Co szukasz?
Zobacz także

Jaki grzejnik elektryczny wybrać na jesień i zimę 2020/2021? Doradzamy

Grzejniki elektryczne mogą być podstawowymi źródłami ciepła w domu lub pełnić funkcję dodatkowego ogrzewania, włączanego w razie potrzeby. Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają w krótkim czasie ogrzać nawet duże pomieszczenie. Jaki grzejnik elektryczny wybrać na sezon grzewczy 2020/2021? Podpowiadamy!

najlepszy grzejnik elektryczny
Źródło: New Africa / adobestock.com

Jaki grzejnik elektryczny wybrać – konwektorowy czy radiacyjny?

Ogrzewanie elektryczne dzieli się na dwa typy pod względem sposobu wymiany powietrza. Na rynku możesz spotkać grzejniki konwektorowe i radiacyjne. Jaki grzejnik elektryczny do pokoju dziecka, salonu czy sypialni wybrać? Zanim powiemy o tym więcej, skupmy się na wyjaśnieniu zasad działania tych dwóch podstawowych typów ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie konwekcyjne – najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Podstawą jego funkcjonowania jest grawitacyjny przepływ powietrza. Chłodne powietrze, które napływa od dołu urządzenia, ogrzewane jest przez specjalny wymiennik, a cieplejsze powietrze unosi się ku górze i zapewnia domownikom komfort cieplny.

Ogrzewanie radiacyjne – to bardziej nowoczesne rozwiązanie. Grzejnik radiacyjny oddaje ciepło na całej powierzchni, a ogrzewająca się przy nim osoba ma wrażenie, jakby niemalże siedziała przy rozpalonym kominku. Grzejniki radiacyjne są bardziej ekonomiczne w codziennym użytkowaniu i skuteczniejsze niż konwekcyjne, ale same urządzenia są droższe. Jeśli szukasz więc odpowiedzi na pytanie: jaki grzejnik elektryczny jest najbardziej ekonomiczny, odpowiedzią jest właśnie grzejnik radiacyjny.

Tu znajdziesz grzejniki elektryczne z wyprzedaży >>

Jaki grzejnik elektryczny jest najlepszy? Sprawdź typy grzejników

Jaki grzejnik do pokoju sprawdzi się najlepiej? Wybierając model, zwróć uwagę przede wszystkim na typ grzejnika oraz jego moc. Weź pod uwagę, czy planujesz korzystać z niego na co dzień, czy może tylko sporadycznie. Możesz wybierać między czterema podstawowymi typami ogrzewania elektrycznego (jest ich nieco więcej, ale te, które przedstawimy, są najpopularniejsze i najchętniej wybierane).

Grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym

Grzejnik ceramiczny wyglądem najbardziej przypomina tradycyjne grzejniki. Tego rodzaju grzejniki w środku mają zamontowany specjalny wkład, który nagrzewa się po podłączeniu do prądu. To wydajny grzejnik elektryczny, który jeszcze na długo po odłączeniu od prądu oddaje ciepło, ale trzeba mieć na uwadze to, że zużywa on dużo energii elektrycznej, by się nagrzać.

Grzejnik elektryczny olejowy

Grzejniki olejowe działają na zasadzie opisanej wyżej radiacji. Olej, który jest tutaj źródłem ciepła, potrzebuje sporo energii, by się nagrzać, ale później bardzo długo (jeszcze dłużej niż ceramika) oddaje ciepło. Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny jest lepszy: olejowy czy ceramiczny, a szukasz urządzania, z którego będziesz korzystać codziennie, jedyną właściwą odpowiedzią jest właśnie olejowy.

jaki grzejnik elektryczny
Źródło: New Africa / adobestock.com
Zobacz grzejniki olejowe do 300 zł >>

Grzejnik konwektorowy

Grzejniki konwektorowe bardzo szybko się nagrzewają, ale równie szybko tracą temperaturę. Nie można więc ich nazwać najbardziej energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi. Dostępne są za to w bardzo atrakcyjnych cenach i jako sprzęt do szybkiego ogrzania niewielkiego pomieszczenia sprawdzają się doskonale. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju o powierzchni np. 25 m², ogrzewanie konwektorowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem do tak dużego pomieszczenia.

Termowentylator

Ostatni typ ogrzewania elektrycznego to termowentylator, znany wielu z nas pod nazwą farelka. Termowentylatory również działają na zasadzie konwekcji. W ich wnętrzu znajduje się spirala grzewcza, a ciepłe powietrze wydmuchiwane jest z dużą mocą za pomocą małego wiatraczka. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest ich niska cena i błyskawiczne dogrzewanie pomieszczeń. Wady? Termowentylatory pobierają sporo prądu, a po ich wyłączeniu pomieszczenie często szybko wychładza się do stanu wyjściowego.

jaki grzejnik elektryczny
Źródło: New Africa / adobestock.com

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do łazienki?

Najlepszy grzejnik elektryczny do szybkiego ogrzania łazienki przed kąpielą? Najlepiej sprawdzi się tu grzejnik konwektorowy lub termowentylator. To właśnie te urządzenia nagrzewają się szybko, dzięki czemu po kilku chwilach w niewielkiej łazience zapanuje przyjemne ciepło. Niekoniecznie sprawdzą się jednak jako grzejnik elektryczny do pokoju o powierzchni 16 m² czy 20 m². Co prawda przez chwilę będzie ciepło, ale tuż po odłączeniu urządzenia od prądu sytuacja najprawdopodobniej wróci do punktu wyjścia.

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny jest najbardziej energooszczędny? Jeśli szukasz ekonomicznego rozwiązania, zdecyduj się na grzejnik ceramiczny lub olejowy. Wybierając odpowiedni model dla siebie, warto również wiedzieć, jak obliczyć moc grzejnika do pomieszczenia, a dokładniej do jego powierzchni. Odpowiedź jest prosta. Przyjmuje się, że na każdy m² pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 m powinno przypadać co najmniej 85 W.

Zadbaj o to, by w sezonie jesień-zima 2020/2021 zawsze było Ci ciepło i zainwestuj w dobry grzejnik elektryczny. Pomyśl, jak przyjemnie będzie położyć zmarznięte stopy na cieplutkim grzejniku. Do tego jeszcze gorąca herbata w dłoń i idealny wieczór gotowy!

Czym ogrzewać dom po 2020 roku? Sprawdź przepisy, które musisz znać >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze