Co szukasz?
Zobacz także

Ozonowanie mieszkania – dezynfekcja wnętrz ozonem

Ozonowanie mieszkania to skuteczna metoda dezynfekcji i dezodoryzacji, dzięki której wnętrza są nie tylko wolne od przykrych zapachów, ale i bezpieczne oraz sterylne. Mijający 2020 rok nie szczędzi nam okazji do szukania sposobów na walkę z drobnoustrojami w naszym otoczeniu. Na czym polega ozonowanie mieszkania i kiedy warto się na nie zdecydować? Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne dla zdrowia? Czy pozwoli pozbyć się koronawirusa? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

ozonowanie mieszkania
Źródło: elena / adobestock.com
Czym samodzielnie zdezynfekować mieszkanie? Sprawdź >>

Ozonowanie mieszkania – co to takiego?

Ozon jest drugim najpotężniejszym utleniaczem na świecie, z tego powodu doskonale sprawdza się w zabijaniu wirusów i bakterii oraz usuwaniu zapachów. Jest silnie reaktywny, co oznacza, że wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami, rozbijając ich struktury. Skuteczność ozonu w eliminacji zapachów polega na tym, że jako gaz jest w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie jest powietrze, a więc we wszystkie szczeliny i zakamarki w podłodze czy suficie oraz w przewody wentylacyjne, odpływy i rury. Rozbija cząsteczki obecne w powietrzu odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, a także zabija bakterie, wirusy czy pleśń.

Ozonowanie wykorzystuje się do dezynfekcji pomieszczeń mieszkalnych, publicznych, pokoi hotelowych, placówek zdrowia (w tym sal operacyjnych), zakładów przetwórstwa (np. masarni), magazynów, lokali gastronomicznych, wnętrz samochodów, klimatyzacji.

Tu znajdziesz oczyszczacze powietrza >>

Ozonowanie pomieszczeń – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ozonowanie powietrza w domu lub mieszkaniu to sprawdzony sposób na oczyszczenie przestrzeni z przykrych zapachów, jak i usunięcie niebezpiecznych bakterii, wirusów czy pleśni za pomocą generatora ozonu. Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Nieprzyjemny zapach unoszący się we wnętrzu pomimo regularnego sprzątania i wietrzenia to bolączka wielu osób. Dotyczy to przede wszystkim wiekowych domów czy mieszkań w starym budownictwie, tych zaniedbanych i opuszczonych, otrzymanych w spadku czy wynajmowanych, które nie sposób jest odświeżyć tradycyjnymi metodami. Problem z nieprzyjemnym zapachem może również występować w czystych i schludnych wnętrzach – powodem nieświeżej woni mogą być zwierzęta, szkodniki lub niezależne od nas czynniki (np. zła wentylacja, palący sąsiedzi).

Ozonowanie pomieszczeń powinni zatem rozważyć właściciele domów i mieszkań, które przez lata były mocno zaniedbane lub których lokatorzy (np. osoby wynajmujące) prowadzili niehigieniczny tryb życia. Jeśli masz wątpliwości co do czystości danej przestrzeni i obawiasz się, że przebywanie w niej może być szkodliwe dla Twojego zdrowia, zamów firmę zajmującą się ozonowaniem mieszkań.

Kiedy jeszcze wykonuje się ozonowanie? W przypadku zajęcia mieszkań i domów przez szkodniki i owady, znalezienia martwych zwierząt, zagrzybienia pomieszczeń, obecności roztoczy i innych drobnoustrojów, a także w ramach oczyszczenia wnętrz po pożarach, wycieku substancji toksycznych lub zalaniu.

ozonowanie mieszkania
Źródło: Friends Stock / adobestock.com
Jak się pozbyć grzyba ze ściany? Sprawdź >>

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Ponieważ ozon jest gazem trującym, dezynfekcję pomieszczeń powinna przeprowadzać doświadczona ekipa specjalizująca się w usługach DDD (dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji). Ozonowanie przeprowadza się wyłącznie po zlikwidowaniu przyczyny przykrego zapachu. Jeśli w mieszkaniu czy domu wyczuwalna jest nieprzyjemna woń, należy wcześniej znaleźć jej źródło – może to być niedrożna wentylacja, martwy szkodnik na strychu czy w piwnicy, grzyb i pleśń, drażniąca ciecz meblach czy tapicerce.

Jak wygląda ozonowanie domu lub mieszkania? Ozonowanie przeprowadza się, używając do tego celu specjalnych generatorów, które wytwarzają ozon za pomocą sztucznych promieni UV i wyładowań atmosferycznych. W pierwszej kolejności firma wykonująca usługę poprosi Cię jednak o przygotowanie wnętrza. Jak to zrobić? Sprawdź w kolejnym akapicie.

Ile czasu zajmuje ozonowanie pomieszczeń? Zależy to od wielkości pomieszczenia, stopnia i rodzaju zanieczyszczenia przestrzeni oraz mocy używanych do ozonowania generatorów. Ozonowanie pokoju może zająć godzinę, ale w trudniejszych przypadkach potrwa kilka, a nawet kilkanaście godzin.

generator ozonu
Źródło: Gonzalo / adobestock.com

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

Przed wprowadzeniem ekipy przeprowadzającej ozonowanie trzeba przede wszystkim rozwiązać problem (wynieść zniszczone meble czy sprzęt, pozbyć się szkodników i gryzoni), w przeciwnym razie dezynfekcja pomieszczenia będzie tylko doraźna, a zapach po krótkim czasie będzie znów wyczuwalny.

Podczas zabiegu ozonowania należy opuścić mieszkanie. Nie mogą się w nim znajdować również zwierzęta i rośliny. Ozon wpływa na starzenie się przedmiotów, dlatego wcześniej wynieś z pokoju cenne meble i akcesoria (np. obrazy czy pamiątki) oraz przedmioty zawierające gumę. Ozonowane pomieszczenie musi być szczelnie zamknięte, aby móc osiągnąć w jego wnętrzu wysokie stężenie ozonu – konieczne zatem będzie uszczelnienie wszystkich szpar i zakamarków. Gaz nie może wydostawać się na zewnątrz.

Osoby przeprowadzające ozonowanie muszą być wyposażone w specjalną odzież i maski ochronne, ponieważ ozon w tym stężeniu jest dla człowieka trujący. W ozonowanym pomieszczeniu nie wolno też palić tytoniu ani przechowywać łatwopalnych materiałów. Po zakończeniu ozonowania należy wietrzyć wnętrze przez ok. pół godziny. Charakterystyczny zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu jeszcze przez dwie doby po ozonowaniu. Do domu można jednak bezpiecznie wrócić po ok. 4 godzinach.

Ile kosztuje ozonowanie mieszkania?

Kosz ozonowania zależy od powierzchni mieszkania, rodzaju budownictwa, stopnia zanieczyszczenia oraz miasta czy regionu, w którym chcesz zamówić usługę. Ceny za ozonowanie małego mieszkania o powierzchni ok. 40 m² zaczynają się zazwyczaj od ok. 250-300 zł. Za ozonowanie dużego mieszkania w kamienicy (80-100 m²) we Wrocławiu zapłacisz już jednak ok. 500-600 zł. Firmy zajmujące się ozonowaniem zwykle wyceniają usługę indywidualnie dla danego pomieszczenia czy mieszkania. Zdarza się, że podają też ceny za czas ozonowania, np. 100 zł za godzinę.

Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?

Ozon w wysokim stężeniu jest trującym gazem dla człowieka i zwierząt, dlatego część osób obawia się ozonowania mieszkań. Objawy zatrucia ozonem bywają nieprzyjemne (ból głowy, łzawienie oczu, kaszel, kichanie) lub naprawdę niebezpieczne (duszności, zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia, zwolnienie akcji serca). Jeśli zabieg ozonowania mieszkania przeprowadzą przeszkolone i doświadczone osoby, nie musisz się obawiać o zatrucie ozonem.

Profesjonalna ekipa dostosuje stężenie ozonu do stopnia zanieczyszczenia pomieszczenia, dbając jednocześnie o zdrowie i bezpieczeństwo. W trakcie wytwarzania ozonu należy mieć odpowiednio zabezpieczony układ oddechowy, aby zapobiec zatruciu się gazem – stąd fachowcy muszą mieć na sobie specjalne maski ochronne z filtrem. Generatory ozonu powinny być natomiast wyposażone w deozonatory, a samo ozonowanie nie powinno być przeprowadzane przez osoby z zaburzeniem węchu. Po zakończeniu ozonowania wnętrza wietrzy się do uzyskania bezpiecznego dla człowieka stężenia ozonu w powietrzu (0,1 ppm). Po upływie 4 godzin pomieszczenia są sterylne i bezpieczne.

Ozonowanie mieszkania a koronawirus

Czy ozonowanie mieszkania to skuteczny sposób na pozbycie się z powietrza koronawirusa? Niestety za mało jeszcze o nim wiemy, by to jednoznacznie rozstrzygnąć. Według komunikatu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego z marca 2020 roku nie ma naukowych dowodów, które potwierdzałyby skuteczność ozonu w usuwaniu z powietrza SARS-CoV-2. Wykazano jednak, że ozon niszczy wirusa SARS-CoV odkrytego w 2003 roku, którego genom jest w 85% podobny do zagrażającego nam obecnie SARS-CoV-2. Prawdopodobieństwo, że ozon będzie niszczyć również tego wirusa, Instytut ocenia jako wysokie i rekomenduje ozonowanie jako jedną z metod dezynfekcji pomieszczeń.

Nie traktuj jednak ozonowania jako jedynego sposobu na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pamiętaj, że nawet jeśli uzyskasz oczekiwany efekt, to jest on doraźny i ozonowanie nie uchroni Cię przed ponownym przeniknięciem do mieszkania cząstek SARS-CoV-2. Oczyszczanie powietrza z bakterii, pleśni i grzybów powinno jednak się przyczynić do poprawy ogólnej kondycji domowników i wspomóc budowanie odporności, która jest dziś na wagę złota.

Reasumując – ozonowanie niweluje przykre zapachy i dezynfekuje pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na sterylnie oczyszczonym wnętrzu, to zdecydowanie warto rozważyć zlecenie takiej usługi w domu lub mieszkaniu profesjonalnej firmie. Jeśli nie przeprowadzasz ozonowania samodzielnie i zachowasz wszystkie środki ostrożności, nie musisz martwić się ryzykiem zatrucia ozonem. Bardziej niebezpieczne dla Twojego zdrowia jest przebywanie w zainfekowanej przestrzeni, która może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego lub alergii.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Dowiedz się >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Czasami lepiej wybrać firmę do ozonowania, niż samemu to robić. Mamy większą pewność, że zostanie to dobrze zrobione. Taka firma jak np. Profesjonalne Ozonowanie dokładnie zabezpieczy całe pomieszczenie, dobierze odpowiednią ilość ozonu do zastanego stanu i zrobi to bardzo starannie. Mają doświadczenie i wiedzę. I sprzęt. Taki ozonator musi być umieszczony wysoko w pomieszczeni, bo sam ozon jest cięższy od powietrza i opada. A przecież chcemy by dotarł wszędzie a nie tylko w dolnych rejonach pokoju, prawda?
  • Dodano 3 miesiące temu
Ja kupiłem stąd, za identyczną cenę i sobie chwale. Średnio co 2 tygodnie, ozonuje łazienkę i pokój. https://punkt-ozonu.pl/Generator-ozonu-230V-p60
  • Dodano 5 miesiący temu
Witam, mam zamiar zamówić ozonator z tej firmy https://ozonmed.pl/ i pytanie czy 10g/h to nie za duża moc?
  • Dodano 10 miesiący temu
Nasza firma zajmuje się ozonowaniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Ozonujemy nie tylko mieszkania ale również restauracje, hotele, pensjonaty, pojazdy, placówki szkolne, przedszkola jak i środku komunikacji miejskiej. Pozdrawiamy Zespół Ozoned.
  • Dodano rok temu
dobrze napisane
  • Dodano 2 lata temu