5 częstych błędów podczas projektowania kuchni i tyle samo porad, jak ich uniknąć

W kuchni spędzamy przeciętnie 2 godziny dziennie. To naprawdę sporo! Zamiast miotać się z jednego końca pomieszczenia na drugi lub szukać potrzebnych sprzętów, możemy ten czas poświęcić na to, co nas kręci, np. gotowanie. Poniższe porady ułatwią stworzenie funkcjonalnej kuchni!

urządzanie kuchni

1. Niewłaściwy podział na strefy

Planowanie kuchni przed jej powstaniem to kluczowy etap. Niestety często zamiast racjonalnie podejść do sprawy, dajemy ponieść się fantazji projektowania. Później orientujemy się, że „coś tu nie działa”.

Rozwiązanie. Każdą kuchnię można podzielić na pięć stref związanych z podstawowymi czynnościami, które w nich wykonujemy. Są to strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania/pieczenia. Ich właściwe ustawienie skraca codziennie pokonywane odległości i ułatwia sprawne przygotowanie posiłków. Poniższa grafika ułatwi właściwe rozplanowanie kuchni.

podział kuchni według stref

2. Za mały blat roboczy

Umiejscowienie blatu roboczego między zlewem a płytą kuchenną to nie wszystko. Tutaj ma znaczenie również wielkość! Przeznaczenie na niego od 45 cm do 60 cm nie ułatwi nam komfortowej pracy.

Rozwiązanie. Blat roboczy powinien mieć co najmniej 90 cm. Optymalnie, gdy uda nam się wygospodarować na niego 120 cm.

kuchnia z wyspą roboczą

3. Zmywarka za daleko od zlewu i szuflady na naczynia

Rozdzielenie od siebie zmywarki oraz zlewu to sposób na ekspresowo zachlapaną podłogę. Z kolei zbyt duża odległość zmywarki od szuflady na naczynia to niepotrzebne podróże po kuchni w towarzystwie talerzy.

Rozwiązanie. Ustawienie zmywarki i zlewu obok siebie w jednej linii – na jednej ścianie lub w ramach wyspy – pozwala szybko uporać się z resztkami jedzenia, płukaniem talerzy w zlewie i ich wkładaniem do zmywarki. Umożliwi to otwarcie dwóch frontów jednocześnie. Jeżeli w pobliżu zmywarki zaplanujemy szufladę na naczynia, ułatwimy sobie kolejną czynność, która zwiększy ergonomiczność naszej kuchni.

dobrze zaprojektowana kuchnia

4. Wyspa za blisko drugiego rzędu szafek

Wyspy są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Sprzyja im połączenie salonu z kuchnią. Niestety wyspa marzeń może okazać się naszym codziennym koszmarem, gdy odległość od drugiego rzędu szafek będzie za mała.

Rozwiązanie. Jeżeli chcemy zachować komfort pracy dwóch osób w kuchni, wyspa powinna być oddalona o co najmniej 120 cm od drugiego rzędu. Jest to szczególnie istotne, gdy szuflady z naczyniami i zmywarka występują naprzeciwko siebie. W innych wypadkach warto zachować nie mniej niż 100 cm odległości.

biała wyspa w kuchni

5. Kuchnia niedostosowana do indywidualnych potrzeb jej użytkowników

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedostosowanie kuchni do naszych, często bardzo indywidualnych potrzeb. A przecież to my będziemy z niej korzystać przez lata!

Rozwiązanie. Gdy mamy wątpliwości, czy nasz wymarzony projekt spełni pokładane w nim oczekiwania – warto skorzystać z porad ekspertów. Szczególnie jeśli można to zrobić całkowicie bezpłatnie. Podczas Jazdy Próbnej Kuchni, można ustawić swój projekt kuchni w skali 1:1 oraz przetestować, czy ten układ rzeczywiście nam pasuje. Eksperci Blum odpowiedzą na wszystkie pytania związane z funkcjonalnym rozplanowaniem kuchni.

jazda próbna kuchni
Jazda Próbna Kuchni – kontakt, placówki, więcej Informacji...

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
kuchnia rozmieszczenie
  • Dodano rok temu