Trend steampunk - czym się charakteryzuje i w jaki sposób zaaranżować wnętrze w tej konwencji?

Steampunk to trend stosunkowo świeży i… absolutnie wyjątkowy! Z jednej strony nawiązuje do epoki wiktoriańskiej i rewolucji przemysłowej, z drugiej kojarzy się z bajkową estetyką znaną nam z filmów SF. Cóż, nie bez kozery mówi się o nim również Victorian Science Fiction!

Nazwa tego osobliwego stylu powstała z połączenia dwóch angielskich słów - "steam", czyli pary, która po dziś dzień jest symbolem XIX-wiecznych wynalazków oraz "punk", trendu, który nawiązuje do przewrotności, buntu i łamania utartych schematów. Bo taki właśnie jest steampunk - z jednej strony tkwi w nim wiktoriańska elegancja, z drugiej, zaskakuje punkowym pazurem i nieoczywistym doborem akcentów, rodem z nieco mrocznego, zmechanizowanego świata.

Czym charakteryzuje się styl steampunk?
--
Styl steampunk jest tajemniczy i odrobinę mistyczny, dlatego osoby, które p ...

Czym charakteryzuje się styl steampunk?

Styl steampunk jest tajemniczy i odrobinę mistyczny, dlatego osoby, które preferują jasne wnętrza pełne światła, mogą podchodzić do niego ze sporą rezerwą. We wnętrzach typu steampunk znajdziesz bowiem bezlik starego drewna, pełnego charakterystycznych przebarwień i spękań, a także mnóstwo miedzi, stali i szkła. Jest tu nieco industrialnie, jednak wielkomiejski szyk zdecydowanie ustępuje miejsca elementom w stylu wiktoriańskim i vintage. Wnętrza są nastrojowe, utrzymane w stosunkowo ciemnej palecie barw. Wiele tu brązu, zgniłych zieleni, orzecha, mahoniu, a także odcieni rdzy i starego złota.

Steampunk - jakie meble?
--
Jeśli chodzi o meble, ponownie, w roli głównej powinno występować drewno. Ze względu na to ...

Steampunk - jakie meble?

Jeśli chodzi o meble, ponownie, w roli głównej powinno występować drewno. Ze względu na to, że steampunk preferuje odcienie ciemne, możesz postawić na egzotyczne odmiany - teak, palisander, merbau. Ogromnym powodzeniem cieszą się również skórzane fotele i kanapy - najlepiej te pikowane, o wygodnych podłokietnikach. Zapewniamy, że steampunk pokocha każdą odmianę mebli w stylu Chesterfield! Oprócz tego, możesz zaryzykować i wprowadzić do wnętrz meble typowo loftowe - stoliki kawowe na stalowych kołach, żeliwne stołki czy metalowe szafki projektowane na wzór tych roboczych.

Kliknij i wybierz idealną sofę w stylu steampunk >>
Łączenie przeszłości z przyszłością
--
Oprócz klasycznych, eleganckich mebli, pamiętaj - nie bój się eksperymentów. Dó ...

Łączenie przeszłości z przyszłością

Oprócz klasycznych, eleganckich mebli, pamiętaj - nie bój się eksperymentów. Dół od maszyny do szycia przerobiony na biurko? Proszę bardzo! Fotel zaprojektowany z blachy i wykończony nitami? Doskonale! Pamiętaj, że steampunk to romans śpiewu przeszłości z odważną wizją przyszłości. Wnętrza mają wyglądać tak, jakby zaprojektowali je XIX-wieczni wizjonerzy, myśląc o tym, jak zmieni się świat na przestrzeni stulecia.

Modne mechanizmy 
--
Steampunk odrzuca nachalną elektronikę, natomiast kocha wszystko, co związane z mechaniką. Jednym ...

Modne mechanizmy

Steampunk odrzuca nachalną elektronikę, natomiast kocha wszystko, co związane z mechaniką. Jednym z najważniejszych elementów, które po prostu muszą pojawić się w tych niepokornych wnętrzach, są więc koła zębate - im starsze, tym lepsze! Jeśli zastanawiasz się skąd je wziąć - podpowiadamy - zajrzyj na pchli targ bądź na bazar staroci! Oprócz tego, możesz poszukać designera, który wykonuje tego rodzaju ozdoby na zamówienie. Czasem są to świeczniki, innym razem ramy luster bądź lampy. Oprócz tego mile widziane będą wszelkie śruby, tłoki, trybiki i inne, rozmaite części maszyn.

Akcenty "z duszą"
--
Oprócz „zmechanizowanych” dekoracji, postaw na te leciwe, zabytkowe, z duszą. Mogą być to zegary, ...

Akcenty "z duszą"

Oprócz „zmechanizowanych” dekoracji, postaw na te leciwe, zabytkowe, z duszą. Mogą być to zegary, globusy, mikroskopy, lunety i astrolabia. Sięgnij również po stare mapy, fotografie w kolorze sepii oraz skórzane walizy i kufry. Pamiętaj, że ma być trochę tak, jak w filmach o przygodach Sherlocka Holmesa z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej! Sprawdzą się tu więc także wszelkie makiety, plany czy miniaturki sterowców. Tapety? Proszę bardzo! Najlepiej te zdobione bogatymi ornamentami.

Steampunk i laboratorium
--
Co ciekawe, steampunk bardzo lubi elementy „laboratoryjne”. Możesz zatem śmiało zaprosić d ...

Steampunk i laboratorium

Co ciekawe, steampunk bardzo lubi elementy „laboratoryjne”. Możesz zatem śmiało zaprosić do wnętrz charakterystyczne, rurkowe parawany, stalowe stoły osadzone na kółkach czy przeszklone szafki lekarskie. Niezwykle znamienne jest, że jedna z popularnych restauracji zaaranżowana w stylu steampunk, postawiła na fotele stworzone na wzór tych dentystycznych! Aby więc dodatkowo podkreślić „gabinetową” estetykę, sięgnij po szklane elementy w formie próbówek, kolb, kroplomierzy i słojów. Ciekawą ozdobą mogą być również czarno-białe ryciny fauny i flory, przypominające ilustracje z XIX-wiecznych encyklopedii.

Steampunk - oświetlenie
--
Styl steampunk wprost uwielbia lampy! Najlepiej, aby były to modele zbudowane z „nagich”, d ...

Steampunk - oświetlenie

Styl steampunk wprost uwielbia lampy! Najlepiej, aby były to modele zbudowane z „nagich”, designerskich żarówek w stylu vintage. Oprócz tego, mile widzialne są lampy stołowe zaprojektowane z kół zębatych, śrub, gąsienic oraz innych, rozmaitych elementów, których nie powstydziłby się najlepszy mechaniczny warsztat! Świetnym pomysłem, który zawsze sprawdza się w tej konwencji, są również lampy naftowe. Mogą one stanowić nastrojowe uzupełnienie klasycznego oświetlenia - zamiast zwykłych świec czy modnych ostatnimi czasy latarenek.

Oświetlenie w stylu steampunk? Zobacz! >>
Oryginalne elementy wykończeniowe
--
Aranżując wnętrze w stylu steampunk, pamiętaj, aby wykorzystać każdy industrialny ...

Oryginalne elementy wykończeniowe

Aranżując wnętrze w stylu steampunk, pamiętaj, aby wykorzystać każdy industrialny detal, jaki znajdziesz we wnętrzu. Oryginalne elementy techniczne to bowiem jego ulubiona dekoracja! Mogą być to surowe, ceglane, bądź betonowe ściany, stalowe belki i filary, skrzynki teletechniczne, zabytkowe piece, fragmenty rur czy okablowania. Im więcej tego typu akcentów, tym aranżacja będzie bardziej autentyczna.

Elementy w stylu punk
--
Na koniec elementy bardziej „punk”, niż „steam”. Aby dodać aranżacji więcej drapieżności, pos ...

Elementy w stylu punk

Na koniec elementy bardziej „punk”, niż „steam”. Aby dodać aranżacji więcej drapieżności, postaw na meble, dodatki i wykończenia ze zdecydowanym pazurem. Mogą to być meble ozdobione ćwiekami i kolcami, okładziny ścienne zbudowanie z nitów czy schody wykończone blachą ryflowaną. Takim elementom bliżej jest do nurtu nowoczesnego, który we wnętrzach steampunk, powinien naturalnie przeplatać się z elegancką i nieco mroczną konwencją wiktoriańską.

Steampunk to styl doprawdy niezwykły! I choć nie wszyscy odnajdą się w tego typu estetyce, to każdy powinien ją poznać - choćby z ciekawości. Kiedyś scenograf Roger Morgan, powiedział, że steampunk jest „snem przeszłości o przyszłości”. Warto zatem zaryzykować stwierdzenie, że taki sen dotyczy każdego z nas - kto bowiem nie wyobraża sobie, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość za sto lat?

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze
tcjvcvnzhshsg
  • Dodano rok temu
tcjvcvnzhshsg
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów