Jak uchronić poddasze przed upałami w lecie i mrozem w zimie?

Na poddaszu możemy urządzić sypialnię, pokoje dla dzieci lub otwartą przestrzeń do odpoczynku dla całej rodziny. Często jednak rezygnujemy z tego, w obawie o trudność w zapanowaniu nad odpowiednią temperaturą. Uporczywy upał latem lub chłód i wilgoć w zimniejsze miesiące to wynik nieprawidłowej termoizolacji. Jak ją przeprowadzić, aby cieszyć się użytkowym poddaszem przez cały rok?

jasne poddasze z dużą ilością okien

Poddasze to miejsce, w którym najmocniej odczuwamy zmieniające się temperatury. Wysoka kondygnacja sprawia, że warunki atmosferyczne bezpośrednio wpływają na komfort przebywania na najwyższym piętrze domu. Latem dach nagrzewa się bardzo szybko, przepuszczając gorąco do środka. Nagrzane pomieszczenia trzymają temperaturę, przez co nawet nocą sytuacja się nie poprawia. W porze zimowej natomiast wysoki mróz bardzo szybko daje o sobie znać i ochładza wnętrza poddasza bez względu na zastosowanie ogrzewania. Aby zapobiec takim sytuacjom i chronić poddasze przed nieprzyjemnymi skutkami temperatur należy odpowiednio zaizolować powierzchnię ścian, a przede wszystkim dachu. Wbrew pozorom warstwa izolacyjna nie tylko „ogrzewa” wnętrza domu, ale także chroni przed zbyt silnym nagrzewaniem.

okno balkonowe na poddaszu

Czym izolować dach?

Jednym z najbardziej skutecznych materiałów izolacyjnych jest wełna mineralna. Charakteryzuje się dużą sprężystością włókien i małym ciężarem objętościowym. Doskonale chroni przed zimnem, gorącem, ale także wilgocią oraz hałasem, np. podczas padającego deszczu lub gradu. W celu zabezpieczenia poddasza należy najpierw pokryć dach od strony wewnętrznej folią paroizolacyjną, a następnie ułożyć maty z wełny mineralnej. Na tak przygotowane podłoże możemy układać płytę kartonowo-gipsową, a na nią drewniane deski, panele lub farbę. W naszych warunkach klimatycznych ocieplenie powinno mieć grubość minimum 15 cm, co odpowiada wysokości najczęściej stosowanych krokwi. Dzięki temu izolacja zmieści się między nimi. Zaleca się jednak zwiększenie grubości izolacji termicznej do 25-30 centymetrów. Grubsza warstwa ma znaczenie nie tylko dla izolacji cieplnej, ale także akustycznej. Pozwoli to wygłuszyć hałasujący padający deszcz lub grad, które słychać szczególnie na dachu pokrytym blachą. Dodatkowo im grubsza warstwa izolacji, tym skuteczniejsza ochrona wnętrza przed wysoką temperaturą, do jakiej nagrzewa się wystawione na działanie słońca pokrycie.

dom parterowy

Montaż warstwy izolacyjnej

Izolację, która skutecznie chroni poddasze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi układa się w dwóch warstwach: pomiędzy i pod krokwiami. Pierwsza warstwa powinna szczelnie wypełniać przestrzenie między krokwiami (jej grubość musi być taka jak wysokość krokwi). Nad pierwszą warstwą wełny trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną na ok. 2-2,5 cm. Grubość drugiej warstwy powinna wynosić odpowiednio tyle, aby cała izolacja miała nie mniej niż 25 cm. Trzeba pamiętać również o szczelnej paroizolacji. Cały proces możemy wykonać zarówno na etapie budowania nowego domu, jak i w już istniejącym budynku przy okazji remontu. Wykonanie solidnej termoizolacji nie tylko poprawi komfort mieszkania, ale także pozwoli na oszczędności w ogrzewaniu zimą oraz klimatyzacji latem.

salon na poddaszu

Co jeszcze można zrobić?

Pamiętajmy, że sama izolacja to nie wszystko – bardzo istotne jest również pokrycie dachowe, eliminacja mostków cieplnych oraz zastosowanie solidnych okien. Na dach z mieszkalnym poddaszem dobrze sprawdzą się faliste płyty bitumiczne lub dachówki bitumiczne. Wykonane z nich pokrycie jest odporne na promienie UV oraz czynniki atmosferyczne. Otwory okienne to jedno z miejsc, które ma bardzo duże znaczenie dla ciepła w całym pomieszczeniu. Może powodować zarówno duże straty cieplne w okresie grzewczym albo wzmagać nagrzewanie się pomieszczeń. W tym celu należy zadbać o prawidłowy montaż okien dachowych o niskim współczynniku przenikania ciepła czy nowoczesnej technologii odbijania promieni słonecznych. W porze wysokich temperatur warto także zastosować na oknach rolety lub żaluzje, które dodatkowo osłonią wnętrza przed nagrzewaniem.

kuchnia w stylu skandynawskim na poddaszu

Poddasze użytkowe urządzamy z myślą o komfortowym mieszkaniu przez cały rok, dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową termoizolację dachu oraz odpowiednią stolarkę okienną. Dzięki temu bez względu na porę roku oraz temperatury za oknem będziemy korzystać z pomieszczeń na piętrze.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów