Dofinansowanie do budowy domu – odpowiadamy na 8 najczęstszych pytań

Dofinansowanie do budowy domu możesz uzyskać w ramach różnych programów samorządowych i unijnych. Szansę na otrzymanie dotacji mają energooszczędne rozwiązania, które wpłyną na obniżenie Twoich rachunków i spokój sumienia. Dzięki instalacji pompy ciepła czy przydomowej elektrowni słonecznej Twój dom stanie się przyjazny dla środowiska*. Poniżej odpowiadamy na 8 najczęściej zadawanych pytań o aktualne możliwości uzyskania dofinansowania do budowy domu.

dofinansowanie do budowy domu

1. Jakie mam możliwości dofinansowania budowy domu w 2019 r.?

Tego roku możesz skorzystać z programów Czyste Powietrze, Mój Prąd, Ograniczenia Niskiej Emisji oraz (o ile gmina, w której mieszkasz, dysponuje środkami) z dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Każda jednostka samorządowa może organizować również dodatkowe, wewnętrzne programy dopłat do budowy domu w 2019 r. – sprawdź w urzędzie gminy, jakie możliwości daje Twoje miejsce zamieszkania.

2. Gdzie szukać informacji o dofinansowaniach do budowy domu?

Każdy z programów cechują inne kryteria i wymagania. Aktualnych informacji o dofinansowaniach szukaj na stronie niskaemisja.pl, stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronach internetowych urzędów gmin.

dofinansowanie do budowy domu 2019

3. Na czym polega program Czyste Powietrze?

Smog, którego działanie odczuwamy zwłaszcza w sezonie zimowym, jest przede wszystkim efektem spalania odpadów oraz złej jakości opału. Program Czyste Powietrze, którego realizacja rozpoczęła się rok temu, a według planów będzie trwać do 2029 r., ma na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Program w dużej mierze dotyczy remontów już istniejących budynków, jednak również osoby budujące nowe domy będą mogły skorzystać z dofinansowania. Jeśli planujesz budowę domu lub jesteś w jej trakcie, możesz otrzymać wsparcie finansowe w zakresie:

  • zakupu i montażu węzłów cieplnych,
  • instalacji ogrzewania elektrycznego, kotłów na paliwo stałe, kotłów gazowych kondensacyjnych i pomp ciepła,
  • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z dofinansowania do budowy domu z Unii, na bieżąco śledź aktualności na stronie NFOŚiGW. Wiadomo już, że po niedawnych zastrzeżeniach Komisji Europejskiej dotyczących skuteczności programu, będą zmiany w systemie dystrybucji pieniędzy.

czyste powietrze - dofinansowanie do budowy domu
Program Czyste Powietrze – tu dowiesz się więcej >>

4. Ile pieniędzy mogę dostać w ramach programu Czyste Powietrze?

Wysokość dofinansowania na budowę domu zależy od miesięcznych dochodów w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym. Program obejmuje zwrot części poniesionych kosztów – maksymalna kwota, od której liczone jest dofinansowanie, to 53 tys. zł, a minimalna – 7 tys. zł. Formy dofinansowania, z jakich możesz skorzystać, to dotacja oraz pożyczka.

5. Program Mój Prąd – czego dotyczy i kto może z niego skorzystać?

30 sierpnia 2019 roku ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd, dzięki któremu możesz dostać dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej, czyli takiej, która przetwarza energię słoneczną na prąd. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów realizacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Co ważne, wysokość wsparcia finansowego nie jest zależna od wysokości dochodów w gospodarstwie domowym.

Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd działa na zasadzie zwrotu poniesionych kosztów, a wsparcie finansowe dotyczy tylko zakończonych inwestycji. Uwaga! Pula środków jest ograniczona, więc jeśli myślisz o złożeniu wniosku, teraz jest najlepszy moment.

dofinansowanie do budowy domu
Program Mój Prąd – tu przeczytasz, jak uzyskać nawet 5000 zł dotacji >>

6. Jak starać się o dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

O dotację na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków możesz starać się w urzędzie Twojej gminy, o ile ma ona na to przeznaczone fundusze. Wysokość dofinansowania może sięgać nawet 80% inwestycji, ale każda jednostka samorządowa określa własny próg, dlatego o szczegóły najlepiej dopytywać bezpośrednio u źródła (stacjonarnie w urzędzie lub na stronie internetowej). Jeśli nie uda Ci się uzyskać dotacji od urzędu gminy, możesz postarać się o kredyt lub pożyczkę na realizację przydomowej oczyszczalni ścieków w Banku Ochrony Środowiska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tu sprawdzisz szczegóły >>

7. Czy w ramach programu Ograniczenia Niskiej Emisji mogę skorzystać z dotacji na budowę domu?

Dotacje przewidziane w ramach programu Ograniczenia Niskiej Emisji dotyczą wyłącznie wymiany istniejących już kotłów, pieców i kominków na instalacje ekologiczne. Jeśli budujesz nowy dom, staraj się o dotację w ramach akcji Czyste Powietrze. Jeśli natomiast planujesz remont i wymianę starych źródeł ciepła, program Ograniczenia Niskiej Emisji jest dla Ciebie.

Program finansowany jest z budżetu państwa, a jego realizacją zajmują się jednostki samorządowe. Będzie można skorzystać z niego do 2023 roku. O szczegóły pytaj w swoim urzędzie gminy.

8. Czy można skorzystać z kilku programów naraz?

Oczywiście masz prawo skorzystać z różnych programów, jednak nie możesz pobrać kilku dotacji na jedną realizację. Przykładowo – jeśli w 2019 lub 2020 r. skorzystasz z dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd, nie będziesz mógł już w tym roku i w kolejnych latach pobrać świadczeń na tę samą instalację z programu Czyste Powietrze. Nadal jednak będziesz mógł złożyć wniosek o otrzymanie środków na instalację kotłów czy pomp ciepła.

dofinansowanie do budowy domu

Możliwości otrzymania dofinansowania do budowy domu energooszczędnego jest wiele. Jeśli jesteś zainteresowany, śledź stronę internetową swojej gminy oraz wskazane przez nas źródła. Często zdarza się, że rusza nowy program, a przeznaczone na niego środki kończą się bardzo szybko. Warto więc trzymać rękę na pulsie i składać wnioski najszybciej, jak to możliwe.


*Budynki wybudowane od 2021 roku powinno cechować jak najmniejsze zużycie energii – zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej z dnia 29 lipca 2016 r.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów