🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wysokość biurka – jak dobrać wymiary biurka do pracy?

Wysokość biurka to bardzo ważna kwestia, którą każdy powinien dobierać indywidualnie do swojego wzrostu i stylu pracy. Właściwe wymiary biurka umożliwiają przyjęcie prawidłowej, ergonomicznej pozycji, która w jak najmniejszym stopniu obciąża kręgosłup. Dziś podpowiemy, jak dobrać wysokość biurka do wzrostu i na co zwrócić uwagę, wybierając ten mebel.

Wysokość biurka – jaka jest optymalna?

Jeśli pracujesz przed komputerem, mnóstwo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, która z zasady jest pozycją najbardziej obciążającą kręgosłup. Nieprawidłowa pozycja przy biurku może skutkować problemami nie tylko z plecami, ale również z nadgarstkami oraz dłońmi. Właśnie dlatego powinieneś jak najlepiej zadbać o to, by podczas pracy móc siedzieć w sposób, który odciąży nieco kręgosłup. Jedną z kwestii, o których powinieneś pamiętać, jest optymalna wysokość biurka.

Jaka wysokość biurka do komputera jest najlepsza? Przyjmuje się, że prawidłowa wysokość biurek i sekretarzyków przeznaczonych dla osób do 170 cm wzrostu to ok. 72-75 cm. Dla wyższych osób ergonomiczna wysokość biurka to ok. 80-85 cm.

Drewniane biurko dziecięce domek Rosie 2X

Drewniane biurko dziecięce domek Rosie 2X

898 zł
SKANDYNAWSKIE BIURKO - KAI 150x cm

SKANDYNAWSKIE BIURKO - KAI 150x cm

33699 zł
Skandynawskie biurko z szufladą w kolorze czarnym Oslo

Skandynawskie biurko z szufladą w kolorze czarnym Oslo

759 zł
Nowoczesne biurko do komputera dąb craft - Miren 3X

Nowoczesne biurko do komputera dąb craft - Miren 3X

368 zł

Standardowa wysokość biurka – czy będzie dla Ciebie odpowiednia?

Standardowa wysokość biurek dostępnych w większości sklepów meblowych to zwykle 72-75 cm, czyli wymiary przeznaczone dla niższych osób. Jeśli masz więcej niż 180 cm wzrostu, praca przy takim biurku może źle wpływać na stan Twojego kręgosłupa i być zwyczajnie niekomfortowa. 72 cm to również minimalna wysokość biurka do pracy określana przez zasady BHP.

A jaka będzie odpowiednia wysokość biurka komputerowego? Zasady są podobne jak w przypadku zwykłego biurka. Pamiętaj jednak o tym, by monitor, na którym pracujesz, znajdował się na lekkim podwyższeniu – jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości Twojego wzroku.

Wysokość biurka – jak dopasować ją do wzrostu?

Jaka powinna być wysokość biurka? Wiesz już, że niezwykle ważna jest zależność: wysokość biurka a wzrost. Inne biurko będzie wygodne dla osób, które mają niespełna 160 cm, a inna będzie prawidłowa wysokość biurka dla dorosłych, mierzących ponad 180 cm. Jeśli z biurka w domu korzysta kilka osób o bardzo zróżnicowanym wzroście, warto wybrać takie, które ma możliwość regulacji wysokości blatu. Biurka z regulowaną wysokością są zwykle nieco droższe, ale tylko one umożliwiają komfortową pracę zarówno niskiej, jak i wysokiej osobie. Meble z regulacją pozwalają zazwyczaj uzyskać również odpowiednią wysokość biurka dla dziecka. Więcej o biurkach dla najmłodszych przeczytasz w naszym artykule Jak wybrać biurko dla dziecka?

Wybierając biurko, pamiętaj o tym, że dla kręgosłupa najlepsze jest regularne zmienianie pozycji podczas pracy. Oznacza to, że z pozycji siedzącej dobrze czasami przejść np. do pozycji stojącej. Wysokość biurka do pracy na stojąco powinna być już zupełnie inna. Byś mógł stać przy nim wygodnie z wyprostowanymi plecami, biurko musi mieć 100-120 cm wysokości, w zależności od Twojego wzrostu.

Wymiary biurka – co wziąć pod uwagę?

Standardowe, typowe wymiary biurka to 160 cm szerokości i 80 cm głębokości. Takie wymiary biurka do pracy zapewniają sporo blatu roboczego i wystarczająco miejsca, by wygodnie położyć przedramiona podczas pracy przy komputerze.

Dobierając wymiary biurka w biurze, pamiętaj jednak o tym, by dostosować je do swojego trybu pracy. Jeśli do wykonywania obowiązków zawodowych wystarcza Ci laptop i ewentualnie monitor oraz klawiatura, standardowe wymiary biurka komputerowego będą dla Ciebie wystarczające. Jeżeli jednak np. pracujesz z dokumentami papierowymi i potrzebujesz dużo miejsca, by móc je rozłożyć czy posortować, rozważ zakup większego mebla – np. biurka narożnego.

Wymiary biurka a ergonomia – o czym pamiętać?

Jakie powinny być wymiary ergonomicznego biurka i jak mają się one do wymiarów klasycznego biurka, które znajdziesz w każdym sklepie meblowym?

Jakie wymiary biurka do domowego biura będą najlepsze? Optymalne wymiary biurka to takie, które umożliwią zachowanie odpowiedniej postawy. Jak to sprawdzić? Kiedy usiądziesz za biurkiem, Twoje stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze (lub na podnóżku), a kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Postawa ma być wyprostowana, a ręce, a dokładniej przedramiona, swobodnie oparte na blacie. Jeśli jesteś w stanie przyjąć taką postawę, znalazłeś idealne wymiary biurka – czy to narożnego, czy klasycznego. Pamiętaj jednak, że przyjęcie właściwej pozycji przy stole do pracy może nie być możliwe bez odpowiedniego krzesła.

Loftowe biurko Gaga - orzech miodowy

Loftowe biurko Gaga - orzech miodowy

648 zł
INVICTA biurko OAK 120 dąb - fornirowany MDF, nogi metalowe

INVICTA biurko OAK 120 dąb - fornirowany MDF, nogi metalowe

839 zł
Loftowe biurko Horizon - Dąb Złoty

Loftowe biurko Horizon - Dąb Złoty

388 zł
INVICTA biurko VERK 120x40 czarne

INVICTA biurko VERK 120x40 czarne

909 zł

Wysokość biurka i krzesła – jak je dopasować?

Wysokość biurka i krzesła to cechy, które powinny być do siebie idealnie dopasowane. Jakie krzesło do biurka wybrać? Odpowiednią pozycję umożliwi dobranie wymiarów wygodnego biurka i fotela, dzięki któremu usiądziesz komfortowo, prosto i prawidłowo. Drugą opcją jest wybór zarówno regulowanego biurka, jak i krzesła dającego szerokie możliwości regulacji. Taki duet da Ci pewność, że przy biurku wygodnie będziesz mógł pracować zarówno Ty, jak i każdy inny członek Twojej rodziny.

Kręgosłup mamy jeden i musi wystarczyć nam na całe życie. Często zapominamy o tym, jak ważne jest dbanie o jego dobrą kondycję – aż do chwili, gdy plecy zaczynają doskwierać i obniżać komfort życia. Nie dopuść do tego i wybierz biurko, którego wysokość będzie dostosowana do Twojego wzrostu i pozwoli Ci na komfortową oraz bezpieczną pracę


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności