Czyszczenie mosiądzu: jak prawidłowo wyczyścić mosiężne przedmioty?

Z przedmiotami wykonanymi z mosiądzu większość z nas ma do czynienia na co dzień. Stanowią one wyposażenie domu, towarzyszą w wykonywaniu rozmaitych czynności, a nawet są elementem wpływania na wizerunek (mosiężna biżuteria nie wychodzi z mody). Kuchenne naczynia, monety, klamki, ramy obrazów, meble, ozdobne bibeloty – te wszystkie detale wykonywane są z interesującego nas stopu metali. Co zrobić, żeby z czasem nie traciły swojego blasku oraz dekoracyjnego charakteru? Jak zachować ich wyjątkową barwę, która ożywia i uszlachetnia każde pomieszczenie? Sprawdźmy kilka najpopularniejszych sposobów na czyszczenie mosiądzu.

mosiądz jak czyścić
czyszczenie mosiądzu ketchupem

Zaśniedziały mosiądz – przyczyny i zwalczanie

Efektowna, pomarańczowozłota barwa mosiądzu jest zasługą połączenia miedzi i cynku. Niezwykły kolor, tak chętnie wykorzystywany w dekoracji domów, a także mieszkań, niesie ze sobą jednak pewne minusy. Największym z nich jest pojawianie się – w miarę upływu czasu – tzw. śniedzi, zwanej inaczej patyną. Na skutek korodowania na mosiężnych przedmiotach uwidacznia się zielonoszary nalot. W niektórych przypadkach patyna jest pożądana – idealnym przykładem jest charakterystyczny kolor Statui Wolności. Zielonkawa barwa figury odlanej w całości ze stali i miedzi na stałe wpisała się w krajobraz miasta. Najczęściej jednak chcemy uniknąć tego efektu.

Na szczęście do czyszczenia mosiądzu służy szereg środków. Należy jedynie pamiętać, że częste czyszczenie mosiężnych rzeczy sprawi, że będą one bardziej podatne na utlenianie. Zyskają za to niezrównany blask.

Jak wyczyścić mosiądz?

Na rynku dostępne są profesjonalne środki do czyszczenia mosiądzu. Jednak równie dobrze o metalowe przedmioty można zadbać za pośrednictwem substancji używanych w każdym domu. Kuchnia i łazienka to prawdziwe skarbnice odpowiednich środków – łatwo dostępnych oraz prostych w stosowaniu. Czas odpowiedzieć na pytanie, jak wyczyścić mosiądz domowym sposobem. Poznajmy kilka bezpiecznych i efektywnych metod:

* **Czyszczenie mosiądzu za pomocą ketchupu**

Ostrożnie nanieś substancję w postaci ketchupu czy sosu pomidorowego na ...
  • Czyszczenie mosiądzu za pomocą ketchupu

Ostrożnie nanieś substancję w postaci ketchupu czy sosu pomidorowego na przedmiot, który chcesz oczyścić. Produkty bazujące na pomidorach pomogą w przypadku cięższych zabrudzeń. Po upływie odpowiednio długiego czasu, czyli minimum godziny, wystarczy spłukać ketchup ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Podobny efekt uzyskamy, nakładając pastę do zębów. Ostatnim etapem czyszczenia powinno być zawsze wytarcie danej rzeczy do sucha, ponieważ wilgoć źle wpływa na wygląd i kondycję mosiądzu.

  • Czyszczenie mosiądzu sodą

Przygotuj pojemnik wyłożony folią aluminiową o właściwych wymiarach, następnie zalej przedmioty wcześniej przygotowanym roztworem sody oczyszczonej (50-70 gramów na litr gorącej wody). W taki sposób z powodzeniem wyczyścisz drobne elementy wykonane z mosiądzu: kolczyki, naszyjniki, monety czy kuchenne utensylia. Kilka minut wystarczy, by cieszyć się ich dawnym wyglądem. Wyczyszczenie większych przedmiotów może wymagać ich wcześniejszego demontażu i kilku „sesji” z udziałem sody.

  • Czyszczenie mosiądzu kwaskiem cytrynowym

Jedną z popularniejszych metod na przywrócenie mosiądzowi blasku jest zastosowanie cytryny. Przekrój owoc, następnie wyciśnij trochę soku, a potem delikatnie natrzyj nim rzecz, którą chcesz wyczyścić. Możesz też posypać cytrynę solą drobnoziarnistą – to połączenie zagwarantuje, że przedmiot będzie wyglądał jak nowy. Aby zwiększyć siłę czyszczącą, wykorzystaj kwasek cytrynowy – 25 gramów rozpuszczonych w 3 litrach gorącej (ale nie wrzącej!) wody. Pięć minut później wyjmij przedmiot z roztworu, wypłucz go i dokładnie wysusz.

  • Coca-cola i pasta do zębów, czyli inne sposoby na czyszczenie mosiądzu

Chociaż używanie pasty do zębów jako środka czyszczącego kojarzone jest zazwyczaj z innymi metalami – srebrem i złotem – również w odniesieniu do mosiądzu odniesie pożądany skutek. Wystarczy nanieść grubą warstwę pasty na wacik lub bawełnianą szmatkę, pocierać tak długo, aż zabrudzenia nie znikną, a na koniec wytrzeć do sucha. Pamiętaj, żeby wybrać białą, jednolitą pastę do zębów, bez dodatków np. w formie wybielających mikrogranulek.

Podobnie znane są właściwości czyszczące coca-coli. Dzieje się tak za sprawą jej głównego składnika – kwasu fosforowego. Po zanurzeniu przedmiotu w płynie należy koniecznie umyć rzecz wodą z mydłem i – jak zawsze – wysuszyć.

czyszczenie mosiądzu kwasem cytrynowym
>> Czyszczenie srebra krok po kroku – przeczytaj artykuł <<
Polerowanie mosiądzu – kilka wskazówek 
--

Jeśli metalowe dekoracje lub przedmioty użytkowe w Twoim domu są czyste,  ...

Polerowanie mosiądzu – kilka wskazówek

Jeśli metalowe dekoracje lub przedmioty użytkowe w Twoim domu są czyste, ale nie błyszczą już tak samo jak na początku, możesz je wypolerować. Doskonale nadadzą się do tego miękkie ściereczki. Czym jeszcze można wypolerować mosiądz? Równie dobrze jak delikatne tkaniny sprawdzi się stara, zgnieciona gazeta. Unikaj natomiast szczoteczek z twardym włosiem – mogą porysować czyszczoną powierzchnię. Wykonuj koliste ruchy aż do uzyskania zadowalającego efektu. Podaruj mosiężnym przedmiotom nowe życie!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów