MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Ogród w stylu japońskim – jak zaprojektować i urządzić mały ogród japoński?

Ogród w stylu japońskim budzi coraz większe zainteresowanie wśród miłośników zieleni. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Wyobraź sobie piękny krajobraz pełen różnych odcieni zieleni z równo przystrzyżoną roślinnością, gdzie nie ma miejsca na przypadek. Podoba Ci się ta wizja? Doskonale. Czytaj dalej i przekonaj się, że aranżacja ogrodu japońskiego nie jest trudna i pracochłonna. Pokażemy Ci, jak zaprojektować i urządzić mały ogród japoński. Zaczynamy!

ogród japoński
Fot. Modern Line

Ogród w stylu japońskim – czym się charakteryzuje?

Ogród w stylu japońskim w Polsce? Czemu nie! Odległość i szerokość geograficzna nie jest w tym przypadku żadną przeszkodą. Nie musisz mieszkać w Azji, by stworzyć sobie zielony azyl inspirowany Krajem Kwitnącej Wiśni. Zobacz, co charakteryzuje wspomnianą przestrzeń.

  • Dzikość i harmonia w jednym

Ogród w stylu japońskim to połączenie przeciwieństw. Z jednej strony jest uporządkowany i dopracowany w najdrobniejszym szczególe, a z drugiej – nieokiełznany. Jak to możliwe? Przycinaj roślinność i formuj drzewa, ale zrezygnuj z metalowych czy betonowych elementów aranżacji. Kostkę brukową zastąp żwirową lub piaskową ścieżką. Wymień plastikowe krasnale na kamienne ozdoby, na przykład latarenki bądź misy.

  • Obecność wody

Charakterystyka ogrodu w stylu japońskim musi uwzględniać obecność wody. Dlaczego? Istnieją dwa przyczyny wspomnianego stanu rzeczy. Po pierwsze, zielony azyl inspirowany Krajem Kwitnącej Wiśni nawiązuje do naturalnych form krajobrazu. Wspomniane wcześniej kamienie symbolizują góry, natomiast płynące strumyki przywołują na myśl morze.

Drugie ze wspomnianych wyjaśnień odwołuje się do buddyzmu i znaczenia, jakie kultura japońska przypisuje każdemu z żywiołów. Woda odzwierciedla los człowieka. To życie i przemijanie zarazem. Przywołany żywioł może występować pod wieloma różnymi postaciami – poczynając wymienionych już strumyków, poprzez stawy i oczka wodne a na kaskadach i wodospadach kończąc.

  • Asymetria

Nowoczesny ogród japoński powinien wyglądać tak, jakby nie tknęła go ludzka ręka. Jak osiągnąć przywołany efekt? Nie układaj kamieni na ścieżce zbyt równo. Niech sprawiają wrażenie porzuconych przez wiatr albo inną siłę matury. Postaw w przestrzeni nieparzystą liczbę dekoracji. Zdecyduj się na fantazyjne przycięcie roślin. Porzuć linijkę i daj się ponieść fantazji (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku).

  • Prostota kompozycji

Aranżacja ogrodu japońskiego bazuje przede wszystkim na różnych odcieniach zieleni zarówno jasnych, jak i ciemnych. Inne kolory to jedynie drobne akcenty dopełniające stylizację. W tym przypadku obowiązuje zasada minimalizmu. Zbyt duża liczba barw czy ozdób wprowadza do przestrzeni niepotrzebny chaos. A tego przecież za wszelką cenę chcemy uniknąć. W chaotycznie urządzonych miejscach źle się wypoczywa.

  • Sztuka bonsai

Sztuka bonsai to jeden z najważniejszych wyróżników ogrodu utrzymanego w stylu japońskim. Obejmuje ona szereg rozmaitych technik służących ograniczeniu lub zatrzymaniu wzrostu roślin, a także nadawaniu im pożądanego kształtu. W ten sposób można formować nie tylko drzewka bonsai, ale również krzewy.

Beliani Ławka ogrodowa szara betonowa 150 x 40 cm 3-osobowa styl nowoczesny industrialny

Beliani Ławka ogrodowa szara betonowa 150 x 40 cm 3-osobowa styl nowoczesny industrialny

1380 zł 1779 zł
Ławka ogrodowa betonowa 150 x 40 cm szara TARANTO kod: 4251682242097

Ławka ogrodowa betonowa 150 x 40 cm szara TARANTO kod: 4251682242097

2076 zł

Ogród w stylu japońskim – jaką aranżację wybrać?

Ogród w stylu japońskim może mieć wiele różnych twarzy. Jedna sprzyja wyciszeniu i medytacji, druga zachęca do spacerowania na świeżym powietrzu, a jeszcze inna pobudza kreatywność. Która z nich podoba Ci się najbardziej? Nie możesz podjąć ostatecznej decyzji? Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.

Ogród japoński Chaniwa

Ogród japoński Chaniwa bywa określany mianem roji. Centralnym punktem opisywanej przestrzeni jest pawilon herbaciany, w którym – zgodnie z przyjętą w krajach azjatyckich tradycją – odbywa się ceremonia parzenia i picia matchy. Nieodzownym elementem prezentowanego azylu są kamienne misy wypełnione wodą. Można w nich obmyć ręce przed przystąpieniem do rytuału. W ogrodzie typu Chaniwa nie powinno zabraknąć również ławek ogrodowych i żwirowych ścieżek.

Ogród japoński Karensansui

Ogród japoński Karensansui to swoisty hołd złożony w stronę minimalizmu i filozofii zen. Nie odnajdziesz w nim bujnej roślinności ani oczek wodnych. Całą przestrzeń wypełniają głównie kamienie i żwir. Brzmi monotonnie? Nic z tych rzeczy. Bo kto powiedział, że to drobne kruszywo chrzęszczące Ci pod stopami nie może być oceanem, a wytyczona w nim ścieżka cieśniną, po której przepływają statki? Wystarczy użyć odrobiny wyobraźni.

Ogród japoński Tsukiyama

Ogród japoński Tsukiyama niesie ze sobą określoną symbolikę. Elementy wykorzystane w aranżacji mają nawiązywać do różnych form krajobrazu. I tak kamienie oznaczają góry, woda natomiast – morskie głębiny. To jeden z najpopularniejszych sposobów urządzania zielonych przestrzeni inspirowanych Krajem Kwitnącej Wiśni.

Ogród w stylu japońskim a chińskim – podobieństwa i różnice

Ogrody w stylu japońskim, chińskim i włoskim… Inspiracji na urządzenie przydomowych przestrzeni jest wiele. Łatwo zatrzeć granice między poszczególnymi nurtami. Dotyczy to zwłaszcza aranżacji azjatyckich, które wywodzą się niejednokrotnie z tych samych tradycji. A zatem warto zadać sobie pytanie, czym się różni ogród chiński od japońskiego?

W pierwszym króluje dekoracyjność, w drugim natomiast – prostota. Warto jednak podkreślić, że wspólnym mianownikiem obu przestrzeni jest naturalność i obecność źródeł wody.

Mały ogród w stylu japońskim – jak go zaprojektować?

Zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród japoński? To łatwiejsze niż myślisz. Musisz tylko wybrać koncepcję i konsekwentnie się jej trzymać. Pamiętaj o wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz zimozielonej roślinności. I najważniejsza zasada – zachowaj umiar. Projekt ogrodu w stylu japońskim powinien być prosty. W tym właśnie tkwi jego największa siła.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Nie szkodzi. Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze kroki bywają najtrudniejsze. Dlatego pomożemy Ci urządzić wymarzony kącik japoński w ogrodzie albo całą przydomową przestrzeń inspirowaną Krajem Kwitnącej Wiśni. W dalszej części artykułu znajdziesz kolejne wskazówki.

Rattanowa sofa ogrodowa Selena 3X-wielobarwna

Rattanowa sofa ogrodowa Selena 3X-wielobarwna

1438 zł
vidaXL 3-osobowa sofa ogrodowa, szara, lite drewno sosnowe

vidaXL 3-osobowa sofa ogrodowa, szara, lite drewno sosnowe

512 zł
vidaXL 2-osobowa sofa ogrodowa, lite drewno sosnowe

vidaXL 2-osobowa sofa ogrodowa, lite drewno sosnowe

344 zł
Kwadratowa piankowa sofa Gina - ciemnoszara

Kwadratowa piankowa sofa Gina - ciemnoszara

568 zł

Jak urządzić własny ogród w stylu japońskim?

Zacznijmy od wyboru mebli. Potem przyjdzie kolej na dodatki i oświetlenie. W japońskim ogrodzie każdy element jest ważny, a jego wybór nie może być dziełem przypadku. Sprawdź, w co warto zainwestować i dlaczego.

Meble do ogrodu w stylu japońskim

Meble do ogrodu w stylu japońskim powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus czy rattan. Warto pokusić się o stworzenie strefy wypoczynkowej z miejscami do siedzenia i małym, niskim stolikiem kawowym. Dobrym rozwiązaniem jest również powieszenie hamaka między drzewami.

Dekoracje do ogrodu w stylu japońskim

Zastanawiasz się, jakie dekoracje ogrodowe wprowadzą japoński klimat? Postaw na drewniane lub kamienne donice o prostych, geometrycznych kształtach. Możesz wykorzystać również pojemniki, które kształtem przypominają misy. Nie zapomnij o poduszkach. Świetnie sprawdzą się nie tylko w roli ozdoby, ale również siedziska.

Oświetlenie do ogrodu w stylu japońskim

Oświetlenie ogrodowe w stylu japońskim przede wszystkim różnego rodzaju latarenki oraz lampiony wykonane z naturalnych materiałów, na przykład bambusa bądź drewna. Tego typu elementy mają stworzyć atmosferę sprzyjającą wyciszeniu oraz odpoczynkowi.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie japońskim?

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim? Wbrew pozorom lista dostępnych możliwości jest dosyć długa. Obejmuje drzewa (klon palmowy, klon japoński, miłorząb, sosna czarna, wiśnie ozdobne itp.), krzewy i pnącza (na przykład jaśminowiec lub rododendron), a także byliny (między innymi astry i dalie).

Ogród japoński na balkonie – czy to możliwe?

Mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację – z łatwością stworzysz mały ogród w stylu japońskim na balkonie i to w zgodzie z najnowszymi trendami ogrodowymi.

Przymocuj do barierki wiklinową matę, a w doniczkach posadź azalie, rozplenicę japońską i małe drzewko bonsai. Wykorzystaj też niskie pufy, latarenki ozdobne i miękkie poduszki. Świetnym zwieńczeniem aranżacji będą grafiki inspirowane Krajem Kwitnącej Wiśni. Jak widzisz, przydomowe ogrody japońskie mogą być piękne i efektowne, nawet jeśli zajmują tylko kilka metrów kwadratowych.

vidaXL Osłona na 3 kosze z pergolą, impregnowane drewno sosnowe

vidaXL Osłona na 3 kosze z pergolą, impregnowane drewno sosnowe

420 zł
vidaXL Pergola przyścienna, 5 x 3 x 2,1 m, drewniana

vidaXL Pergola przyścienna, 5 x 3 x 2,1 m, drewniana

1440 zł
vidaXL Pergola ogrodowa z bramką, lite drewno, 120 x 60 x 205 cm

vidaXL Pergola ogrodowa z bramką, lite drewno, 120 x 60 x 205 cm

683 zł
vidaXL Pergola ogrodowa z daszkiem, 100x90x100 cm, drewno sosnowe

vidaXL Pergola ogrodowa z daszkiem, 100x90x100 cm, drewno sosnowe

292 zł

Ogrody w stylu japońskim – zdjęcia, które Cię zainspirują

Nie wiesz, jak mogą wyglądać ogrody w stylu japońskim? Galeria naszych zdjęć z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości i będzie dla ciebie potężną dawką inspiracji.

Co powiesz o ogrodach w stylu japońskim? Nadal wydają Ci się trudne w aranżacji? Mamy nadzieję, że udało nam się je odczarować i pokazać, że styl japoński w ogrodzie to nie tylko modna, ale też praktyczna propozycja. Czekamy na Twoje wnioski i komentarze.


Inne artykuły w tej kategorii