Co szukasz?
Zobacz także
Prawnik radzi

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – porady i formalności 2020/2021

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga czasu. Zdarza się jednak, że mieszkanie potrzebne jest natychmiast. Wówczas warto rozejrzeć się za lokalem z rynku wtórnego i nie czekać na zakończenie budowy obiektu deweloperskiego. Na co zwrócić uwagę, decydując się na kupno mieszkania z drugiej ręki? Zobacz, jak wygląda kupno mieszkania z rynku wtórnego i związane z tym formalności w 2020 i 2021 roku.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego
Fot. KANDO ARCHITECTS
Tu znajdziesz wszystkie niebieskie kanapy >>

Kupno mieszkania z rynku wtórnego a pierwotnego

Proces kupna mieszkania z rynku wtórnego jest analogiczny do nabycia nieruchomości deweloperskiej (sprawdź artykuł Kupno mieszkania krok po kroku z rynku pierwotnego – formalności 2020/2021). Obie procedury różnią się jedynie szczegółami:

  • w zakupie wtórnym zamiast umowy deweloperskiej podpisywana jest umowa sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego,
  • w zakupie wtórnym nabywca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od nabycia nieruchomości – w przypadku kupna deweloperskiego podatek uiszcza deweloper (choć w praktyce taki podatek wlicza się do ceny mieszkania).
kupno mieszkania z rynku wtórnego za gotówkę
Fot. ODROBINA KOLORU

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – co warto sprawdzić?

Gdy po miesiącach poszukiwań w końcu znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie i już chcesz podpisywać umowę, wstrzymaj się jeszcze chwilę i zadaj sprzedawcy kilka istotnych pytań.

Warto zażądać od niego udowodnienia, że:

  • w lokalu nikt nie jest zameldowany,
  • lokal nie jest obciążony zaległościami czynszowymi,
  • lokal nie jest obciążony innymi zobowiązaniami finansowymi takimi jak podatek od nieruchomości lub zaległe składki ZUS (gdy lokal był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej).

Jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej, rozsądnie jest poprosić sprzedawcę o okazanie tytułu prawnego do nieruchomości, który potwierdzi, że jest jej właścicielem i może nią rozporządzać, np.:

  • notarialną umowę sprzedaży mieszkania,
  • umowę z deweloperem i akt ustanowienia własności lokalu,
  • umowę darowizny potwierdzoną notarialnie,
  • akt notarialny, który potwierdza nabycie nieruchomości w spadku.
Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego
Fot. The Origin
Księgi wieczyste – wszystko, co musisz wiedzieć >>

Jak wygląda kupno mieszkania z rynku wtórnego za gotówkę?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego za gotówkę wydaje się kuszącą wizją głównie dlatego, że nie jest obarczony koniecznością zapłaty rosnących odsetek od kredytu. Ponadto unikasz czasochłonnej procedury ubiegania się o kredyt oraz oczekiwania na decyzję banku.

W przypadku nabycia mieszkania z rynku wtórnego, po podpisaniu niezbędnych dokumentów wystarczy przelać wyznaczoną kwotę na konto sprzedawcy i odebrać lokal. Natomiast w przypadku mieszkań nowych zazwyczaj trzeba poczekać na oddanie budynku do użytkowania, ponieważ zwykle jego sprzedaż następuje, gdy jeszcze nie został wybudowany. Wówczas sprzedawca często oczekuje przelania części kwoty jako zadatku lub innej formy potwierdzenia chęci nabycia nieruchomości, a ostatnią transzę „raty” płaci się przy odbiorze lokalu.

Kupno mieszkania krok po kroku
Fot. MRÓZdesign

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego na kredyt?

Zanim jeszcze zaczniesz rozglądać się za wymarzonym mieszkaniem, odwiedź placówkę swojego i konkurencyjnych banków, by dowiedzieć się, jaką masz zdolność kredytową. Dzięki tej informacji dowiesz się, ile bank może zaoferować Ci pieniędzy w ramach kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Bez tej wiedzy nie jesteś w stanie sprecyzować swoich wymagań finansowych co do poszukiwanego lokalu.

Gdy już wiesz, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć, przejdź do dopełniania formalności ze sprzedawcą mieszkania. Po upewnieniu się co do tytułu prawnego do lokalu oraz jego stanu prawnego podpisz umowę rezerwacyjną lub przedwstępną i wpłać kwotę zaliczki lub zadatku (więcej o umowie rezerwacyjnej dowiesz się z artykułu Umowa rezerwacyjna mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć). Takiego dokumentu prawdopodobnie będzie wymagał bank do przyjęcia wniosku o kredyt.

Wnioski kredytowe najlepiej składać do co najmniej kilku banków, by wzmocnić swoje szanse na uzyskanie kredytu. Bank dokonuje oceny twojego profilu kredytobiorcy, biorąc pod uwagę różne kryteria i na tej podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu bądź nie.

Dokumenty bankowe o przyznaniu kredytu należy zabrać ze sobą na podpisanie umowy sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Po podpisaniu umowy trzeba złożyć wpis hipoteki do księgi wieczystej. Następnie należy dostarczyć do banku umowę w formie aktu notarialnego oraz potwierdzenie złożenia wniosku o wpis hipoteki. Dysponując takimi dokumentami, bank uruchomi dyspozycję kredytu i przeleje pieniądze na konto sprzedawcy mieszkania.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego a podatek

Ważnym elementem jest także zgłoszenie kupna mieszkania do urzędu skarbowego – taka inwestycja wymaga zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, ale także podatku od ustanowienia hipoteki. O nabyciu mieszkania należy także powiadomić urząd miasta i gminy – wówczas nabywca będzie widniał jako aktualny właścicieli i płatnik podatku od nieruchomości.

W odróżnieniu od kupna mieszkania za gotówkę, w przypadku kredytowego finansowania inwestycji nie ma obowiązku meldowania się w lokalu (choć można to zrobić dobrowolnie).

Kupno mieszkania z rynku wtórnego
Fot. CudnieBosko

Kupno mieszkania a koronawirus

Pomimo trwającej pandemii, która powoli zakorzenia się w prywatnym i publicznym życiu społecznym, branża nieruchomości nie reaguje gwałtownie na tę ekstremalną sytuację. Pomimo tego, że w pierwszych miesiącach lockdownu odnotowano mniejsze zainteresowanie nieruchomościami po stronie nabywców, ceny mieszkań pozostały mniej więcej na poziomie cen sprzed pandemii.

Rynek nieruchomości rzadko reaguje gwałtownie na niecodzienne wydarzenia i tym razem jest podobnie. Deweloperzy raczej zamrażają inwestycje i starają się przeczekać światowy kryzys niż obniżać ceny swoich nieruchomości.

Zmieniają się natomiast nawyki zakupowe nabywców, którzy zwracają się ku mieszkaniom z dużymi balkonami, tarasami lub ogródkami. Dla kupujących obecnie bardzo ważny jest także metraż nieruchomości. Zamknięcie ludzi w domach sprawiło, że nabywcy dążą do zapewnienia sobie jak największej przestrzeni we własnych czterech ścianach.

Kupno mieszkania a koronawirus
Fot. Kowalczyk Gajda Studio Projektowe

Zakup lokalu z rynku wtórnego to dobry sposób na szybkie wprowadzenie się do nowego miejsca. Nowi lokatorzy nie muszą oczekiwać na zakończenie budowy obiektu, a także zazwyczaj płacą mniejszą cenę. Przed zakupem należy jednak się upewnić, że mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich, a także, że poprzedni lokatorzy zostali z niego wymeldowani.

Zobacz 5 najczęściej popełnianych błędów przy remoncie >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Interesowało nas jedno mieszkanie ale się okazało, że grunty nie są uregulowane i nie możemy go kupić na kredyt. Koniec końców podpisaliśmy umowę z deweloperem fabryka domów na nowe m2 na Białołęce i dobrze nam się tu mieszka.
  • Dodano 7 dni temu

Zobacz więcej produktów