Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jakie prace remontowe i budowlane można wykonać jesienią?

Czy warto planować remont lub budowę domu na jesienne miesiące? Czy nie ucierpi na tym jakość wykonania prac? Na szczęście nie musisz podejmować ryzyka i przekonywać się o tym na własnej skórze. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i praktyczne porady. Jesienią z dnia na dzień słońce zachodzi coraz wcześniej, a wiadomo, że wszelkie prace wymagające precyzji najlepiej wykonywać przy świetle naturalnym. Rozwój technologii pozwala jednak na coraz większe możliwości, jeśli chodzi o prace budowlane i remontowe wykonywane w niesprzyjających warunkach, choć użycie nowoczesnych technik często wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji.

Prace budowlane jesienią – co można wykonać?

Prace budowlane zazwyczaj rozpoczynamy wiosną. Niestety sytuacje losowe często uniemożliwiają takie zaplanowanie robót. Harmonogram budowy domu jest tak skonstruowany, że nawet lekkie przesunięcie jednego terminu może opóźnić kolejne prace o kilka tygodni. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań logistycznych, takich jak dostępność i dostawy materiałów lub moce przerobowe firmy budowlanej.

Przygotowanie do budowy domu jesienią – wybór projektu

Wiadomo, że pierwszym krokiem przed rozpoczęciem prac budowlanych są wszelkie formalności. Jesień i zima to odpowiednie miesiące, aby wybrać projekt oraz złożyć niezbędne dokumenty do wydania pozwolenia na budowę. Weź pod uwagę to, że czynności legislacyjne trwają nawet kilka miesięcy, więc rozpoczynając ten proces jesienią, dajesz sobie odpowiedni czas na dostosowanie projektu do własnych preferencji i skompletowanie dokumentów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na wiosnę będziesz mieć w ręce pozwolenie na budowę i kilka miesięcy pięknej pogody przed sobą.

Jesień a rozpoczęcie prac budowlanych

Co w przypadku, jeśli sytuacja skłoni Cię do rozpoczęcia prac budowlanych jesienią? Nie ma podstaw do tego, by wpadać w panikę. Kluczowym czynnikiem w tej sytuacji jest temperatura powietrza. Zazwyczaj podczas pierwszych dni jesiennych temperatura utrzymuje się powyżej zera przez całą dobę. Dlatego też nie ma przeciwwskazań, żeby wykonać fundamenty budynku. Należy jednak pamiętać, że beton wiąże około 30 dni. Dlatego jeśli w kalendarzu widnieje połowa października, lepiej przesunąć te prace na przyszły rok. Ujemna temperatura wpływa niekorzystnie na strukturę i właściwości chemiczne betonu. Tak samo sytuacja wygląda z płytą fundamentową. Do betonu można dodać substancję przyspieszającą wiązanie, jednak należy się liczyć z wyższymi kosztami.

Bloczek komórkowy 24 x 24 x 59 cm biały

Bloczek komórkowy 24 x 24 x 59 cm biały

11 zł
Zaprawa murarska Atlas 25 kg

Zaprawa murarska Atlas 25 kg

10 zł
Kielenka Comensal Nova 140 mm trapez nit

Kielenka Comensal Nova 140 mm trapez nit

17 zł

Jeśli chodzi o prace murarskie, zaleca się, aby były one wykonywane przy temperaturze minimum 5°C. Jeśli temperatura spadnie do 0°C, użyj zaprawy zimowej, która także jest droższa od tradycyjnej. Aby przyspieszyć prace murarskie, warto zdecydować się na materiał, który umożliwia sprawne wznoszenie ścian. Dobrym wariantem jest w tym przypadku są beton komórkowy lub pustak ceramiczny żłobiony.

Wyższe koszty zaprawy czy dodatku do betonu można zrekompensować dzięki przestojowi w branży spowodowanemu zbliżającą się zimą. Ekipy budowlane chętnie opuszczają ceny robocizny przed zakończeniem sezonu. Podobnie wygląda sytuacja z materiałem.

Montaż okien i drzwi jesienią

Jesień nie stanowi żadnej przeszkody do wykonywania prac wewnątrz budynku. Zakres takich prac może być naprawdę spory, od wykonania instalacji elektrycznych po układanie płytek. Jedyną wadą wykonywania takich robót na jesień może być konieczność sporadycznego dogrzewania pomieszczeń. Sytuacja z montażem stolarki otworowej jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj ważną rolę odgrywają warunki pogodowe. Podczas planowania montażu okien bądź drzwi należy wziąć pod uwagę, że niezbędnych jest kilka dni bez deszczu.

Wykonanie tynków – zalecane prace budowlane jesienią

Ciekawostką jest fakt, że istnieją prace, które najlepiej podjąć właśnie jesienią. Do takich robót z pewnością należy wykonanie tynków. Wiąże się to z tak zwanym przesezonowaniem budynku przez zimę, bez wykonywania żadnych robót.

prace remontowe jesienią

Remont jesienią?

Jak wygląda sytuacja z drobnymi pracami remontowymi podczas jesieni? Prace konserwatorskie lub wykończeniowe wewnątrz domu można wykonywać praktycznie bez ograniczeń. Jesienią możemy zatem śmiało pozwolić sobie na malowanie ścian czy nakładanie gładzi. Gotowe gładzie polimerowe, takie jak Knauf Rotband Finish czy Knauf Goldband Finish, można szybko i wygodnie nałożyć wałkiem. Dzięki temu remont się nie przedłuży, a efekt gładkich ścian będzie równie zadowalający, co przy tradycyjnym sposobie aplikacji.

Prace remontowe na zewnątrz budynku można natomiast wykonywać dopóki pozwala na to pogoda. Chodzi tu głównie o komfort podczas wykonywania prac remontowych jesienią. Wymiana dachu lub rynien może się odbywać przy ujemnej temperaturze, jednak kiedy pojawi się deszcz, warunki do pracy staną się ekstremalne. Podobnie wygląda sytuacja z remontem elewacji czy wymianą ogrodzenia. Plusem wykonywania remontu jesienią są niższe ceny robocizny i materiału. Co więcej, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność najlepszych specjalistów, jesień może być okresem, w którym znajdą dla Ciebie czas.

Prace budowlane i remontowe można prowadzić prawie przez cały rok. Najważniejsze jest jednak to, aby zaplanować ich harmonogram w taki sposób, by nie ucierpiała na tym jakość i trwałość ich wykonania. Jesień jest przejściową porą roku, która umożliwia wykonanie drobnych prac remontowych prawie bez ograniczeń, a także bezstresowe załatwienie formalności związanych z przygotowaniem do budowy domu. Jeśli zaś chodzi o same prace budowlane, trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie domowników. Dlatego aby zapewnić wytrzymałość konstrukcji betonowych, czasem lepiej wstrzymać się z pracami do wiosny.


Artykuł powstał we współpracy z marką Knauf.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności