✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Fenomenalne metamorfozy

Metamorfoza kuchni tanim kosztem – zaglądamy do Pani Kamili [PRZED I PO]

Czy metamorfoza kuchni tanim kosztem jest możliwa? Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz odmienić wygląd swojej kuchni, nie musisz wydawać kilkudziesięciu tysięcy na nowe meble, generalny remont czy położenie nowych płytek. Metamorfozę małej kuchni w bloku można przeprowadzić naprawdę niewielkim kosztem – największą ceną będzie czas i siły, które trzeba poświęcić na realizację. Dziś prezentujemy efektowną metamorfozę kuchni Pani Kamili. Poznaj szczegóły realizacji!

Metamorfoza kuchni tanim kosztem – jak to możliwe?

Jak odnowić kuchnię bez gruntownego remontu? Pani Kamila postanowiła odświeżyć wygląd swojej kuchni niewielkim kosztem. Co było potrzebne? Trochę farby, kilka akcesoriów, parę dobrych pomysłów i sporo wolnego czasu, sił i chęci.

Pani Kamila razem z narzeczonym przeprowadziła spektakularny remont kuchni o powierzchni ok. 7 m² w parterowym mieszkaniu w bloku z cegły. W jaki sposób przebiegały prace i jak udało się odnowić stare meble? Przeczytaj i zainspiruj się! Być może patenty, które pani Kamila wykorzystała w swojej kuchni, sprawdzą się również u Ciebie?

Przeczytaj też: Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – praktyczne porady

Metamorfoza kuchni tanim kosztem – krok po kroku

Krok 1. Odnawianie i malowanie ścian

Jak odnowić kuchnię tanim kosztem? Pierwszym etapem prac Pani Kamili i jej narzeczonego było odnowienie ścian. Panele ścienne zostały umyte i pomalowane farbą w jasnym odcieniu szarości. Do idealnego pokrycia ich powierzchni wystarczyły dwie warstwy farby.

Krok 2. Malowanie frontów szafek

Malowanie frontów w meblach kuchennych to czynność, która była niezbędna do tego, by metamorfoza kuchni była kompletna. Pani Kamila postanowiła wymienić nieciekawy brąz na kontrastowe połączenie bieli (na górnych szafkach) i czerni (na szafkach dolnych).

Przed malowaniem wszystkie dziury pozostałe po uchwytach pani Kamila wypełniła i wyrównała szpachlą. Fronty zostały przetarte papierem ściernym, odtłuszczone i pomalowane farbą do drewna i metalu – czarne szafki dwukrotnie, a białe trzykrotnie. Warstwy farby zostały wykończone zwykłym lakierem akrylowym, który utrwalił całość.

Krok 3. Dostosowanie kuchni do potrzeb użytkowników

Pani Kamila w odnowionej kuchni chciała mieć zmywarkę, której brakowało w starej wersji tego pomieszczenia. By ją zmieścić, trzeba było zdemontować istniejący zlew i szafkę. W to miejsce Pani Kamila dokupiła zwykłą szafkę z sieciówki i jej front również pomalowała na czarno, tak, by pasował do całej reszty. W kuchni pojawił się również nowy, samodzielnie docięty blat oraz nowy zlew i bateria.

Krok 4. Przyklejenie paneli winylowych

Pani Kamila chciała uniknąć generalnego remontu i bałaganu, jaki się z nim wiąże, dlatego skuwanie płytek i układanie nowych nie wchodziło w grę. Właścicielka kuchni postawiła więc na praktyczne płyty winylowe, które zwykle kładzione są na podłogę. Pani Kamila postanowiła przykleić je na ścianę. By jeszcze lepiej się trzymały, zostały dodatkowo przymocowane klejem montażowym, ponieważ klej, który znajdował się na panelach, mógł nie być wystarczająco trwały. Podłoga została pokryta panelami winylowymi.

Krok 5. Ostatnie szlify

Ściany i fronty odnowione – czas na ostatnie szlify! Pomalowane fronty Pani Kamila wzbogaciła o nowe, bardziej nowoczesne uchwyty. Zmieniła również włączniki światła, kontakty, karnisz oraz listwy przypodłogowe i przysufitowe.

Zobacz również: Malowanie płytek krok po kroku – praktyczny przewodnik zrób to sam

Metamorfoza kuchni tanim kosztem – ile dokładnie wynosi?

Jak odmienić kuchnię? Pani Kamila podzieliła się z nami dokładnymi kwotami, jakie poniosła podczas remontu w zeszłym roku. Warto pamiętać o tym, że w tym roku taki sam remont mógłby kosztować więcej przez szalejącą inflację i rosnące ceny materiałów.

No dobrze, wróćmy do kosztów. Jakie były ceny poszczególnych materiałów, jakie wykorzystała pani Kamila?

  • Farba na fronty (2 x biała i 2 x czarna) – 85 zł
  • Panele winylowe na ścianę – 220 zł
  • Złote uchwyty – 165 zł
  • Panele winylowe na podłogę – 300 zł
  • Farba na ścianę – 80 zł

Dowiedz się więcej: Koszt remontu kuchni – ile kosztuje remont kuchni?

Samoprzylepne kafelki PCV Liściasty ornament 30x30 cm

Samoprzylepne kafelki PCV Liściasty ornament 30x30 cm

138 zł
Samoprzylepne kafelki PCV Arabskie klimaty 30x30 cm

Samoprzylepne kafelki PCV Arabskie klimaty 30x30 cm

138 zł
Samoprzylepne kafelki PCV Geometryczne linie 30x30 cm

Samoprzylepne kafelki PCV Geometryczne linie 30x30 cm

138 zł
Samoprzylepne kafelki PCV Arabski ornament 30x30 cm

Samoprzylepne kafelki PCV Arabski ornament 30x30 cm

138 zł

Metamorfoza kuchni i... łazienki w tym samym stylu!

Przy okazji metamorfozy kuchni bez remontu Pani Kamila z pozostałości materiałów postanowiła również odnowić… swoją łazienkę! Właścicielka chciała, żeby łazienka wizualnie nawiązywała do kuchni, dlatego również tam przykleiła na ścianę te same panele winylowe.

Stylową szafkę pod umywalkę Pani Kamila zrobiła wraz z narzeczonym. Para do stworzenia mebla wykorzystała kawałki płyty, które można dostać w markecie budowlanym.

Planujesz metamorfozę kuchni w bloku? Nie musisz przeprowadzać generalnych remontów! Zanim zaplanujesz poszczególne etapy swoich prac, koniecznie sprawdź, w jakim stanie są ściany oraz fronty szafek. Malowanie frontów najlepiej sprawdzi się w przypadku mebli, w na których nie widać uszkodzonego czy odklejającego się laminatu. Przykład metamorfozy kuchni pani Kamili jest bardzo inspirujący i jesteśmy przekonani, że ta realizacja ta zachęci do działania niejedną osobę. Trzymamy kciuki za piękne efekty i funkcjonalne kuchnie!

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

105 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

200 zł
KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

281 zł
Magnat Ceramic Biały C45 10l

Magnat Ceramic Biały C45 10l

360 zł

Inne artykuły w tej kategorii