Projekt kuchni – zobacz jak uniknąć częstych błędów!

Kto chciałby gotować w źle zaprojektowanej kuchni? Z pewnością wewnętrzny głos każdego czytającego powiedział odruchowo - ja nie. W rzeczywistości, często nie zdajemy sobie sprawy, że w naszych kuchniach moglibyśmy przygotowywać posiłki sprawniej i wygodniej. 5 częstych błędów podczas projektowania kuchni omówiliśmy już w poprzednim artykule. Teraz mierzymy się z kolejną piątką!

1. Za niski blat roboczy

Jeżeli, podczas przygotowywania posiłków zaczynamy czuć dyskomfort związany z kręgosłupem, jedną z przyczyn może być za niski blat. Najczęściej spotykana wysokość to 86 cm, co dla większości osób przygotowujących posiłki bywa wysokością niekomfortową.

Rozwiązanie. Planując kuchnię dostosujmy wysokość blatu do osoby, która najczęściej przygotowuje posiłki. Jak ją wyznaczyć? Odejmijmy 15 cm od wysokości, na której gotujący ma zgięcie w łokciu. W ten sposób poznamy wysokość blatu odpowiednią dla domowego szefa kuchni. Jeżeli w domu gotuje więcej osób, trzeba znaleźć kompromis, np. dodając parę centymetrów do blatu niższej osoby. Można też pokusić się o wyspę, która będzie o kilka centymetrów wyższa niż blat roboczy.

2. Jedna, standardowa wysokość szuflad

Butelki na oliwę czy ocet oraz deski do krojenia są sporych rozmiarów – często nie mieszczą się w szufladzie o standardowej wysokości. A przecież korzystamy z nich praktycznie codziennie! Finalnie wkładamy je do szafek górnych, albo zostawiamy na blacie roboczym, gdzie wyglądają po prostu nieestetycznie.

Rozwiązanie. Szuflada LEGRABOX na wysokie butelki i deski przyśpieszy przygotowanie każdego posiłku. To specjalne rozwiązanie będzie wyjątkowym ułatwieniem, gdy umieścimy je w strefie przygotowania posiłków. Przechowywanie desek w pozycji pionowej, to sposób na ich ekspresowe wyjmowanie.

3. Jedna szuflada na sztućce i narzędzia robocze

Przygotowujemy posiłek, otwieramy szufladę i rozpoczynamy poszukiwania właściwego noża, obieraka czy szpatułki. Finalnie wyciągamy łyżkę stołową, nóż lub widelec z zastawy – bo są pod ręką. Też tak macie?

Rozwiązanie. Sztućce i narzędzia robocze podzielmy między dwie szuflady. Jak je rozmieścić? Miejsce sztućców jest w strefie przechowywania – blisko naczyń i szklanek. To ułatwi nam nakrywanie do stołu. Narzędzia do przygotowywania posiłków umieśćmy jak najbliżej blatu roboczego a nawet bezpośrednio pod płytą grzewczą. Dodatkowo, odpowiedni system organizacji wewnętrznej szuflady, taki jak AMBIA-LINE ułatwi szybkie odnalezienie tego czego szukamy.

4. Brak miejsca na przyprawy

Gotowanie w domu oznacza częste sięganie po różnego rodzaju przyprawy. Jednak na etapie projektowania, często tak drobne, sypkie sprawy po prostu wylatują z głowy. Finalnie saszetki upychamy w jednym pojemniku, który trafia do szafki górnej lub z dala od obszaru roboczego i płyty grzewczej. I jak tu szybko znaleźć tymianek?!

Rozwiązanie. Skoro przyprawy używane są praktycznie codziennie, warto aby znalazły się w szufladzie zaraz pod blatem na łączeniu stref przygotowywania i gotowania. Jeżeli nie chcemy spędzać zbyt wiele czasu na poszukiwaniu właściwej saszetki, warto poszczególne przyprawy umieścić w pojemnikach, które włożymy do wygodnych uchwytów na przyprawy AMBIA-LINE.

5. Kuchnia nie pracuje tak jak powinna

Podczas projektowaniu kuchni, nie myślimy o tym jak będą zachowywać się nasze drzwi, szuflady i uchylne szafki górne za kilka lat. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy fronty nie domykają się do końca, ruch przy dużym obciążeniu przestaje być płynny, a szczeliny wcześniej pięknie wyznaczające symetryczne linie stają się nierówne.

Rozwiązanie. Już na etapie planowania pamiętajmy, że kuchnia musi być funkcjonalna przez cały okres jej użytkowania. To właśnie w tym momencie powinniśmy zdecydować się na sprawdzone okucia. Systemy zawiasów, szuflad i podnośników do frontów górnych firmy Blum objęte są dożywotnią gwarancją, dlatego można być pewnym, że nie zawiodą nas przez cały czas korzystania z kuchni.

Warto sprawdzić!

Jeżeli chcemy sprawdzić czy nasza kuchnia będzie funkcjonalna jeszcze przed jej powstaniem możemy to zrobić – i to całkowicie bezpłatnie! W ramach Jazdy Próbnej Kuchni, doradcy firmy Blum oraz centrów DYNAMIC SPACE podpowiedzą jakie rozwiązania sprawdzą się w konkretnym projekcie kuchennym.Każde ustawienie kuchni będzie można przetestować dzięki ruchomym szafkom w skali 1:1.

Sprawdź miasta z bezpłatną Jazdą Próbną Kuchni

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze