Jaka jest optymalna grubość tynku? Odpowiadamy!

Oczami wyobraźni dokładnie widzisz swój wymarzony dom. Kolor dachówki, kształt okien czy wysokość płotu okalającego ogród - dobrze znany Ci jest każdy, nawet najmniejszy szczegół! Warto jednak pamiętać, że kwestie wizualne to nie wszystko. Podczas remontu czy budowy domu równie ważne okazują się aspekty techniczne, dlatego zanim zaczniesz przeprowadzać odpowiednie prace, koniecznie je przeanalizuj!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że grubość tynku ma kolosalne znaczenie. Dzięki właściwie nałożonej warstwie tynku ściany domu są chronione przed wilgocią i urazami mechanicznymi. Jak zatem właściwie aplikować tynk i w jaki sposób zadbać o jego optymalną grubość? Oto nasze podpowiedzi.

Dlaczego grubość tynku oraz przygotowanie podłoża są takie istotne?

Zarówno zbyt cienki, jak i zbyt gruby tynk nie pełni odpowiedniej funkcji ochronnej. Niewłaściwe dozowanie tynku sprawia, że warstwa po wyschnięciu może bardzo szybko spękać i odpaść od podłoża. Oprócz dobrania odpowiedniej grubości materiału, należy pamiętać o fachowym przygotowaniu ściany. Tynkowanie zawsze potrzebuje solidnej bazy. Podłoże musi być suche, nieprzemarznięte oraz wolne od wszelkich zabrudzeń, które mogłyby osłabić przyczepność tynku. Warto również pamiętać, że przed przystąpieniem do tynkowania, na ściany należy nałożyć grunt przystosowany do rodzaju podłoża. Na gładkie i mało nasiąkliwe powierzchnie betonowe nakłada się zazwyczaj tzw. warstwę sczepną lub grunt zwiększający przyczepność, natomiast na podłoża z betonu komórkowego czy cegły ceramicznej, aplikuje się grunt wyrównujący chłonność.

Kliknij i poznaj wysokojakościowe materiały wykończeniowe >>

Jaką grubość powinien mieć tynk zewnętrzny?

Jak podpowiadają specjaliści, minimalna grubość typowych tynków nakładanych na powierzchnie zewnętrzne, to około 10 mm. Warto jednak pamiętać, że tynk tynkowi nie równy! Dla przykładu, tynku cementowo-wapienne bądź cementowe mają zazwyczaj 15 mm grubości, tynki strukturalne (dekoracyjne) 10-30 mm, zaś tynki ciepłochronne, których głównym zadaniem jest ocieplenie budynku, minimalnie 30 mm. Najmniejszą grubością mogą się pochwalić coraz popularniejsze tynku cienkowarstwowe, których maksymalna grubość wynosi 30 mm. Wśród tynków cienkowarstwowych można wyróżnić cztery podstawowe grupy: tynki mineralne, tynki akrylowe (żywiczne), tynki silikatowe (krzemowe) oraz stynki silikonowe i silikonowo-akrylowe, bazujące na żywicy silikonowej.

Jaką grubość powinien mieć tynk wewnętrzny?

We wnętrzach budynków najczęściej stosuje się tynki gipsowe. Popularność tego typu podłoża wynika z efektu szczególnej gładkości. Na ogół tynk gipsowy nakładany jest w postaci jednej warstwy, której grubość wynosi maksymalnie 30 mm. Innym lubianym rodzajem tynku jest ten cementowo-wapienny. Należy go bardzo dokładnie rozprowadzić i wygładzić, jednak dodatkowa praca z pewnością się opłaci - tynk jest bowiem znacznie bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Tynk cementowo-wapienny nakłada się zazwyczaj na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich przewiduje dwie warstwy obrzutka (3 mm) oraz narzut (10 mm). Drugi sposób przewiduje trzy warstwy: obrzutka (3 mm), narzut (10 mm) oraz gładź (5 mm). Warto wiedzieć, że jednymi z najcięższych tynków wewnętrznych są tynki gliniane. Ich grubość wynosi zazwyczaj około 20 mm.

Właściwie dobrany i położony tynk to prawdziwy bohater każdego domu! Dzielnie ochrania ściany i czyni je pięknymi. Bardzo ważne jest zatem, aby wybierać produkty solidne i o najwyższej jakości. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się idealnymi ścianami przez długie lata!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Jeśli chodzi o tynk zewnętrzny cienkowarstwowy mineralny , akrylowy bądź silikonowy o gr.ziarna 1,5mm lub innej grubości ziarna to jaką mam możliwość położenia tynku na gr.30mm ?
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów