Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić drzwi przesuwne naścienne? Instruktaż krok po kroku

Drzwi przesuwne na metalowych prowadnicach stanowią marzenie wielu osób. Jeszcze kilka lat temu było ono trudne do zrealizowania. Dzisiaj w sklepach dostępne są gotowe systemy do drzwi przesuwnych, które pozwalają na łatwy i szybki montaż przegrody. Drzwi można więc wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca i skomplikowanych narzędzi.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak to zrobić. Podpowiadamy, gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne podwieszane, jakie mają wady i zalety, z czego wykonać skrzydło drzwiowe i jak zamontować je na ścianie.

Drzwi przesuwne naścienne: gdzie je wykorzystać?

Drzwi przesuwne podwieszane mają mnóstwo zastosowań. Mogą zastąpić tradycyjne drzwi wewnętrzne i oddzielać dwa pomieszczenia. Sprawdzą się również jako zamknięcie szafy wnękowej, spiżarni czy garderoby. W dużych domach i mieszkaniach mile widziane są drzwi przesuwne dwuskrzydłowe, rozsuwane na boki. Zawieszone nad szeroką wnęką będą pełnić rolę ruchomej ściany, która łączy lub dzieli przestrzeń w zależności od aktualnych potrzeb.

Wady i zalety drzwi przesuwnych naściennych

Największym atutem drzwi naściennych jest atrakcyjny wygląd. Masywne skrzydło na metalowej prowadnicy prezentuje się bardzo efektownie i zdecydowanie przykuwa spojrzenie. Dzięki gotowym systemom do montażu można wykonać je z niemal dowolnego materiału. Pozwala to na łatwe dopasowanie drzwi do aranżacji wnętrza.

Drzwi przesuwne do pokoju sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych mieszkaniach. W przeciwieństwie do drzwi rozwiernych nie zabierają cennego miejsca przy otwieraniu. Poruszają się bowiem wyłącznie w linii prostej – wzdłuż ściany. Jedyna niedogodność wynika z faktu, że ściana sąsiadująca z wnęką musi być równa i pusta, tak aby skrzydło nie napotkało żadnej przeszkody, gdy przesuwa się po torze.

Drzwi naścienne mogą być zamontowane na każdym etapie remontu czy urządzania domu. Nie trzeba czynić wcześniej pracochłonnych przygotowań, np. kuć i wykańczać wnęki, tak jak ma to miejsce w przypadku drzwi rozwiernych oraz drzwi przesuwnych chowanych w ścianie.

Niestety drzwi naścienne zapewniają słabą izolację cieplną i akustyczną. Ze względu na specyficzną konstrukcję przegrody między skrzydłem a ścianą tworzy się wąska szczelina. Nawet jeśli zasłonisz drzwiami całą wnękę, chłód, dźwięki i zapachy z sąsiedniego pomieszczenia będą przedostawać się do środka. Drzwi naścienne nie zdadzą więc egzaminu w pomieszczeniach prywatnych, np. we wspólnej łazience czy w pokoju nastolatka.

Z czego zrobić drzwi przesuwne do pokoju?

Żeby wykonać drzwi przesuwne podwieszane, wystarczy zaopatrzyć się w gotowy system montażowy oraz dowolne skrzydło drzwiowe bez zawiasów. Skrzydło można zrobić samodzielnie, zamówić u stolarza, kupić na stronie zaufanego producenta lub w jednym z popularnych marketów budowlanych.

Gotowy system do montażu drzwi naściennych powinien zawierać:

  • prowadnicę do drzwi przesuwnych ze stoperami (inaczej szynę);
  • co najmniej dwie rolki do drzwi przesuwnych (najlepiej łożyskowane), które podtrzymują skrzydło i pozwalają płynnie przesuwać je po torze, oraz prowadnik dolny;
  • zestaw śrub oraz nakładek potrzebnych do montażu.

Systemy drzwi przesuwnych z żeliwa i stali są wykonane starannie, z ogromną dbałością o szczegóły. Stanowią atrakcyjną ozdobę wnętrza, więc nie muszą być chowane za listwą maskującą.

Największe wyzwanie stanowi wybór skrzydła drzwiowego. W sprzedaży dostępne są modele wykonane z drewna, szkła, metalu, płyty fornirowanej, sklejki oraz płyty OSB. Dużym powodzeniem cieszą się tzw. barn door, czyli drzwi przesuwne drewniane, które wyglądają jak wrota do starej stodoły. Postarzane deski doskonale współgrają z metalową szyną i dekoracyjnymi rolkami. Równie ciekawym pomysłem jest przerobienie starych drzwi uchylnych na drzwi przesuwne. Najlepiej sprawdzą się te masywne i zabytkowe, które zdobiły kiedyś wejście do domu lub kamienicy. W mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym mogą zagościć metalowe drzwi przesuwne ze szklanym wypełnieniem, drzwi z surowego drewna, płyty OSB albo ze sklejki.

Jeśli planujesz wykonać drzwi samodzielnie, zadbaj o estetyczne wykończenie krawędzi skrzydła. Upewnij się również, że jest wystarczająco solidne i grube (powinno mieć minimum 2,2-2,5 cm grubości). Konstrukcja wymaga wzmocnienia zwłaszcza w tym miejscach, w których zostaną zamocowane uchwyty rolek oraz klamka.

Wymiary drzwi przesuwnych naściennych: jak dopasować drzwi do wnęki?

Żeby dobrać prowadnicę i drzwi w odpowiednim rozmiarze, zacznij od dokładnego zmierzenia wnęki. Skrzydło drzwiowe powinno być szersze od otworu wejściowego o ok. 4-10 cm (po 2-5 cm z każdej strony) i wyższe o ok. 2-10 cm. Jeśli ściana nad wnęką jest gładka, wybierz krótsze skrzydło. Jeśli powyżej znajduje się ościeżnica, którą chcesz zakryć, zdecyduj się na wyższy wariant.

Wybierając prowadnicę górną, weź pod uwagę ilość wolnego miejsca między drzwiami a sufitem. Dzieląca je przestrzeń powinna być na tyle duża, żeby mechanizm nie zahaczał o strop i mógł swobodnie pracować. Długość prowadnicy ustalisz, mnożąc szerokość wnęki przed dwa i dodając do wyniku ok. 5-10 cm. W przypadku bardzo wąskich pomieszczeń można pozostać przy dwukrotnej szerokości otworu.

Jak zamontować drzwi przesuwne podwieszane? Instrukcja krok po kroku

Zanim przystąpisz do prac montażowych, koniecznie zapoznaj się z instrukcją załączoną przez producenta. Poszczególne systemy drzwi przesuwnych mogą nieznacznie różnić się pod względem konstrukcji i mechanizmu działania.

prowadnica do drzwi przesuwnych

Krok 1. Przygotowania do montażu drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są montowane na ścianach murowanych oraz ścianach z płyt gipsowo-kartonowych. Te drugie wymagają wzmocnienia na etapie budowy (trzeba więc zaplanować całe przedsięwzięcie z wyprzedzeniem). Jeśli ściana z płyty jest już gotowa, należy zastosować specjalne kołki rozporowe do pustych przestrzeni albo wykorzystać dodatkową listwę mocującą.

Kolejny etap przygotowań to rozplanowanie elementów systemu na ścianie. Wykonaj dokładne pomiary i ustal, na jakiej wysokości zawiśnie prowadnica i w których miejscach znajdą się elementy mocujące (śruby i kołki). Punkty montażu powinny być rozmieszczone w równych odstępach, na całej długości prowadnicy. Ich liczbę należy dostosować do długości toru (z reguły wystarcza 5 punktów mocujących).

prowadnica górna do drzwi przesuwnych

Krok 2. Montaż prowadnicy górnej

Zamocuj prowadnicę nad otworem drzwiowym, używając akcesoriów dołączonych do zestawu: śrub, kołków i tulei dystansowych. Jeśli wnęka jest bardzo szeroka (ma ponad 120 cm szerokości), zastosuj dwie prowadnice. Wcześniej połącz je ze sobą przy pomocy tzw. łącznika.

Krok 3. Montaż rolek z wieszakami

Rolki do drzwi przesuwnych są zakończone długimi uchwytami. Aby zamocować na nich drzwi, nawierć w skrzydle otwory (po dwa na każdą stronę), a następnie połącz obydwa elementy za pomocą śrub, podkładek i nakrętek. Ostrożnie zawieś drzwi, nakładając rolki na szynę.

Krok 4. Montaż prowadnika dolnego

Po zawieszeniu drzwi, zajmij się montażem prowadnika dolnego, czyli niewielkiego elementu, który podtrzymuje skrzydło. Przykręć go bezpośrednio do podłogi, tuż obok otworu wejściowego. W zależności od potrzeb możesz wybrać prowadnik w kształcie litery “U”, który obejmuje skrzydło, albo prowadnik w kształcie litery “T”, który chowa się wewnątrz drzwi (w wyciętym wcześniej rowku).

Krok 5. Montaż stoperów

Na koniec przykręć stopery, które zabezpieczają skrzydło przed zsunięciem się z prowadnicy. Umieść je na krawędziach szyny, tak aby nie utrudniały całkowitego zakrycia bądź odsłonięcia wnęki.

Krok 6. Montaż dodatkowych akcesoriów

Jeśli cenisz sobie prywatność, zamontuj na skrzydle metalowy haczyk albo zasuwkę. Masywne zamknięcie będzie idealnym dopełnieniem drewnianych drzwi przesuwnych, zwłaszcza w typie barn door. Zatroszcz się również o wygodny uchwyt, który ułatwi przesuwanie skrzydła. Najlepiej sprawdzi się duży uchwyt wpuszczany albo szeroka klamka z czarnej stali.

Drzwi przesuwne otwierają mnóstwo nowych możliwości. Stanowią piękną ozdobę pomieszczenia, ich montaż jest banalnie prosty, a ilość zastosowań nieograniczona. Warto przyjrzeć im się bliżej przy okazji najbliższego remontu – być może okażą się idealnym dopełnieniem salonu, garderoby lub sypialni na poddaszu.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić dekorację z sukulentów w szklanym naczyniu?

Jak zrobić dekorację z sukulentów w szklanym naczyniu?

Jak zrobić kinkiet ?

Jak zrobić kinkiet ?

Jak oryginalnie zapakować prezenty?

Jak oryginalnie zapakować prezenty?

Jak zrobić dywanik z wełnianych pomponów?

Jak zrobić dywanik z wełnianych pomponów?

Jak zrobić tipi bez szycia? Tipi z firanki krok po kroku

Jak zrobić tipi bez szycia? Tipi z firanki krok po kroku

Decoupage krok po kroku – poradnik o decoupage dla początkujących

Decoupage krok po kroku – poradnik o decoupage dla początkujących

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.