Podjazd wizytówką posesji – jaki wybrać materiał i na jaki styl się zdecydować

Dom jest jak książka, i mimo tego, że "nie ocenia się jej po okładce", patrząc na dostojne gmachy, ozdobione zielonymi krzewami w towarzystwie brukowej mozaiki od razu wiemy, że mieszkają tam osoby mające dobry gust. Dziś opowiemy o tym, jak wykreować funkcjonalną i reprezentacyjną strefę życia – posesję. Razem z firmą Jadar stworzymy podjazd – nie tylko stylowy, lecz także praktyczny.

Kręte ścieżki ubrane w postarzałe brukowe okrycia, bujne zieleńce otulone dekoracyjnymi palisadami, obszerny wjazd do garażu, będący kompilacją prostoty i twórczego artyzmu, a do tego ogród z wydzielonymi miejscami na hamak i grilla. Podłoże wokół domu kryje w sobie niezmierzone pokłady możliwości. Kostka brukowa lub płyty chodnikowe to nie tylko nudne, ciągnące się wzdłuż budynku pasy, ale designerskie sposoby na to, by przestrzeń na zewnątrz budynku była kwintesencją stylu. Kiedyś byliśmy ograniczeni surowym betonem lub kamiennym żwirkiem. Obecnie możemy puścić wodze wyobraźni i stworzyć niebanalne kompozycje prowadzące do garażu i stanowiące parking dla samochodów.

biały dom z dużym ogrodem

O czym warto wiedzieć aranżując podjazd posesji?

Tworzenie podjazdu jest inwestycją na lata, dlatego warto dobrać najlepsze rozwiązania, by potem nie borykać się zarówno z technicznymi problemami, jak i tymi natury stylistycznej. Z uwagi na masę pojazdów parkujących przed domem dobierajmy materiał, biorąc pod uwagę jego wytrzymałość. Specjaliści radzą, by prywatne podjazdy wykładać kostką o grubości 6cm-8cm. Przed wyłożeniem materiału, grunt należy odpowiednio przygotować, stosując podbudowę o grubości około 20-30cm i 3-5 centymetrową podsypkę. Grubszy materiał (10cm) wykorzystuje się do zabudowy miejsc, które służą cięższym pojazdom do 40 ton. Mimo, że zaprojektowanie podwórza wydaje się być rzeczą łatwą, lepiej skorzystać z pomocy fachowca, który wszystko idealnie wymierzy, dobierze kolor i kształt, zaproponuje optymalną szerokość oraz łuki ułatwiające manewry samochodem czy określi przewidywane obciążenia i sposób odwodnienia.

duży biały dom

Jaki rozmiar kostki wybrać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest klasyczna kostka o obłych kształtach (np. Nostalit) lub kombinacja prostokątów i kwadratów dostępna między innymi w kolekcji Luna. Spotkamy je najczęściej na publicznych chodnikach, przydomowych posesjach czy parkingach. Są to średniej wielkości elementy o różnych długościach, które sprawdzą się w aranżacji wielu powierzchni. Drobną brukarską mozaikę zaleca się do tworzenia bardziej skomplikowanych i wąskich ścieżek. Takie małe formaty – z uwagi na mniejsze straty materiału i brak konieczności docinania wielu elementów – używa się do wykładania trudnych miejsc. Duże produkty, np. kolekcji LUX, świetnie spiszą się w ogrodzie i na tarasie, choć także coraz częściej goszczą na wjazdach do garażu. Na większych powierzchniach można pokusić się o rozmiarową roszadę i łączyć różne wielkości kostki lub płyt, wydzielając strefy i tworząc ciekawe dekoracje.

podjazd z kostki brukowej
>> Poznaj kolekcję LUX od Jadar <<

Gdzie położyć płyty chodnikowe?

Płyty chodnikowe mogą występować samodzielnie, choć i w duecie z mniejszą kostką brukową prezentują się doskonale. Coraz częściej sięgamy po płyty na tarasach i w ogrodach, układając szerokie kafelki prowadzące do huśtawki pod drzewem w sadzie lub basenu usytuowanego w centralnym miejscu zieleńca. Duże płyty Megan marki Jadar są wprost stworzone do nowoczesnych budynków, podkreślają surowy i minimalistyczny charakter, a ich uniwersalność sprawia, że za pomocą prostokątnych i kwadratowych kafli możemy wyłożyć niemal wszystko – boisko do zabawy, strefę relaksu w ogrodzie, pas wokół domu czy podjazd. Zwolennicy większych formatów z pewnością nie przejdą obojętnie obok kolekcji masywnych płyt Bulwar Wiślany o grubości 10cm. Doskonała trwałość produktu i 10-letnia gwarancja sprawia, że produkt jest idealny do aranżacji nie tylko publicznych przestrzeni, lecz także zapewnia stylowe wykończenie podjazdu.

podjazd z płyt betonowych
>> Poznaj kolekcję KLASYCZNĄ od Jadar <<

W jaki sposób ułożyć kostkę i płyty na podjeździe?

Producenci tworząc coraz to nowe, wielobarwne kostki i płyty zachęcają do stylizacyjnej zabawy. Na posesjach mogą zachwycać ciekawe rozety czy romby, drogę do domu kształtują zakręcone pasy lub kolorowe trójkąty. Brukarskie roszady mogą przełamać monotonię szarego podłoża, zapraszać do wejścia na taras lub akcentować szczególne miejsce na podwórzu. Najczęściej sięgamy po inny kolor kostki prowadzącej do frontowych drzwi, a inną tonacją wykładamy podjazd, który może być dodatkowo udekorowany ciekawym motywem w centralnym miejscu. Najważniejszą zasadą jest umiar. Ograniczmy się do trzech kolorów maksymalnie. Posesja może także nabrać oryginalnego charakteru za pomocą różnorodnych kształtów. Jadar – poza standardowymi produktami – oferuje także kostkę przypominającą piaskowiec. Kolekcja Sasso ColorBlend sama w sobie jest ozdobą, która nie wymaga żadnych innych zabiegów!

Styl kostki i płyt a wygląd budynku

Najważniejsza zasada mówi o tym, by dobierać kostkę do elewacji budynku. Wówczas osiągniemy stylizacyjną spójność i unikniemy wrażenia chaosu. Jeśli budynek skąpany jest w ciepłej palecie barw i okryty dachówką w podobnym tonie lepiej sięgnąć po brązowe, beżowe, rubinowe czy żółte kolory kostki, a szarość elewacji ubogacić stonowaną szaro-czarną kolorystyką. Nie tylko barwa ma znacznie, ale i styl. Na rynku dostępne są surowe i minimalistyczne płyty, klasyczne brukarskie rozwiązania czy produkty inspirowane stylem przeszłości. Jeśli nasz dom jest przedstawicielem nowoczesnej architektury, sięgajmy po współczesne płyty oraz kostki, które dadzą wrażenie elegancji. Gdy lokum to klasyczny przykład dworku w stylu retro, ten magiczny klimat spotęguje kolekcja Antyk. Jej postarzane elementy, dzięki uszlachetnianiu powierzchni, zwanej obijaniem, sprawdzą się w rustykalnych ogrodach, ozdobią historyczne obiekty i domy.

podjazd z kostki brukowej

Nie ma się co dziwić, że podjazd jest wizytówką posesji, to bowiem preludium do naszej prywatnej strefy. Warto zadbać o to, by nie tylko dom od podłogi aż po sufit był idealnie urządzony, lecz także przestrzeń dookoła budynku inspirowała i kusiła stylem. Kształt, kolor i materiał powinny integrować się z całością i służyć Użytkownikom przez długie lata.

>> JADAR <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Mdxtýfggghhjjkkkkkkllllllmvvvbb. Bhhjjkkkjjjkjccccc. Bhhnvvbvvv b. dvvvhhhhhhhhhhnjkkkkkklllll
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

okropnie wygląda wszystko zawalone kostką dookoła,
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zeby dom wygladal komicznie i obciachowo, posłuchajmy.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Andrzej Jaworski coś dla ciebie
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Artykuł sponsorowany...
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Więcej bruku! Mniej drzew!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Wszędzie kostka ochyda
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Podoba mi szukam sponsora
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Oto jestem XD
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Wolałbym jeżdzić X6 po trawie niż rowerem po tej ś licznej kostce...
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

A mi sie podoba.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Bardzo ładnie 😊
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nie wszyscy mają dużo czasu żeby kosić trawę ,więc kostka na podjeździe sprawia że jest zawsze czysto i zadbanie koło domu.Mi się podoba !!!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jesli nie lubie sie kapac to nie buduje basenu... A nie przepraszam, ale zemnie idiota, buduje i nie wypelniam go woda 😝
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jeden lubi pomarańcze drugi jak mu skarpety śmierdzą. A każdy w swoim domu i ogrodzie robi co mu się podoba !! Nie rozumiem co w tym wszystkim jest nie zrozumiałe 🤔 Byłoby głupio gdyby wszystkim podobało się to samo ☝️ Natomiast kocham Polaków za te komentarze.👏👏👏👏👏
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mozna dom zbudowac na parkingu...ale by było ekstra! A sasiadom by gula skoczyla.
 • Dodano rok temu