Przedłużamy wyprzedaże! Zobacz produkty od Selsey do 60% taniej!
Sprawdź
Czego szukasz?

Kuchnia

Kuchnia - styl Klasyczny 2021

Wyczyść

Kuchnia klasyczna – co wyróżnia kuchnie tradycyjne?

Najważniejszą cechą wyróżniającą kuchnie klasyczne jest ich ponadczasowość. Niezależnie od tego, czy wybrali ją Twoi rodzice, czy dziadkowie, pomimo upływającego czasu nie traci ona nic ze swojej aktualności. Jest to spowodowane tym, że nie ma w niej najczęściej elementów, które mogą być modne tylko przez chwilę. To klasyka w najlepszym wydaniu, która jednak korzysta również z osiągnięć współczesnej technologii.

W kuchniach tradycyjnych dobrze czują się przedstawiciele wszystkich pokoleń. Nie ma tu ultranowoczesnych przeszkleń czy jednolitych powierzchni szafek, tworzących funkcjonalny panel. Co prawda dziś takie kuchnie są na topie, ale za kilka lat moda przeminie i wówczas odczujesz naglącą potrzebę zmiany aranżacji takiego pomieszczenia. Niebezpieczeństwa tego typu nie ma w przypadku wnetrz urządzonych w stylu klasycznym.

Wśród cech, którymi wyróżniają się kuchnie tradycyjne, a więc takie, w których królują tradycyjne elementy wyposażenia, wymienić trzeba również:

– elegancję;

– wyrafinowanie;

– równowagę pomiędzy estetyką i funkcjonalnością;

– wykorzystanie solidnych i trwałych, zwykle naturalnych materiałów, jak drewno;

– jasną kolorystykę ścian;

– symetrię w ustawieniu mebli, sprzętów i dodatków;

– umiar w wykorzystywaniu elementów ozdobnych.

Pamiętaj też, że kuchnia klasyczna to wyposażenie wysokiej jakości, dlatego wybrane do niej meble powinny być wykonane z litego drewna lub forniru drewnianego. Możesz ustawić w niej antyki albo rozwiązania imitujące styl klasyczny.

Kuchnia klasyczna – jakie tradycyjne meble kuchenne wybrać?

Czym charakteryzują się tradycyjne meble kuchenne? Wbrew powszechnemu przekonaniu fronty nie muszą być bogato zdobione, rzeźbione i wyposażone w złote uchwyty. Taki przepych kojarzy się bardziej ze stylem barokowym niż klasycznym. Istotnie jednak kuchenne meble w stylu klasycznym będą drewniane i zdobione, choć niekoniecznie bardzo bogato. Przeszklone regały i witryny w stylu klasycznym, w których stosowane są szprosy, to z pewnością charakterystyczny element takich aranżacji. Można również wzbogacić zabudowę kuchenną klasyczną na wymiar lub kupowaną bezpośrednio w sklepie meblarskim o frezy i gzymsy ozdobne w górnej części szafek, co także dobrze komponuje się w pomieszczeniach kuchennych zaaranżowanych w tym stylu.

Jeśli chodzi o kolorystykę, w jakiej powinny być utrzymane w kuchni tradycyjnej meble, to warto poruszać się w palecie barw naturalnego drewna. Możesz jednak zdecydować się na białe, z metalowymi, ozdobnymi uchwytami. Kojarzą się one ze starannością i cieszą się popularnością nie tylko jako klasyczne rozwiązania kuchenne, lecz także składnik aranżacji w stylu angielskim czy skandynawskim.

Tradycyjny styl nie wyklucza zastosowania ciekawych detali i zdobień, zwłaszcza jeśli chodzi o meble kuchenne. Przejawia się to w:

– frezowanych frontach szafek,

– dekoracyjnych cokołach,

– dekoracyjnych pilastrach,

– metalowych uchwytach i gałkach,

– witrynkach,

– drewnianych kredensach.

Za szkłem w klasycznych szafkach kuchennych można ustawić i wyeksponować w ten sposób starą porcelanę po babci czy ozdobne, ceramiczne naczynia.

Kuchnie klasyczne – jakie kolory i materiały dominują w tradycyjnej kuchni?

Kolorystyka kuchni klasycznych zwykle mieści się w palecie ciepłych barw ziemi, ale korzysta również z koloru białego. Wykończenia ścian w kolorze beżowym, kremowym czy szarym zawsze stanowią odpowiednie tło dla wszystkich elementów wyposażenia. Nie trzeba ich zastępować innymi, jeśli zmieniasz dodatki w takim pomieszczeniu. Jasne, jednolite ściany są eleganckie i wprowadzają do kuchni poczucie harmonii. Materiały królujące w kuchniach tradycyjnych to drewno i czasami kamień. Wpasować mogą się tu błyszcząca stal, mosiądz czy miękkie tkaniny i szkło w formie przeszkleń.

Kuchnia klasyczna drewniana – w odcieniach brązu czy bieli?

Wysoka jakość drewna wykorzystywanego do produkcji mebli do kuchni w stylu klasycznym sprawia, że mogę one posłużyć przez lata – nie tylko Tobie, lecz także kolejnym pokoleniom w Twojej rodzinie. Możesz wybrać drewnianą, klasyczną kuchnię w kolorze brązowym, w naturalnych odcieniach drewna, ale też klasyczną, białą, z drewnianym blatem i białymi ścianami, które będą stanowiły piękne tło dla innych elementów wykończeniowych i dekoracyjnych.

Kuchnia klasyczna biała – ponadczasowa biel pasuje wszędzie

Biała kuchnia klasyczna to kwintesencja tradycyjnego stylu, ponieważ biel niezmiennie występuje w nim od wieków. Białe ściany, sufity czy nawet meble mogą bardzo dobrze prezentować się w kuchni klasycznej. Kremowa czy właśnie śnieżnobiała ściana stanie się tłem dla pozostałych mebli i sprzętów oraz innych elementów wykończeniowych w tym pomieszczeniu.

Kuchnia klasyczna szara – elegancja w doskonałym wydaniu

Zwłaszcza w dużych kuchniach klasycznych ciemna ściana w odcieniach szarości przyciąga uwagę i sprawia, że takie pomieszczenie nabiera zupełnie innego charakteru. Nie ograniczaj się tylko do odcieni bieli. Twoja klasyczna, brązowa kuchnia wcale nie jest jedynym możliwym wyborem. Szarość to kolejna paleta barwna, w której możesz się swobodnie poruszać podczas planowania pomieszczenia w tradycyjnym stylu.

Kuchnie tradycyjne – pomysły na aranżację kuchni w stylu klasycznym

Nie masz pomysłu na to, jak powinna wyglądać Twoja klasyczna kuchnia? Sięgnij po nasze inspiracje, w których główną rolę odgrywają meble i kolorystyka. Łącz kuchnię z innymi pomieszczeniami w domu, aby zwiększyć jej funkcjonalność.

Kuchnia klasyczna z wyspą – dla zaakcentowania pięknego elementu kuchennego

W przypadku dużych lub otwartych na salon czy jadalnię kuchni w domach jednorodzinnych i mieszkaniach jak najbardziej możesz pokusić się o wykorzystanie stylu klasycznego. Może on przejawiać się w tym, że urządzisz dla siebie i swojej rodziny aranżację z wyspą. W zabudowie możesz ukryć nowoczesne sprzęty lub zdecydować się na zakup piekarnika czy lodówki w stylu retro, doskonale wpisującym się w wiele aranżacji tradycyjnych. Wyspa przyda się do oddzielenia, przynajmniej optycznie, przestrzeni kuchennej od jadalnianej czy wypoczynkowej.

Klasyczna kuchnia z jadalnią – połączenie doskonałe

Drewniane meble kuchenne zestawione z dużym, solidnym stołem z drewna w jadalni w stylu klasycznym tworzą spójną kompozycję. Aranżacje łączące ze sobą klasyczne pomieszczenie kuchenne z jadalnią są często stosowanym zabiegiem, a stół w stylu klasycznym może stać w przestrzeni przeznaczonej na kuchnię, o ile jest w niej wystarczająco dużo wolnego miejsca.

Klasyczna kuchnia z salonem – jak połączyć wnętrze kuchenne z wypoczynkowym charakterem salonu?

Zasadniczo kuchnie w stylu klasycznym są zamknięte, ale nie musi tak być w Twoim przypadku. Możesz zastosować płynne, choć wyraźne przejście pomiędzy tym pomieszczeniem a salonem w stylu klasycznym, np. poprzez wykorzystanie wyspy, tak charakterystycznej dla stylu tradycyjnego, albo wyższego blatu, który wizualnie rozgraniczy kuchnię i salon. Dobrze by było, aby oba pomieszczenia miały styczne elementy aranżacyjne i były utrzymane w klasycznym stylu.

Kuchnia tradycyjna – jak urządzić małą kuchnię w klasycznym stylu?

Jeśli chcesz, aby w Twoim mieszkaniu została urządzona mała kuchnia w stylu klasycznym, pamiętaj o tym, aby kompozycja była spójna i elegancka, a każda rzecz w pomieszczeniu znalazła się w nim nieprzypadkowo. Unikaj nadmiaru ozdobników, ponieważ w takim przypadku robią one przytłaczające wrażenie. Przejrzyj, jak wyglądają u innych aranżacje klasyczne. Inspiracje z internetu i galeria zastosowań tradycyjnych kuchni w niewielkich pomieszczeniach dostarczą Ci aż nadto pomysłów na wykończenie własnego wnętrza.

Zwróć uwagę w szczególności na białe kuchnie tradycyjne. Aranżacje, projekty i zdjęcia takich propozycji pozwolą Ci zrozumieć, że biel powiększa optycznie wnętrza i sprawia, że są one jaśniejsze. Ta barwa zawsze jest wykorzystywana w stylu klasycznym, pomagając w stworzeniu zupełnie niepowtarzalnego wnętrza. Jej atutem pozostaje to, że możesz ją łączyć z innymi kolorami i wzorami, bez martwienia się o to, że będzie niedopasowana.