Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Umowa najmu mieszkania – jak powinna wyglądać? Pobierz wzór umowy najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania to jeden z najważniejszych dokumentów, które chronią zarówno właściciela nieruchomości, jak i osobę decydującą się na wynajem okazjonalny. Jeśli zamierzasz wynająć mieszkanie i chcesz uniknąć ewentualnych nieprzyjemności związanych z nieodpowiedzialnym najemcą, koniecznie pobierz nasz darmowy wzór umowy najmu mieszkania w formacie PDF. Dziś opowiemy również nieco więcej o tym, jak powinna wyglądać umowa najmu mieszkania w 2021 roku, na jaki czas może być zawarta mieszkania oraz na co zwrócić uwagę, podpisując taki dokument. Zaczynamy!

umowa najmu mieszkania jakie dane
Źródło: pressmaster / depositphotos.com

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać?

Planujesz spisanie umowy najmu? Jakie dane powinny się w niej znajdować? Kompletna umowa najmu mieszkania, odpowiednio sporządzona i sprawdzona przez prawników powinna zawierać kilka niezbędnych elementów.

 • Data i miejsce sporządzenia umowy.
 • Dane każdej ze stron. Umowa powinna zawierać imiona i nazwiska, numery PESEL/NIP oraz serie i numery dowodów tożsamości.
 • Czas trwania umowy oraz warunki jej wypowiedzenia.
 • Wysokość czynszu oraz dodatkowych opłat, w tym kaucji i warunków jej zwrotu.
 • Szczegółowe informacje o stanie i metrażu mieszkania. Umowa powinna zawierać spis wszystkich mebli oraz elementów wyposażenia i zawierać informacje o ich stanie.
 • Zakres odpowiedzialności najemcy za ewentualne usterki, które pojawią się w trakcie użytkowania mieszkania.
 • Informacje dotyczące terminu i sposobu płatności za wynajem mieszkania.
 • Informacje dotyczące ewentualnych kar umownych oraz sposobu rozwiązywania sporów.
 • Podpisy obu stron.

Sprawdź również: Wynajem mieszkania krok po kroku – porady dla najemcy

Umowa najmu mieszkania – wzór 2021

Pobierając nasz wzór umowy najmu mieszkania w PDF w 2021 roku, będziesz mieć pewność, że wszystkie zapisy znajdujące się w umowie są zgodne z prawem i stanowią podstawę do uwzględnienia Twoich roszczeń w przypadku wejścia na drogę sądową.

Odpowiednio sformułowany i sprawdzony przez prawników dokument pozwoli Ci również uniknąć najczęstszych nieprzyjemności związanych ze źle sporządzoną umową najmu mieszkania.

Umowa najmu mieszkania – jaki rodzaj umowy wybrać?

Jaką umowę najmu podpisać? Wiesz już, jakie elementy powinna zawierać umowa najmu mieszkania. Teraz przyszedł czas na ustalenie, jaka będzie najlepsza umowa najmu mieszkania w Twoim przypadku.

Zwykła umowa najmu mieszkania

Ta podstawowa, prosta umowa najmu mieszkania jest podpisywana zdecydowanie najczęściej. Umowa ta co prawda w najmniejszym stopniu zabezpiecza interesy wynajmującego, ale ze względu na łatwość zawarcia stosowana jest bardzo często – szczególnie chętnie np. w przypadku wynajmu krótkoterminowego.

Zgodnie z kodeksem umowa najmu powinna być zawarta na piśmie, jeśli trwa dłużej niż rok. W praktyce zalecane jest jednak, aby na piśmie potwierdzać każdą umowę najmu, niezależnie od czasu jej trwania.

Umowa najmu okazjonalnego

Innym rodzajem dokumentu jest umowa okazjonalnego najmu mieszkania. Co to jest i w jakich sytuacjach się ją stosuje? To specjalny rodzaj umowy najmu, w której najemca oświadcza, że ma inne miejsce stałego zamieszkania, do którego będzie mógł przeprowadzić się niezwłocznie po zakończeniu czasu trwania umowy.

Podstawową różnicą jest tutaj to, że wynajmujący nie ma obowiązku zapewniania najemcy lokalu zastępczego w momencie, gdy wypowie mu umowę. Najem okazjonalny chroni również najemcę przed nagłym wypowiedzeniem umowy przez wynajmującego, jeśli ten nie ma ku temu wyraźnych powodów. Taka umowa musi być potwierdzona notarialnie i zgłoszona do Urzędu Skarbowego.

Umowa najmu instytucjonalnego

Trzecim i najnowszym rodzajem umowy jest umowa najmu instytucjonalnego. Najważniejszym faktem dotyczącym tego rodzaju umowy jest to, że najemcą mogą być tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Umowa najmu instytucjonalnego zawierana jest zawsze na czas określony i tak jak umowa najmu okazjonalnego musi być potwierdzona przez notariusza.

Umowa najmu mieszkania – na jaki czas może być zawarta?

Jaki dokument lepiej podpisać, umowę najmu mieszkania na czas określony czy nieokreślony?

Umowa najmu mieszkania na czas określony

Umowa na czas określony w praktyce stosowana jest bardzo często. Jej głównym założeniem jest to, że obie strony znają datę, kiedy umowa kończy się, a łączący je stosunek najmu przestaje istnieć. Umowa ta z góry określa wysokość czynszu na cały okres trwania umowy.

Co istotne – w przypadku umowy na czas określony najczęściej nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy – najemca powinien płacić za wynajem przez cały okres, co do którego się zobowiązał.

Umowa najmu mieszkania na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony, jak sama nazwa mówi, nie zawiera daty zakończenia trwania umowy. Trwa ona dotąd, aż jedna ze stron nie zdecyduje się na jej wypowiedzenie. Kodeks cywilny określa, że w przypadku umów najmu obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, jednak w praktyce często określany jest on indywidualnie w treści umowy.

SELSEY Stolik kawowy Librilla z dwiema półkami pod blatem

SELSEY Stolik kawowy Librilla z dwiema półkami pod blatem

229 zł
Ława Vilia - dąb złoty

Ława Vilia - dąb złoty

708 zł
SELSEY Stolik kawowy Switions średnica 41 cm naturalny - czarny

SELSEY Stolik kawowy Switions średnica 41 cm naturalny - czarny

179 zł
Stolik loftowy kawowy Sargot rustykalny 120cm

Stolik loftowy kawowy Sargot rustykalny 120cm

489 zł 609 zł

Umowa najmu mieszkania – jak ją wypowiedzieć?

Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania? Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony często nie jest możliwe. Obowiązek płacenia za lokal ciąży na wynajmującym do momentu, kiedy wygasa umowa najmu mieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w umowie zawarte zostały zapisy o terminach oraz warunkach wypowiedzenia.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony. Istotne jest to, na jaki okres wypowiedzenia została zawarta umowa – takie informacje powinny być zawarte w treści dokumentu. Jeśli takich zapisów brakuje, zarówno wynajmujący, jak i najemca powinni przestrzegać przepisów kodeksu cywilnego, który określa, że wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić najpóźniej na 3 miesiące naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Kodeks cywilny przewiduje również możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym. Może to nastąpić jednak tylko w momencie, gdy lokal ma wadę uniemożliwiającą jego użytkowanie lub zagrażającą zdrowiu i życiu najemcy. Przykładem takiej sytuacji może być np. zagrzybienie lokalu.

Niezależnie od rodzaju umowy strony mogą również rozwiązać ją polubownie, tzn. za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie umowy należy przygotować w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach. Treść dokumentu powinna zawierać szczegóły, takie jak:

 • data i miejscowość sporządzenia dokumentu,
 • adresy stron oraz lokalu,
 • podstawę wypowiedzenia umowy najmu,
 • określenie terminu zakończenia obowiązywania umowy,
 • uzasadnienie wypowiedzenia (jeśli jest konieczne),
 • podpis osoby wypowiadającej umowę.

Umowa najmu mieszkania – jaki podatek obowiązuje w 2021 roku?

Zawarłeś umowę najmu mieszkania i zastanawiasz się, jaki podatek będziesz musiał zapłacić? Istnieje kilka opcji. Najem prywatny można rozliczyć według skali podatkowej (czyli 17% i 32% od dochodu) oraz ryczałtem (8,5% lub 12,5%). W przypadku działalności gospodarczej istnieje możliwość rozliczenia według skali podatkowej, ryczałtem lub opłacenie podatku liniowego (19% od dochodu).

Umowa najmu mieszkania – gdzie zgłosić wynajem mieszkania?

Jakich formalności wymaga podpisanie umowy najmu mieszkania? Kiedy zgłosić do US podpisanie takiego dokumentu? Podpisanie zwykłej umowy najmu nie wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Wymaga tego tylko specjalna forma, czyli umowa najmu okazjonalnego.

Fakt podpisania tego rodzaju dokumentu należy zgłosić do 14 dni od momentu podpisania umowy. Niezgłoszenie tego rodzaju dokumentu do US sprawi, że będzie on uznawany za zwykłą umowę najmu, bez dodatkowych form ochrony, jakie daje umowa okazjonalna.

Przeczytaj też: Umowa rezerwacyjna mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Umowa najmu mieszkania – na co warto uważać?

Choć wszyscy wolelibyśmy zakładać, że osoby, z którymi mamy do czynienia są zawsze uczciwe, częściej niż byśmy tego chcieli, zdarzają się tacy, którzy szukają okazji do oszustwa. Nieuczciwe osoby znajdują się zarówno wśród najemców, jak i wśród wynajmujących mieszkanie. Podpisując umowę najmu mieszkania, warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed potencjalnym oszustwem.

 • Zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie przeanalizuj każdy zapis w umowie. Podejrzane mogą być wymyślone przez właściciela zapisy o zasadach podwyższania czynszu.
 • Jeśli jesteś najemcą, zwróć uwagę, kto odpowiada za utrzymanie wszystkich mebli, tzn. łóżek, szaf czy mebli kuchennych oraz np. wyposażenia łazienki. Umowa powinna precyzować, za jakie usterki odpowiada najemca, a za jakie właściciel.
 • Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, dla własnego dobra zadbaj o to, by w umowie znalazł się protokół stanu lokalu, mebli oraz urządzeń. Niezależnie od tego, czy sporządzasz umowę najmu mieszkania dla pary, czy wynajmujesz lokal studentom, zawsze zabezpiecz się dokładnym spisem wyposażenia. Tylko wtedy będziesz mógł udowodnić np. brak fotela czy stolika kawowego i pobrać kwotę potrzebną na jego dokupienie z kaucji kupującego.
 • Jeśli sporządzasz umowę najmu mieszkania dla cudzoziemca, musi ona być dwujęzyczna. Poza tym szczegółem nie obowiązują żadne specjalne zasady spisywania umów najmu z obcokrajowcami.

I na koniec – kiedy umowa najmu mieszkania jest nieważna? Przede wszystkim wtedy, gdy jest niezgodna z prawem, a w przypadku umowy najmu okazjonalnego – gdy nie została zawarta na piśmie, zgłoszona do US lub potwierdzona notarialnie.

SELSEY Stół Lemucto dąb olejowany 160x95 cm

SELSEY Stół Lemucto dąb olejowany 160x95 cm

1861 zł 2189 zł
Stół rozkładany Zander - dąb sonoma

Stół rozkładany Zander - dąb sonoma

2108 zł
Loftowy stół rozkładany Eter - dąb naturalny

Loftowy stół rozkładany Eter - dąb naturalny

1948 zł
Stół do jadalni w stylu industrialnym Garant dąb wotan

Stół do jadalni w stylu industrialnym Garant dąb wotan

1041 zł

Bezpieczna umowa najmu mieszkania to podstawa, o którą powinny zadbać obie strony. Jasne określenie zasad współpracy jest w końcu równie ważne dla właściciela mieszkania, jak i dla najemcy.


Inne artykuły w tej kategorii