Z palisad możemy ułożyć wygodne siedzisko, z betonowej płyty stolik, a z murku oporowego wsparcie dla ogrodu wertykalnego. „Murki oporowe to coraz bardziej popularny element małej architektury ogrodowej. Wykorzystywany jest głównie ze względu na swoją funkcjonalność, ale także na walory estetyczne. Stanowi doskonałe rozwiązanie na terenach o zróżnicowanym poziomie, służąc do umacniania skarp i nierówności terenu. Obsadzając murki roślinnością można uzyskać efekt niepowtarzalnej zielonej ściany.” - wyjaśniają specjaliści Jadar. Innym pomysłem na zaaranżowanie ogrodu jest pergola będąca zwieńczeniem stylu klasycznego. „Pergole to niezwykłe konstrukcje składające się z odpowiednio ustawionych słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia, które w połączeniu z roślinnością tworzą wyjątkowy charakter przydomowego terenu. Są podporą dla pnączy, tworząc jednocześnie odosobnione miejsce, w którym można schronić się przed słońcem lub wiatrem.” - kontynuują wypowiedź designerzy marki Jadar. To nie jedyne możliwości kostek brukowych, płytek chodnikowych czy cegieł łupanych. Z różnych materiałów z łatwością wyczarujesz dowolne konstrukcje małej architektury – od wymyślnych ścieżek i schodków po bardziej finezyjne w postaci pieców, oczek wodnych, murków, altan, palenisk, palisad, stolików i ławeczek. A na tym się pomysłowość nie kończy. Z donicy ogrodowej możesz zrobić wygodny stolik lub siedzisko, z kostki brukowej wielobarwną mozaikę, a z pustaków zasłonę chroniącą przed wiatrem.

Czy projektowanie małej architektury jest trudne?

Niezależnie od metrażu ogrodu warto konsultować się ze specjalistami. Dużo trudniej zaaranżować ogród niż salon. Ten ostatni łatwo jest przecież przemeblować. Przemyśl czego potrzebujesz, pomysł o swoich potrzebach. Uwielbiasz leniuchować na ciepłym słońcu? Przepadasz za śniadaniami w pierwszych blaskach poranka? Stwórz taras z wygodną leżanką lub zestawem mebli ogrodowych. Jeżeli kochasz zieleń lub pragniesz założyć własny zielnik przydadzą Ci się piękne ścieżki prowadzące w każdy zakamarek Twojego zieleńca. W Jadar znajdziesz profesjonalną pomoc w projektowaniu wyśnionej przestrzeni. Efektem będzie ogród zachwycający nie tylko latem, ale i zimową porą.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności