Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie?

Oświetlenie roślin w ogrodzie zapewni ciekawy efekt - o wiele bardziej atrakcyjny, niż może się wydawać! Dzięki odpowiedniemu podświetleniu roślin stworzysz niesamowity zakątek. Po zmroku będzie zupełnie innym miejscem niż za dnia. Podpowiadamy, jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie i cieszyć się niebanalną, a przy tym praktyczną dekoracją.

oświetlenie roślin w ogrodzie
Fot. TRAWARICA

Oświetlenie roślin w ogrodzie – dlaczego warto podświetlić rośliny?

Oświetlenie ogrodowe kojarzy się przede wszystkim z lampami wzdłuż ścieżki, nad drzwiami wejściowymi czy nad bramą garażową. Oczywiście oświetlenie tego typu jak najbardziej jest pożądane: jest dekoracyjne i praktyczne jednocześnie. Wybierając kolejne lampy do ogrodu, nie zawsze bierzemy pod uwagę oświetlenie roślinności. Warto jednak wiedzieć, że podświetlenie roślin w ogrodzie to także świetny element dekoracyjny! Dlaczego warto podświetlić rośliny? Oświetlenie to:

  • dodaje innego charakteru - w świetle dziennym niektóre rośliny wyglądają… zwyczajnie. Gdy zapada zmrok, a ogród zostaje spowity ciemnością, w zasadzie wszystko wygląda tak samo - a raczej nie wygląda w ogóle, bo jest ciemno i nic nie widać! Oświetlenie niektórych roślin sprawi, że nocą nabiorą zupełnie nowego wyglądu i charakteru, prezentując się ze strony, z której bez tego nie byłoby dane Ci ich zobaczyć.
  • pozwala na stworzenie relaksacyjnego kącika - oczywiście można powiedzieć, że podświetlanie roślin wcale nie jest do tego potrzebne, bo przecież wystarczą lampy służące do podświetlania innych elementów ogrodu. Jednak - jak wyżej - podświetlenie roślin wydobędzie z nich coś, czego nie widać za dnia. Oświetlenie kwiatów, krzewów czy drzew w kąciku relaksacyjnym doda mu jeszcze więcej przytulności i charakteru;
  • tworzy teatr cieni - kto nie pamięta zabawy w rzucanie cieni na ścianie? Dziś, jako dorosła osoba, możesz pobawić się w tę zabawę w nowej odsłonie: podświetlając rośliny. Odpowiednio rzucone światło nie tylko wyeksponuje roślinę, ale także sprawi, że będzie ona rzucać fantazyjny cień: na ścieżkę, trawnik, ogrodzenie czy elewację domu. Twój ogród nocą będzie wiódł zupełnie inne życie niż w ciągu dnia i nigdy nie będzie w nim dzięki temu nudno.

Zobacz także: Jak dobrze oświetlić ogród?

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak je zaplanować?

Jak podświetlić rośliny w ogrodzie? Podstawową kwestią pozostają lampy ogrodowe do podświetlania roślin. Zanim jednak wybierzesz się po nie do sklepu, weź pod uwagę kilka kwestii związanych z planowaniem oświetlenia.

Bardzo ważne jest to, jakiej barwy i jakiego koloru będzie światło, a także czy lampa będzie rzucać skumulowaną wiązkę światła, czy będzie ono rozproszone. To dwa najważniejsze czynniki decydujące o efekcie.

Rozmiar lamp i ich rodzaj to kolejna istotna sprawa. Reflektory rzucające światło w górę czy małe lampki solarne wbite w podłoże pomiędzy kwiatami na rabacie, a może żarówki na sznurze zawieszonym np. między drzewami? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać!

Inna sprawa to rodzaj zasilania lamp. Zasilanie sieciowe wymaga zaplanowania rozmieszczenia źródeł światła najlepiej już na etapie zakładania ogrodu. Wymaga to bowiem poprowadzenia okablowania pod ziemią, a także przyłączenia do sieci elektrycznej. Lampy zasilane solarnie to z kolei doskonały wybór do ogrodu, w którym nie chcesz już prowadzić wykopów. Sprawdzą się świetnie także wówczas, gdy wiesz, że co jakiś czas będziesz zmieniać ich lokalizację.

Lampa solarna SASKA GARDEN 1024981

Lampa solarna SASKA GARDEN 1024981

43 zł
SOLAR LED ORIGAMI 30CM 0,08W barwa CIEPŁOBIAŁA

SOLAR LED ORIGAMI 30CM 0,08W barwa CIEPŁOBIAŁA

49 zł
NEW GARDEN lampa ogrodowa PETRA 60 SOLAR & BATTERY biała

NEW GARDEN lampa ogrodowa PETRA 60 SOLAR & BATTERY biała

579 zł
NEW GARDEN lampa ogrodowa PETRA 40 SOLAR & BATTERY biała

NEW GARDEN lampa ogrodowa PETRA 40 SOLAR & BATTERY biała

399 zł

Podświetlenie roślin w ogrodzie – jakie lampy wybrać?

Jakie lampy wybrać do podświetlenia roślin w ogrodzie? Wybór jest spory, dlatego wcale nie taki łatwy! Popularne lampy ogrodowe podświetlające rośliny to:

  • lampki solarne - mniejsze (do doniczek) lub większe (doskonale nadają się na rabaty). Wbija się je w podłoże, dzięki czemu można je sprytnie ukryć między roślinami. Ogrodowe lampy solarne nie muszą jednak wcale mieć klasycznej formy słupka wbijanego w ziemię. Kształty i kolory takich lamp są przeróżne, dlatego bez problemu dobierzesz model idealnie pasujący do zakątka w ogródku, który chcesz ozdobić;
  • słupki ogrodowe - to chyba najbardziej praktyczna i uniwersalna lampa ogrodowa, która nadaje się do wielu aranżacji. Przy użyciu słupka ogrodowego oświetlisz nie tylko ścieżkę, ale także rabatę kwiatową i krzewy, a także wiele innych miejsc w ogrodzie;
  • latarnia - urocze, niewielkie latarenki możesz zastosować dokładnie tak, jak słupki ogrodowe. Większe z kolei będą świetnymi towarzyszami większych krzewów i drzewek oraz drzew owocowych czy ozdobnych;
  • kinkiet ogrodowy - kinkiet zawieszony na ścianie domu pięknie oświetli drzewa i krzewy, które przy tej ścianie się znajdują. Rzuci na nie światło z góry, nadając im niesamowitego charakteru!
  • reflektor - lampy tego typu kojarzą się przede wszystkim z oświetleniem podjazdów czy oświetleniem w garażu. Warto jednak wybrać je również do podświetlenia drzew. Rzucą światło od spodu, cudownie rozświetlając koronę drzewa i nadając mu tym samym niecodziennego charakteru.

Pamiętaj, by do użytku w ogrodzie wybrać wyłącznie lampy przeznaczone do stosowania na zewnątrz!

Sprawdź też: Jakie lampy do ogrodu wybrać? Przegląd popularnych rozwiązań

Podświetlenie roślin w ogrodzie – jakie światło wybrać?

Jakie światło dla roślin w ogrodzie sprawdzi się najlepiej? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od koncepcji i indywidualnych preferencji.

Większość wybiera jednak ciepłą barwę światła, która zmiękcza i ociepla oświetlane obiekty. Zimna barwa światła ma jednak swój urok! Sprawdzi się rewelacyjnie w ogrodach industrialnych i nowoczesnych, dobrze komponując się z ich surowym i prostym charakterem.

Najważniejszą zasadą wyboru barwy i koloru światła jest to, by współgrał z pozostałymi lampami w ogrodzie.

Oświetlenie drzew w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Jak oświetlić drzewa w ogrodzie? Lampy ogrodowe do podświetlania drzew mogą być wybrane tak samo, jak do innych roślin. Chodzi o barwę światła i rodzaj zasilania. Jednak oświetlenie dużych drzew małymi lampami stojącymi może być trudne, a wręcz niemożliwe. Jak więc podejść do tego zadania?

Oświetlenie drzew od dołu

Podświetlenie drzew w ogrodzie od dołu to często wybierane rozwiązanie. Światło padające od spodu na ich koronę zapewni niesamowity efekt! Nie musisz jednak oświetlać korony - to może być zresztą bardzo trudne w przypadku wysokich drzew. W takim przypadku świetnie sprawdzi się oświetlenie pnia - zwłaszcza jeśli ma ciekawe wybarwienie. W tym przypadku doskonale sprawdzą się punktowe lampki LED lub lampki solarne rozmieszczone dookoła drzewa.

Oświetlenie drzew od góry

Możesz wykorzystać również wiszące lampy ogrodowe do podświetlania drzew. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie żarówek na sznurku. Rozwieszenie go pomiędzy drzewami (zwłaszcza jeśli rosną w rzędzie) zapewni niepowtarzalny charakter!

Podwójna stojąca lampa zewnętrzna ogrodowa kula - S275-Darla

Podwójna stojąca lampa zewnętrzna ogrodowa kula - S275-Darla

868 zł
Słupek ogrodowy latarnia IMMA BLACK L/S E27 czarny IP44 EDO777382 EDO Garden Line

Słupek ogrodowy latarnia IMMA BLACK L/S E27 czarny IP44 EDO777382 EDO Garden Line

53 zł
Wysoka zewnętrzna lampa stojąca K-7009A2/3 czarna z serii STANDARD

Wysoka zewnętrzna lampa stojąca K-7009A2/3 czarna z serii STANDARD

672 zł 790 zł
Wysoka zewnętrzna lampa stojąca K-7009A2/3 czarna/złota z serii STANDARD

Wysoka zewnętrzna lampa stojąca K-7009A2/3 czarna/złota z serii STANDARD

672 zł 790 zł

Oświetlenie krzewów w ogrodzie – jak zrobić to najlepiej?

Podświetlenie krzewów w ogrodzie to także świetny pomysł na niebanalną aranżację części ogródka. Jakie oświetlenie ogrodowe drzew i krzewów sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji! Dobrze będzie wyglądać zarówno oświetlenie z dołu (punktowe lampki lub lampki solarne), jak i pomiędzy gałązkami (tutaj sprawdzą się np. słupki ustawione pomiędzy krzewami) czy oświetlenie górne (wspomniane wcześniej żarówki na sznurku).

Jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie? Aranżacje i pomysły

Aranżacja oświetlenia roślin w ogrodzie to kwestia indywidualna. Wiele zależy od stylu, w jakim ogródek jest urządzony, a także od rozmieszczenia roślin. Sprawdź kilka pomysłów na aranżację - może znajdziesz tutaj swoją inspirację?

Na jakie oświetlenie roślin w ogrodzie się zdecydować? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od indywidualnych upodobań i preferencji. Istotne jest przede wszystkim to, by oświetlenie roślin współgrało z pozostałymi lampami w ogrodzie, zarówno pod względem stylu, jak i barwy światła. Dzięki temu stworzysz harmonijną, estetyczną całość.


Inne artykuły w tej kategorii