5 błędów, które zepsują projekt Twojej nowej kuchni

Dobry projekt kuchni to wyzwanie! Często skupiamy swoją uwagę na wyglądzie zapominając o najważniejszym - funkcjonalności! Zanim wymarzona kuchnia powstanie, warto zadać sobie pytanie - jak będziemy spędzać w niej czas? W ten sposób mamy szansę uniknąć błędów, które zaczną nam przeszkadzać podczas jej codziennego użytkowania.

nowoczesna kuchnia

1. Blat roboczy daleko od zlewu i płyty kuchennej

Zdarza się, że blat, na którym obieramy, kroimy i doprawiamy potrawy, oddalamy niepotrzebnie od zlewu oraz płyty kuchennej. Przy przenoszeniu umytych warzyw czy owoców kapiemy na wszystko, co znajduje się na naszej drodze. Brudna podłoga staje się naszą codziennością.

Rozwiązanie: Aby tego uniknąć wystarczy zastosować prosty zabieg i ustawić blat roboczy – główny element strefy przygotowania – pomiędzy zlewem, a płytą grzewczą. Wtedy z łatwością przejdziemy od mycia, przez przygotowanie, do gotowania.

nowoczesna i funkcjonalna wyspa kuchenna

2. Niewykorzystana przestrzeń użytkowa

Kuchnia musi wyglądać! Oczywiście wszyscy to wiedzą. Jednak jeśli za eleganckimi frontami nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni użytkowej, to z czasem na naszych wyszukanych blatach zacznie gromadzić się to, co powinno znaleźć się w szafkach. To typowa sytuacja w pięknych, ale niewielkich kuchniach, gdzie miejsce przeznaczone na przechowywanie nie zostało dopasowane do potrzeb właścicieli.

Rozwiązanie: Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile dodatkowej przestrzeni użytkowej jesteśmy w stanie wygospodarować stosując odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest SPACE STEP, czyli szuflada i podest w jednym, które można umieścić w cokole. Sprawdzi się idealnie na rzadziej używane przedmioty oraz pozwoli z łatwością sięgnąć do wyższych półek szafki górnej.

nowoczesne szuflady do przechowywania blach do ciasta

3. Blachy w piekarniku

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że blachy schowane w piekarniku to świetny pomysł. Są przecież tam gdzie finalnie wylądują podczas pieczenia. Niestety to błąd, który zaczyna przeszkadzać przy każdym pieczeniu większej potrawy. Wyjmujemy wszystkie blachy. Dla tych, których nie potrzebujemy szukamy wolnego blatu (którego zawsze za mało), a po wszystkim kładziemy je z powrotem do piekarnika.

Rozwiązanie: Zastosowanie szuflady pod piekarnikiem lub szafki nad nim przeznaczonej na przechowywanie blach w pozycji pionowej. To idealny sposób na ich łatwe wyjmowanie i organizację. Przegrody i relingi w szufladach oraz ścianki działowe w szafkach pomogą dodatkowo w lepszej organizacji. Poniżej zdjęcie, które pokazuje, jak można zaplanować to miejsce.

nowoczesne szuflady do przechowywania blach do ciasta

4. Podróże ze śmieciami

Sortowanie śmieci to temat, na który powinniśmy być zawsze wyczuleni. Niestety często projekt kuchni zakłada zbyt mało miejsca na klasycznej wielkości sortowniki w szafce zlewozmywakowej. Wędrujemy więc ze śmieciami do pomieszczeń gospodarczych, garaży czy po prostu do koszy na zewnątrz, co na pewno nie jest komfortowe.

Rozwiązanie: Jeśli nasze pomieszczenie na to pozwala pomyślmy o szerszej szafce zlewowej np. 80 cm. Zmieścimy w niej wtedy 4 sortowniki, znajdzie się też miejsce na detergenty. Szuflady z pełnym wysuwem TANDEMBOX antaro, sprawdzą się tutaj świetnie. Dodając do nich elektryczny system otwierania SERVO-DRIVE uno ułatwimy sobie życie jeszcze bardziej. Szuflada otworzy się po delikatnym naciśnięciu, nawet biodrem, kolanem, czy stopą, a my nie ubrudzimy frontów.

5. Piękna i niefunkcjonalna kuchnia

Planując kuchnię często myślimy o panujących obecnie trendach, modzie. Skupiamy się na tym co tu i teraz. Nie zastanawiamy się, czy za kilka lat będziemy dalej zadowoleni z użytkowania naszej kuchni. Niezwykle ważne jest to, by zastanowić się, jak z roku na rok będą zmieniać się nasze potrzeby i już na etapie projektu zaplanować każdy detal.

Rozwiązanie: Kuchnia to inwestycja na naprawdę długi czas – średnio 15 lat. Pomyślmy więc o naszym kręgosłupie, kolanach, czy czasie spędzonym na poszukiwaniu poszczególnych rzeczy! Zamiast tradycyjnych drzwiczek w szafkach dolnych, zastosujmy szuflady z pełnym wysuwem np. TANDEMBOX antaro. To prosty sposób na lepsze uporządkowanie przechowywanej w nich zawartości i łatwy dostęp do tego, co aktualnie potrzebujemy.

biała nowoczesna i funkcjonalna wyspa kuchenna

Jeśli chcemy być pewni, że udało nam się osiągnąć kompromis między pięknem a funkcjonalnością na etapie planowania kuchni, warto poradzić się ekspertów. Właśnie po to powstała bezpłatna usługa Jazda Próbna Kuchni, podczas której można sprawdzić ustawienie kuchni w skali 1x1. Doradcy zasugerują różne pomysłowe rozwiązania ułatwiające codzienne korzystania z tej przestrzeni.


Umów się na Jazdę Próbną Kuchni >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze