Szybkie porady eksperta

Jakie wybrać garnki na płytę indukcyjną?

Garnki na płytę indukcyjną – jakie warto wybrać? Dlaczego zwykłe garnki nie powinny być używane na płycie indukcyjnej i czym różnią się od modeli dedykowanych indukcji? Na te i inne pytania dotyczące bezpiecznego i zdrowego gotowania na płycie indukcyjnej odpowiadamy w poniższym artykule!

szybkie porady eksperta - jakie wybrać garnki na płytę indukcyjną
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Garnki na płytę indukcyjną – trzy ważne parametry

Wybierając garnki do płyty indukcyjnej, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych parametrów, które wpływają zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo gotowania. Co zatem powinno wpłynąć na Twój wybór?

  • Dno garnków – im więcej warstw ma dno, tym lepiej! Zasada ta dotyczy szczególnie garnków ze stali nierdzewnej. Warto wiedzieć, że to właśnie warstwy decydują o tym, czy garnki nadają się do gotowania na kuchni indukcyjnej. Główną rolę odgrywa tu tzw. tworzywo ferromagnetyczne, które jest odpowiedzialne za przeprowadzenie energii z indukcji do gotowanej potrawy. Jeżeli zatem garnki nie posiadają dna ferromagnetycznego, nie nadają się na płytę indukcyjną.
  • Średnica dna – powinna być jak najlepiej dostosowana do wymiarów płyty indukcyjnej. Warto bowiem pamiętać, że płyta dysponuje polami grzewczymi o konkretnej wielkości. Dzięki garnkom idealnie dopasowanym do średnicy palników indukcyjnych ciepło równomiernie się rozkłada, co wpływa na jakość gotowania potraw. Producenci płyt indukcyjnych bardzo często zawierają w instrukcji informacje o tym, jakiej wielkości naczynie będzie odpowiednie do urządzenia. Niektóre modele kuchenek mają również wbudowaną funkcję rozpoznawania wielkości garnków.
  • Kształt dna garnków – dno garnków do płyty indukcyjnej powinno być idealnie płaskie. W przeciwnym razie płyta może w ogóle nie wykryć naczyń postawionych na polach grzewczych.
garnki na płytę indukcyjną

Jakie garnki na płytę indukcyjną?

Garnki ze stali nierdzewnej – bardzo trwałe, estetyczne, odporne na silne środki czyszczące. Łatwe w czyszczeniu i niezwykle bezpieczne dla zdrowia. Posiadają wielowarstwowe dno – od dwóch do nawet siedmiu warstw.

Garnki żeliwne – bardzo trwałe, o wysokich zdolnościach ferromagnetycznych, co oznacza, że świetnie przewodzą ciepło. Wadą może być ich ciężar i fakt, że żeliwne uchwyty mocno się nagrzewają.

garnki na płytę indukcyjną

Garnki teflonowe – gotowane w nich potrawy w ogóle nie przywierają. Banalne do utrzymania w czystości. Niestety, nawet drobne uszkodzenie teflonu sprawia, że przestają nadawać się do użytku.

Garnki ceramiczne – niektóre wykonane w całości z ceramiki, inne jedynie o ceramicznej powłoce. Nie reagują ze składnikami przyrządzanych potraw. Niestety są podatne na uszkodzenia. Pisząc o garnkach ceramicznych, zaznaczamy: szklane garnki na płytę indukcyjną nie mają racji bytu! Pomimo że szkło często bywa zaliczane do kategorii „ceramika”.

Oznaczenia na garnkach do płyty indukcyjnej

Producenci garnków do kuchni indukcyjnej oznaczają je za pomocą specjalnych symboli i podpisów. Zazwyczaj można je znaleźć na zewnętrznej stronie dna garnka lub w instrukcji dołączonej do kompletu naczyń. Garnki do kuchni indukcyjnej mogą być oznaczone np. symbolem zwojnicy bądź podpisane słowami „induction/induktion”.

garnki na płytę indykcyjną

Jeśli zatanawiasz się, jakie garnki do indukcji będą najlepsze, najpierw zapoznaj się z parametrami zakupionej kuchenki. Od tego najwygodniej będzie Ci rozpocząć zakup idealnych naczyń.

Tu wybierzesz najlepsze garnki na płytę indukcyjną >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów