Poznaj 10 niecodziennych materiałów, z których mogą powstać Twoje meble

Urządzając mieszkanie w minimalistycznym stylu, pamiętajmy o przemyślanym zestawieniu materiałów, kolorystycznej oszczędności, uporządkowaniu przestrzeni i funkcjonalności. Czasem kuchnia, salon czy łazienka zgodna z myślą „less i more”, potrzebuje jednak mocniejszego akcentu. Wybór niepowtarzalnego materiału jako cienki front naszych mebli, może być na to świetnym sposobem.

Zastosowanie cienkich frontów to kolejny sposób na „odchudzenie” mebla i nadanie mu lekkości. To odpowiedź na rosnącą popularność minimalizmu oraz prostych form w naszych domach. Elegancka prostota nie musi jednak oznaczać nudy. Wybór unikalnego materiału, z którego stworzymy cały mebel, może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

czarne meble kuchenne, czarne fronty, matowe meble, belki podsufitowe, beton na ścianie

Skup się na prostej formie i wyjątkowych materiałach!

Poniższe projekty zostały wykonane z materiałów, które do tej pory stosowano głównie jako blaty mebli. Nowe rozwiązanie technologiczne – EXPANDO T firmy Blum – pozwala wykorzystać je również jako cienkie fronty mebli o grubości od 8 mm! To spora zmiana, która otwiera przed architektami i stolarzami nowe możliwości projektowe. Jednorodna, prosta, a zarazem wyróżniająca się bryła potrafi przyciągnąć wzrok i nadać pomieszczeniu charakter.

Kuchnia. Cienki front wykonano z HDF

Płyta z włókien drzewnych, do tej pory najbardziej kojarzona z produkcją paneli podłogowych, zastosowana na frontach kuchennych to połączenie solidności (duża twardość i gęstość produktu) z wizualną lekkością.

Przedstawione wnętrze to czysta forma, wyszukany detal i kolorystyka utrzymana w ciepłym popielu oraz stonowanym, naturalnym orzechu. Całość bardzo harmonijna, daleka od przesytu i przesady wprowadza nas w klimat relaksu i odprężenia.

szare meble kuchenne. drewniana ściana

Kuchnia. Cienki front wykonano z HPL

Materiał absolutnie wyjątkowy, lubiany przez architektów wnętrz i wciąż jeszcze niedoceniony przez klienta docelowego. Jako monolit laminatu jest produktem bardzo odpornym na wilgoć i zarysowania a mnogość dekorów zewnętrznych umożliwia realizację różnorodnych wizji projektantów.

W przedstawionej aranżacji kuchni postawiono na kontrastowość i linearność. Nic tak nie systematyzuje przestrzeni jak czerń i biel. To celowe zestawienie w parze z czarnymi obrzeżami cieniutkich frontów potęguje wrażenie geometryczności mebla.

białe meble kuchenne, białe meble,jasna kuchnia, kamienny blat

Kuchnia. Cienki front wykonano z MDF i płyty wiórowo fornirowanej

Powszechnie stosowany już materiał na fronty, blaty i korpusy meblowe dopiero w wersji „wycienionej” daje nam wrażenie elegancji i oryginalności.

W aranżacji wykorzystano fornir bukowy, pięknie wtapiający się w tło wnętrza. Kontrastująca monolityczna materiałowo i kolorystycznie wyspa stanowi dominantę, mocny akcent w minimalistycznej przestrzeni. Płyta mdf lakierowana na grafit mat doskonale komponuje się z całością.

wyspa kuchenna, kuchnia z wyspą, drewniana podłoga, drewniany sufit

Łazienka. Cienki front wykonano z materiału ceramicznego

Całkowicie innowacyjny materiał na frontach. To ekskluzywne rozwiązanie cieszy się powodzeniem z powodu niezaprzeczalnych właściwości wytrzymałościowych ceramiki oraz jej atrakcyjności wizualnej.

Aranżacja poniżej to funkcjonalny minimalizm. Bez zbędnych zdobników i uchwytów, za to z wielkim wyczuciem i umiarem zestawiono tu elementy wyposażenia. Całość cieszy oko i znów przypomina nam, że często „mniej znaczy więcej”.

różowa ściana, szare meble, umywalka nablatowa

Salon. Cienki front wykonano z materiału ceramicznego

Ceramika potrafi imitować niemalże wszystko: materiał, drewno, stal, a nawet miedź - jak w tym przypadku. Daje to nieograniczone możliwości aranżacyjne. Cienki ceramiczny front zatem sprawdzi się u każdego inwestora otwartego na nowy design i oryginalne pomysły.

kamień na ścianie, drewniana komoda, krzesło druciane

Salon. Cienki front wykonano z MDF

Znany i lubiany MDF na frontach w nowej „wycienionej” odsłonie. Do tego rozwiązania nie trzeba długo namawiać. Fronty są lekkie, po otwarciu zaskakują swoją elegancją i minimalizmem.

W projekcie tej przestrzeni mamy do czynienia z dwoma kolorami. Jasny naturalny orzech i matowy grafit. Tyle wystarczy, by uzyskać wnętrze bardzo przytulne i spójne.

szara komoda, duża komoda, druciana miska. czarny wazon
Komentarz do aranżacji – architekt Lidia Ostrowska z pracowni Ostrowscy Design z Poznania.

Komentarz do aranżacji – architekt Lidia Ostrowska z pracowni Ostrowscy Design z Poznania.

Propozycja materiałów, które można wykorzystać jako cienkie fronty, o grubości od 8 mm.

Więcej o rozwiązaniu do cienkich frontów >>

Minimalizm formy, maksymalizm funkcjonalności

Gdy już zdecydujemy się na niepowtarzalny materiał, z którego zostaną wykonane meble, warto wybrać rozwiązanie, które pozwoli na ich funkcjonalne wykorzystanie. Jest to szczególnie istotne w wypadku kuchni. Aby połączyć minimalistyczne formy z maksymalną funkcjonalnością, firma Blum stworzyła specjalne rozwiązanie – system mocowań EXPANDO T . Dzięki niemu takie materiały jak beton, tworzywo mineralne, czy kamień naturalny, mogą zaistnieć nie tylko jako blat, ale również jako 8 milimetrowy, cienki front drzwi, szuflady czy fronty górne naszych mebli.

>> BLUM <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze