Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Odpowietrzanie podłogówki krok po kroku

Wiele osób zastanawia się, jak odpowietrzyć podłogówkę, kiedy należy to zrobić i od czego zacząć. Wbrew pozorom odpowietrzanie podłogówki nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się wydawać. Wszystko, czego będziesz potrzebować, to kilka prostych narzędzi i odrobina cierpliwości. Sprawdź, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku.

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Od czego zacząć?

Jak sprawdzić, czy podłogówka jest zapowietrzona? Przede wszystkim warto sobie przypomnieć, kiedy instalacja była odpowietrzana po raz ostatni. Proces ten trzeba koniecznie przeprowadzić na samym początku: po ułożeniu całej instalacji, ale jeszcze przed pierwszym rozruchem. Przy typowej eksploatacji odpowietrzenie podłogówki warto przeprowadzać raz na 3-4 lata.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe się zapowietrza? Najczęściej odpowiadają za to błędy popełnione podczas układania instalacji, w tym niedokładne odpowietrzenie przed pierwszym uruchomieniem czy pozostawienie nieszczelności (np. niedokręconych śrub). Bardzo często krążące w przewodach pęcherzyki powietrza są efektem nieprawidłowego użytkowania, tzn. napełniania instalacji zbyt dużą lub zbyt małą ilością wody bądź też napełnienia jej zbyt szybko. Z tego względu każde odpowietrzanie podłogówki (zaraz po instalacji) należy wykonać bardzo skrupulatnie. Pamiętaj także o tym, by pilnować temperatury wody. Jeśli ustawisz zbyt wysoką, może pojawić się w niej powietrze, a elementy instalacji będą bardziej narażone na korozję.

Po czym poznać zapowietrzone ogrzewanie podłogowe? Pierwszym i najbardziej odczuwalnym sygnałem będzie nierównomierne grzanie instalacji, powstawanie tzw. zimnych wysp w różnych miejscach podłogi. Odczujesz również ogólne obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Twoją uwagę powinny zwrócić także wszelkie odgłosy związane z pracą instalacji. O zapowietrzeniu ogrzewania podłogowego świadczy często szum, stukanie, bulgotanie i charakterystyczny dźwięk przelewania.

Odpowietrzanie podłogówki krok po kroku

Jak prawidłowo odpowietrzyć podłogówkę? Jeśli Twój system ogrzewania jest w miarę nowy, z dużym prawdopodobieństwem został wyposażony w automatyczny odpowietrznik do podłogówki (ściślej: zawór odpowietrzający). Znajdziesz go w centrum sterowania całym układem, czyli w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. To niewielka skrzynka, w której umieszcza się belkę rozdzielczą (wychodzą z niej poszczególne pętle grzewcze, a także inne elementy, takie jak zawór spustowy, zawory regulacyjne, kurek zasilania i belka powrotu). Sprawdź, jak odpowietrzyć podłogówkę na rozdzielaczu.

Krok 1. Zakręć zawory

Zakręć wszystkie zawory regulujące w belce powrotnej z wyjątkiem jednego. Pamiętaj, by wcześniej włączyć pompę instalacji na pełną moc. Zawór, który został otwarty, należy odpowietrzyć jako pierwszy. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ każdy z zaworów należy odpowietrzyć osobno, jeden po drugim.

Krok 2. Odkręć dopływ wody

Jako że wszystkie zawory z wyjątkiem jednego są zamknięte, woda z całą mocą przepływa przez jedną pętlę. Dzięki temu powietrze znajdujące się w instalacji zostanie wypchnięte do odpowietrznika. Gdy cała woda zostanie przepompowana, zakręć zawór. Może to potrwać kilka, a nawet kilkanaście minut – w zależności od tego, jak rozbudowana jest Twoja instalacja.

Krok 3. Powtórz czynność dla kolejnych pętli

Pamiętaj przy tym, by zawory odkręcać osobno i nie odpowietrzać więcej niż jednej pętli naraz.

Krok 4. Odkręć zawory

Po odpowietrzeniu wszystkich pętli możesz odkręcić zawory regulacyjne, a tym samym – wznowić działanie swojej podłogówki.

Ile trwa odpowietrzanie podłogówki?

Jak wspomnieliśmy, zależy to od wielkości instalacji. Można jednak przyjąć, że dla średniej wielkości domu jednorodzinnego czas odpowietrzania jednej pętli jest nie dłuższy niż 15 minut, w związku z czym należy przeznaczyć ok. 2 godziny na pracę przy jednym rozdzielaczu (zazwyczaj 8 pętli). Przelewanie wody prowadzi się do momentu, w którym nie będą pojawiać się pęcherzyki powietrza.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego a lokalizacja rozdzielacza

Schemat odpowietrzania ogrzewania podłogowego, który opisaliśmy wyżej, dobrze sprawdzi się w większości przypadków. Zdarza się jednak, że proces ten może być bardziej skomplikowany, czego przykładem jest odpowietrzanie podłogówki na piętrze. Innymi słowy, w sytuacji, w której rozdzielacz znajduje się na parterze, czyli niżej niż pozostała część instalacji.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego może znajdować się na tej samej kondygnacji, którą obsługuje (na której ułożona jest instalacja) lub znajdować się na innej wysokości. Najlepiej, jeśli w domu znajduje się kilka rozdzielaczy rozlokowanych w taki sposób, by każdy z nich obsługiwał kondygnację, na której jest umieszczony.

Nierzadko można jednak spotkać się z sytuacją, kiedy rozdzielacz znajduje w piwnicy, obsługując parter, lub na parterze, obsługując piętro. Wtedy proces odpowietrzania podłogówki jest trochę bardziej skomplikowany. Przede wszystkim dlatego, że pompa, która pracuje w układzie, nie ma możliwości przetoczyć powietrza w dół, tzn. do rozdzielacza zlokalizowanego piętro niżej.

Jak odpowietrzyć tego rodzaju ogrzewanie podłogowe? W tej sytuacji, zamiast włączyć pompę instalacji na pełną moc, wyłącz ją, zamykając jednocześnie wszystkie zawory w rozdzielaczu, w tym odpowietrzniki automatyczne. Do zaworów spustowych obu belek (zasilającej i powrotnej) zamocuj wężyki. Pierwszy podłącz do instalacji wodociągowej, a ten odchodzący od belki powrotnej będzie odprowadzał wodę do kanalizacji. Podobnie jak w poprzednim wariancie, czynność odpowietrzania powtórz dla każdej pętli osobno. Po odpowietrzeniu wszystkich pętli możesz uruchomić instalację ponownie.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli posiadasz instalację mieszaną, tzn. oprócz ogrzewania podłogowego korzystasz również z grzejników, zadbaj o ich odpowietrzenie po zakończeniu prac z poszczególnymi pętlami w rozdzielaczu.

Praktycznym rozwiązaniem może być także wykorzystanie zewnętrznej pompy do odpowietrzania podłogówki. Nie chodzi tutaj o pompę ciepła, która znajduje się w układzie, a o zewnętrzne urządzenie używane przez profesjonalnych instalatorów. Przepuszczenie wody pozwala ją zaoszczędzić (nie jest wylewana do kanalizacji), a także wtłoczyć do instalacji specjalistyczne płyny, np. inhibitory korozji.

Dobrze zainstalowane ogrzewanie podłogowe może funkcjonować wiele lat bez konieczności odpowietrzania. Szczególnie jeśli w rozdzielaczu znajduje się automatyczny odpowietrznik. Warto jednak monitorować stan instalacji i w razie potrzeby odpowietrzyć podłogówkę samemu. Jak widać, możesz to zrobić bez pomocy specjalistów.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności