Kapitalny remont starego domu o powierzchni 89 m². Efekt zwala z nóg!

Mieszkańcy głośnych metropolii coraz częściej uciekają poza miasto w poszukiwaniu spokoju, relaksu, wytchnienia. Urokliwe letniska położone pośród lasów i pól to przecież doskonałe remedium na stres i wielkomiejski zgiełk. Podobnego zdania byli właściciele stuletniego drewnianego domku położonego pod Mińskiem Mazowieckim. Wiekowy budynek został zakupiony i przekształcony z myślą o leniwych weekendach, które można spędzać w gronie rodziny i przyjaciół. Drewniane siedlisko z poddaszem zostało rozbudowane o przestronną, nastrojową werandę, która błyskawicznie stała się sercem domu. Jakie jeszcze zmiany wprowadzili właściciele nieruchomości i w jaki sposób zaaranżowali jej wnętrze?

sypialnia w stylu rustykalnym

Dobudowa klimatycznej werandy

Podwarszawski drewniany domek o charakterystycznym ganku, przypominającym kształtem nieco te, które znamy z westernów, doczekał się pomysłowej rozbudowy. Właściciele postanowili, że do pierwotnej bryły budynku dołączy weranda utrzymana w identycznej konwencji architektonicznej. Taki zabieg pozwolił na znaczne powiększenie powierzchni domu. Całoroczna weradna weszła bowiem w rolę strefy wypoczynkowo-jadalnianej. Poprzez usytuowanie jej z prawego boku domu można było połączyć ją z kuchnią, co okazało się niezwykle funkcjonalnym pomysłem.

jadalnia zaaranżowana w stylu rustykalnym

Właściciele domu zadbali, aby wnętrze werandy idealnie nawiązywało do pozostałej, wiekowej części domu. W dużej mierze to zasługa drewnianych elementów – belki sufitowe, okna i drzwi w kolorze ciemnego drewna pięknie odbijają się na tle jasnych płaszczyzn. Podziwiając stylową werandę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wspaniałą stolarkę, do złudzenia przypominającą tę oryginalną, ale również na okazałe przeszklenia, dzięki którym całość jest niezwykle jasna i przestronna. Weranda została urządzona w stylu rustykalnym z domieszką elementów retro, takich jak chociażby fotel, komoda czy stół jadalniany.


Dom przed metamorfozą


Kameralny salon z kominkiem

Pierwotna część dzienna zamieniła się w stylową przestrzeń wypoczynkowo-sypialnianą. W pierwszej strefie stanęła urokliwa koza, a tuż obok niej wygodny fotel. Nie zabrakło tu również miękkiej sofy w towarzystwie niewysokiej, kawowej ławy oraz mebli stylu retro – szafy o ozdobnych drzwiach i pojemnej komody z dekoracyjnymi okuciami na froncie. Uwagę zwraca tu również oryginalne oświetlenie, czyli dwie stożkowe lampy o metalowej konstrukcji i przeszklonych ściankach.

salon w stylu rustykalnym z piecem typu koza

Rustykalna kuchnia z nutą retro

Kuchnia to prawdziwe bijące serce domu! Stylistyka wnętrza żywo nawiązuje do sielskich nut rustykalnych. Można znaleźć tu komplet białych, subtelnie frezowanych mebli, a także liczne drewniane oraz wiklinowe elementy. Jak się okazuje, właściciele postanowili pozostawić zabytkową kuchnię kaflową. Na ścianach zamieszkały z kolei białe płytki typu subway, niezwykle charakterystyczne dla tego typu stylizacji. Warto również zwrócić uwagę na modny, porcelanowy zlew wpuszczony w ciąg dolnej zabudowy meblowej oraz baterię w stylu retro, będącą doskonałym uzupełnieniem kuchennej aranżacji.

rustykalna kuchnia w stylu retro

Kuchnia przed metamorfozą

kuchnia z drewnianymi meblami

Przytulna część sypialniana

Bardzo ciekawym zabiegiem było również wydzielenie części sypialnianej. Jak podkreślają właściciele, ogromnym plusem są tutaj drzwi prowadzące wprost do ogrodu. Całościowa stylizacja alkowy prezentuje się niezwykle lekko i przytulnie. W roli głównej występują tu ciepłe materiały, takie jak wełna czy juta oraz imitacje owczych skór. Nie brakuje także zwiewnych zasłon oddzielających łóżko od pozostałej części wnętrza. Uwagę zwracają także meble – dekoracyjne metalowe łóżko oraz przepiękna, drewniana skrzynia.

strefa sypialniana zaaranżowana w stylu rustykalnym

Łazienka w stylu retro

Dawna łazienka z wanną zamieniła się w stylową przestrzeń utrzymaną w konwencji retro. W roli głównej występuje tu lustro w dekoracyjnej ramie oraz mosiężna armatura. Właściciele zdecydowali się na zainstalowanie okazałej, przeszklonej kabiny typu walk-in, dzięki czemu łazienka stała się o wiele bardziej przestronna. Świetnym posunięciem było również położenie na ścianach jasnych płytek, które powiększają wnętrze optycznie i dodają mu lekkich, przyjaznych nut.

rustykalna łazienka z elementami retro

Łazienka przed metamorfozą

łazienka z zabudowaną wanną

Urokliwy, drewniany dom może poszczycić się nie tylko piękną bryłą, świetną aranżacją wnętrz oraz sielankową atmosferą. Bardzo dużym atutem nieruchomości jest również okazały, zadaszony taras, na który podczas ciepłych, letnich dni przenosi się życie właścicieli. To właśnie tam grillują, relaksują się czy organizują wystawne garden party w gronie najbliższych. Jeśli marzy Ci się regularny wypoczynek poza miastem, być może warto pomyśleć o własnej idyllicznej przystani? Wiekowe domy z duszą z łatwością można zamienić w klimatyczne siedliska, będące weekendowym azylem dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Powyższa realizacja jest tego najlepszym przykładem!

Tu zobaczysz inne inspirujące metamorfozy domów >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów