Co szukasz?
Zobacz także

Jak ciąć listwy styropianowe pod kątem?

Połączenie ścian i sufitu to często pierwszy element pomieszczenia, na który zwracamy uwagę. Odrapane narożniki, krusząca się linia styku dwóch płaszczyzn to niezbyt dobra wizytówka wnętrza. Z kolei precyzyjne i dokładne wykończenie tego miejsca jest dość wymagającym zadaniem – do prac warto zatrudnić fachowca. Albo zabrać się samemu za remont pomieszczenia, a nieestetyczne bruzdy i nierówności ukryć pod efektownymi przysufitowymi listwami. Przeczytaj, jak dociąć listwy styropianowe, by w łatwy sposób upiększyć wnętrze.

listwa sufitowa biała w sypialni styl skandynawski
Listwa sufitowa to tani i efektowny element dekoracji.

Styropianowa sztukateria, misternie zdobione listwy przysufitowe z subtelnymi motywami florystycznymi to świetny sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu interesującego, indywidualnego sznytu. Atrakcyjny wzór lub magnetyzujący kolor będą przyciągać spojrzenia, intrygować, a jednocześnie świadczyć o niebanalności aranżacji. O ile oczywiście prawidłowo dotniemy listwy! Jak dociąć listwy pod kątem, aby nie stracić na estetyce wykończenia? Zadanie nie należy do najłatwiejszych, chyba że posłużymy się paroma prostymi, skutecznymi trikami.

listwy sufitowe i naścienne w sypialni
Listwy sufitowe w połączeniu z listwami naściennymi doskonale zdobią wnętrze.

Jak dociąć listwy styropianowe przy suficie? Najpierw przygotuj podłoże i listwy

Niezależnie od tego, jaki element planujemy zamontować, w pierwszej kolejności musimy zadbać o dokładne przygotowanie podłoża. Styk ściany i sufitu w tym miejscu powinien być oczyszczony z pyłu i kurzu oraz odtłuszczony. Konieczne jest również usunięcie skupisk pleśni i grzybów (narożniki pomieszczenia oraz połączenie ścian i sufitu to miejsca, w którym najczęściej się pojawiają). Powierzchnia powinna być całkowicie sucha. Przed przystąpieniem do dalszych prac uzupełnijmy wszelkie ubytki w tynku oraz nierówności – za pomocą odpowiednich produktów oraz zgodnie ze sztuką budowlaną.

Przed zamontowaniem elementów należy dokładnie wymierzyć, jakich długości listew potrzebujemy. Następnie przeprowadzamy akcję pt. „docinanie listew styropianowych”. Oczywiście rodzaj cięcia dostosowujemy do miejsca montażu listwy. W przypadku elementów przysufitowych mamy do czynienia z cięciem prostym (czyli pod kątem 90 stopni) oraz cięciem pod kątem 45 stopni. Z cięciem prostym nie powinniśmy mieć żadnego problemu, za to cięcie pod kątem okazuje się nieco bardziej skomplikowane.

Docinanie listew styropianowych pod kątem wymaga od nas precyzji i dokładności. Musimy być bardzo skrupulatni, inaczej elementy sztukaterii w narożnikach pomieszczenia nie będą do siebie idealnie przylegać.

Listwy styropianowe – jak ciąć pod kątem?

Aby docinanie listew pod kątem przyniosło oczekiwane, czyli jak najlepsze rezultaty, warto posłużyć się tzw. skrzynką uciosową, która pozwoli nam na utrzymanie obranego nachylenia ostrza piły. To konstrukcja z drewna lub MDF-u ze specjalnie zaprojektowanymi szczelinami, które pomagają w stabilnym cięciu i trzymaniu narzędzia. Poszczególne otwory umożliwiają wykonywanie precyzyjnych, pewnych cięć pod kilkoma wybranymi kątami.

>> Zobacz więcej listew dekoracyjnych i sztukaterii <<

Jak zamontować docięte listwy styropianowe?

Kiedy już zakończymy docinanie listew pod kątem 45 lub 90 stopni, możemy przejść do kolejnego etapu prac, czyli ich montażu. Najpierw należy precyzyjnie zaznaczyć miejsce montażu. Listwy przed przyklejeniem należy przyłożyć do ściany i sprawdzić, czy łączenia są równe. Jeśli nie – cięcie należy poprawić.

Zanim nałożymy klej, oczyśćmy listwy (przede wszystkim krawędzie) z pyłów za pomocą szczotki, a wszystkie nierówności powstałe podczas cięć wygładźmy papierem ściernym.

Teraz można przejść do samego montażu. Listwy należy starannie pokryć cienką warstwą kleju, nie zapominając również o krawędziach, przy których listwy będą się łączyć. Następnie mocujemy listwy do ściany. Jeśli listwy pokryliśmy zbyt grubą warstwą, klej może zacząć wypływać przy krawędziach. Należy delikatnie zetrzeć nadmiar szpachelką lub ręcznikiem papierowym.

Po upływie okrągłej doby listwy można przeszlifować i pomalować na dowolny kolor.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów