Z czego wykonać nawierzchnię tarasu? Wybierz najlepszy materiał

Coraz częściej doceniamy możliwość obcowania z naturą. Uwielbiamy błogo leniuchować w ogrodzie, grillować pod chmurką czy zatapiać się w aromacie kawy, który unosi się znad ulubionej filiżanki. Gdy krajobraz za oknem nabiera kolorowych barw, a spomiędzy ogrodowych krzewów rozbrzmiewa ptasia melodia, czas płynie wolniej. Taras to letnia strefa relaksu, pełni funkcję kuchni, jadalni, salonu a czasem nawet sypialni, gdzie na wygodnym leżaku ucinamy poobiednie drzemki. Jak wykreować prywatną przestrzeń pełną uroku?

Taras musi spajać bujną roślinność z bryłą domu i stylistycznie łączyć się z charakterem wnętrza. Aranżując przestrzeń ogrodu, zwróćmy uwagę na styl, jakość oraz funkcjonalność materiałów, by nic nie mogło zaburzyć wykreowanej idylli. Dziś razem z producentem kostki brukowej i płyt tarasowych – Jadar – opowiemy o tarasie idealnym. O czym należy pamiętać, wybierając nawierzchnię? Jaki styl będzie najlepszy i czy kształt tarasu ma znaczenie? Śmiało można powiedzieć, że taras to dodatkowy letni pokój. Właściciele cieszą się nim w wiosenne i letnie dni. Tym, którzy marzą o tarasie dajemy kilka cennych wskazówek by był nie tylko piękny, ale i praktyczny. Z nami mogą Państwo zbudować taras od podstaw oraz zagospodarować jego przestrzeń. – mówi Kierownik ds. marketingu Anna Malik-Jakubowska.

betonowa powierzchnia tarasu

Materiał na niepogodę, czyli jaką nawierzchnię wybrać?

Niestety nasz klimat nie pozwala rozkoszować się słońcem przez 365 dni w roku, dlatego wybór płyt musi uwzględniać kaprysy aury. Wahania temperatur, mroźne zimy, ulewne deszcze na przemian z żarem lejącym się z nieba to ogólny zarys tego, na jakie czynniki narażona będzie powierzchnia tarasu. Materiał musi być zatem odporny na termiczne i mechaniczne oddziaływania. Kolekcje płyt tarasowych Jadar – Cordoba PRO czy Megan PRO – poza 10 letnim okresem gwarancji to także wysoka jakość, doskonała prezencja oraz trwałość, dzięki dodatkowej obróbce warstwy fakturowej. Gdy taras jest zadaszony, ryzyko uszkodzeń będzie mniejsze, jednak zacinający deszcz i śnieg mogą wyrządzić wiele szkód, dlatego warunkiem podstawowym jest wybór rozwiązań dedykowanych na zewnątrz, cechujących się wysoką odpornością na wilgoć. Jeśli taras ulokowany jest w pełnym słońcu, weźmy pod uwagę to, że pod wpływem UV materiał może się odbarwiać, dlatego w takich miejscach zrezygnujmy z drewna i sięgnijmy po płytki betonowe.

mała architektura i oryginalna mozaika na tarasie
>> Zobacz całą kolekcję płyt tarasowych JADAR <<

Kamień, beton czy drewno na taras?

Królową tarasów do niedawana była kostka brukowa. Dziś ustępuje ona coraz częściej płytom betonowym, które posiadają szereg walorów technicznych i wizualnych oraz znacznie lepiej prezentują się z nowoczesną architekturą. Poza tymi dwoma rozwiązanymi, możemy także zdecydować się na naturalne kamienie czy drewno – które z uwagi na koszt mogą pochłonąć większą część budżetu. Pośród dostępnych możliwości płyty tarasowe przejmują palmę zwycięstwa. To produkty tańsze od naturalnych materii, a do złudzenia je przypominające, łatwiejsze w czyszczeniu i odporne na czynniki mechaniczne oraz termiczne. Płyty Jadar dodatkowo wytwarzane są w technologii WATERPROTECT, co znacząco je wzmacnia zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Specjalistyczna powłoka ochronna zmniejsza ich nasiąkliwość, zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników z otoczenia oraz pozwala skuteczniej i szybciej usunąć zabrudzenia. Dziś płyty tarasowe imitują drewno czy szlachetne kruszywa, a do tego wykazują doskonałe właściwości, pozwalające na stworzenie oryginalnej aranżacji.

betonowa płytka na tarasie

Jaki kolor płyt tarasowych będzie najlepszy?

Prawdą jest, że w otoczeniu pięknych przedmiotów żyje się lepiej, dlatego styl w jakim urządzimy taras ma niebagatelne znaczenie. To tam spędzamy większość letniego czasu – od rodzinnych obiadów w plenerze, po wieczorne biesiady przy blasku księżyca. Wybór koloru i struktury płyt tarasowych musi ściśle nawiązywać do elewacji. Tonacje Madera ColorBlend o liniowym układzie idealnie komponują się z surową geometrią budynków i tworzą ciekawy nastrój wokół domu. Szare i zimne barwy przypisane są nowoczesnym aranżom, natomiast gdy nasz dom otulony jest ciepłym brązem lub beżem, warto pokusić się o paletę jasnych płyt Passione. Hitem ostatnich sezonów jest kamień naturalny lub płyty imitujące tę urokliwą, nieregularną fakturę. Taki efekt uzyskuje się za pomocą śrutowania – płyty Cordoba PRO łączą w sobie wizualne atuty naturalnego kruszywa i funkcjonalność kostki brukowej. Nawierzchnia jest przyjemna w dotyku i bezpieczna, wykazuje właściwości antypoślizgowe, skutecznie niweluje ryzyko upadków, dlatego możemy sobie pozwolić na chodzenie boso.

chodnik z betonu na tarasie
>> Zobacz całą kolekcję COLORBLEND od JADAR <<

Czy kształt tarasu ma znaczenie?

W aranżacji wnętrz i ogrodów panuje moda na proste formy, takie zabiegi są także uzasadnione ekonomicznie. Do prostokątnych kształtów znacznie łatwiej dobrać kostkę lub płyty, by nie trzeba było ich docinać. Na dużych przestrzeniach możemy pokusić się o wielkie formaty, natomiast na nieregularnych metrażach skorzystajmy z propozycji o mniejszych wymiarach lub systemów modularnych, które cieszą się dużą popularnością. To elementy składające się z form o różnych wymiarach. Aranżacja ogrodowej strefy jest wówczas bardziej efektowna i pozbawiona stylizacyjnej nudy, pozwala na zabawę i stwarza różne możliwości do kreowania prywatnych przestrzeni. Miejsce na grilla czy stół spróbujmy wyodrębnić, tworząc ciekawą rozetę lub dywan. Podobnie możemy oddzielić część rozrywkową z boiskiem od tej, w której będziemy leniuchować. W tym przypadku dozwolone jest także łączenie np. płyt tarasowych imitujących drewno z tymi przypominającymi kamień. Mimo panującego trendu na proste formy warto pokusić się o stylowe roszady, chociażby tworząc pasy ciągnące się wzdłuż ścieżek czy subtelne łuki na frontalnych częściach tarasu, lub linii łączącej go z ogrodem.

kostka brukowa i beton w ogrodzie

O czym pamiętać podczas budowy tarasu?

Podczas urządzania tarasu nie może zabraknąć roślinności. Bujne kępki kwiatów, pnącza wijące się wzdłuż altany czy cudownie pachnące rabaty to konieczny element strefy relaksu. By jeszcze lepiej podkreślić te dekoracyjne alejki i powierzchnie, warto skorzystać z ozdobnych palisad, idealnych w każdej aranżacji – od nowoczesnych, po klasyczne czy nawet rustykalne. Palisady mogą posłużyć jako stylowe donice, schodki oraz elementy oddzielające poszczególne gatunki roślin. Wprowadzą ciekawy klimat i pomogą wykreować niepowtarzalne kompozycje.

nowoczesny dom z tarasem
>> Zobacz elementy uzupełniające od JADAR <<

Taras bywa przedłużeniem domu, strefą gdzie ładujemy życiowe baterie i celebrujemy czas z bliskimi. Materiał, który wybierzemy do jego budowy musi być trwały i niezawodny. W kolekcjach Jadar, poza stylem oraz ciekawymi formami i strukturami, odnajdziemy wysoką jakość. Ta kompilacja jest warunkiem do kreacji idealnej przestrzeni.

>> JADAR <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Anonimowy użytkownik

A tak wygląda nasza propozycja
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Bardzo ładnie to Kasiu wyszło 🖒
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Katarzyna Maliszewska u Ciebie jest identyczny układ
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

A to moje 40 mkw... W tej chwili także na górnej powierzchni murków położone jest drewno. Kafle gresowe się nie sprawdziły jako górna płaszczyzna gdyż w miejscu fugi zbierał się kurz w trakcie deszczu spływający na boczne ścianki murków brudząc je nieustannie.
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Rafał
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Katarzyna Maliszewska poczytaj coś do Twojego królestwa 🙂
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ok😊
  • Dodano rok temu
Zdecydowanie preferuję duże, proste kształty w neutralnych szarościach. Mój numer jeden to płyty Socho Buszremu
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów