Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Remont na 5+

Jak wyremontować stary dom? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jak wyremontować stary dom? Stare domy do remontu są bardzo popularne – często przez świetną lokalizację lub atrakcyjną cenę. By świadomie podjąć decyzję o takim zakupie, warto wiedzieć, że remont domu może być kosztownym i pracochłonnym przedsięwzięciem. Na co warto zwrócić uwagę, kupując stary dom? Zobacz 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed remontem starego domu. Zaczynamy!

1. Formalności związane z remontem starego domu

Jak zabrać się za remont starego domu? Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, musisz pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności, dzięki którym będziesz mógł mieć pewność, że Twój remont czy przebudowa są w 100% zgodne z prawem. O jakich formalnościach powinieneś pamiętać, zanim rozpoczniesz budowę i remont?

 • Zanim zdecydujesz się na zakup domu, sprawdź, czy budynek, który masz na oku, nie jest pod opieką konserwatora zabytków. Jeśli tak, przebudowa oraz remont mogą być utrudnione.
 • Zazwyczaj remont starego domu wymaga jedynie zgłoszenia. Zgłoszenia wymagają wszelkie prace, które związane są np. z wymianą instalacji, ocieplenia, okien czy dachu. Gdzie zgłosić remont starego domu? Udaj się do odpowiedniego do miejsca zamieszkania urzędu miasta lub starostwa.
 • Jeśli planujesz gruntowną przebudowę bryły domu, konieczne będzie natomiast uzyskanie pozwolenia na budowę.

Przeczytaj również: Stary dom w górach zmienili nie do poznania. Sprawdzamy 250 m² [PRZED I PO]

2. Zakres prac w ramach remontu starego domu

Jak przebudować stary dom na nowy? Wiele zależy od tego, w jakim stanie zastaniesz budynek. Zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie dokładnie skontroluj stan budynku i zastanów się, jak wiele pracy będziesz musiał włożyć w doprowadzenie go do użytku. Jaki zakres prac może Cię czekać?

 • Podbicie fundamentów. W przypadku bardzo starych domów konieczne może być wzmocnienie (podbicie) fundamentów. Takie prace mogą wymagane, jeśli fundamenty są w złym stanie, są zbyt płytko osadzone lub są regularnie podmywane.
 • Remont elewacji. Remont elewacji w przypadku starych domów jest zalecany nie tylko ze względu na aspekty estetyczne, ale również przez konieczność wymiany ocieplenia wszystkich ścian zewnętrznych. Ocieplenie domu jest warunkiem niezbędnym do zachowania komfortowych warunków termicznych w domu oraz zminimalizowania wydatków na ogrzewanie.
 • Remont dachu. Dachy w starych domach często są w dość kiepskim stanie. Jeśli kupujesz stary dom, bardzo prawdopodobne jest, że konieczne będzie odnowienie dachu lub nawet wymiana całego pokrycia oraz poszycia dachowego.
 • Wymiana okien. Stare i nieszczelne okna sprawią, że trudno będzie ogrzać wnętrze domu do komfortowej temperatury, a mimo to rachunki za ogrzewanie będą wysokie.
 • Wymiana drzwi. Nowoczesne drzwi, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo domownikom, powinny cechować się właściwościami termoizolacyjnymi oraz antywłamaniowymi. Drzwi w starych domach bardzo często są już zniszczone i nie będą odpowiednio pełniły swojej funkcji, dlatego warto wymienić je na nowe.
 • Wymiana instalacji. Jeśli remontujesz stary dom, koniecznie sprawdź stan wszystkich instalacji, ponieważ te, które zastaniesz, mogą nie spełniać warunków bezpieczeństwa i stanowić zagrożenie dla domowników. Zazwyczaj w przypadku remontu starych domów konieczne jest wykonanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.
 • Wymiana ogrzewania i termomodernizacja. Wymiana źródeł ciepła i modernizacja ogrzewania często są obowiązkowymi punktami do wykonania podczas remontu starego domu.

Sprawdź: 7 pomysłów na nowoczesną elewację domu

Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

175 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

103 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

197 zł
KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

281 zł

3. Prace wykończeniowe podczas remontu starego domu

Jak odnowić stary dom? Kiedy już uporasz się ze wszystkimi zaawansowanymi pracami modernizacyjnymi, przyjdzie czas na remont wnętrza. Jakie prace należy wykonać, by start dom po remoncie znów nabrał blasku?

 • Malowanie ścian. Odświeżenie ścian z pewnością będzie konieczne. Oceń stan ścian i zastanów się, czy wystarczy samo malowanie, czy konieczne będzie również zrobienie nowych gładzi.
 • Renowacja podłóg. W starych domach często można spotkać piękne, choć nieco zaniedbane i nadgryzione zębem czasu drewniane podłogi. Zanim pomyślisz o wymianie ich na nowe panele, zastanów się, czy nie lepiej odnowić je i sprawić, że znów będą wyglądały pięknie.
 • Remont łazienki. Jeśli łazienka jest w dobrym stanie, możesz tylko delikatnie ją odświeżyć, np. pomalować płytki specjalną farbą. Jeżeli łazienka jest bardzo stara i nie nadaje się do użytku, konieczne będzie skucie całej glazury i ułożenie nowej.
 • Wymiana wyposażenia. Kiedy ściany będą już pomalowane, a podłogi odświeżone, możesz przystąpić do wypełniania domu nowymi sprzętami i meblami. Jeśli kupiłeś umeblowany dom, nie wyrzucaj całego wyposażenia na śmietnik! Bardzo możliwe, że wśród mebli znajdziesz perełki, które po odnowieniu będą pięknie wzbogacać aranżację wnętrza Twojego domu.

Zobacz również: Co zrobić ze starymi meblami? Sprawdź 4 rozwiązania

4. Koszt remontu starego domu

Ile kosztuje remont starego domu i czy się opłaca? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszty remontu zależne są od skali prac oraz materiałów, jakich użyjesz. Nie bez znaczenia pozostaje również to, czy większość prac wykonasz samodzielnie, czy zatrudnisz profesjonalną ekipę. Bardzo często koszty remontu starego domu nie są małe i niejednokrotnie zdarza się, że za taką kwotę udałoby się wybudować dom od zera.

Niewątpliwą zaletą remontowania starego domu jest to, że wiele etapów można wykonywać stopniowo, już mieszkając w domu, dzięki czemu koszty rozłożą się w czasie.

Zatem jak tanio wyremontować stary dom? Wszystkie prace, które możesz, wykonaj samodzielnie, przerabiaj stare meble, zamiast kupować nowych oraz uzbrój się w cierpliwość i rozłóż pracę na etapy!

Zobacz również: Cennik usług remontowych – ile kosztuje remont mieszkania?

5. Czas trwania remontu starego domu

Ile trwa remont starego domu? Prace mogą trwać kilka miesięcy, ale również kilka lat. Wiele zależy od tego, jakie są Twoje możliwości finansowe i jaki jest zakres prac. Średnio od momentu rozpoczęcia remontu do przeprowadzki mija około kilkunastu miesięcy.

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ FUNKY 1 MOZAIKA GRESOWA 29,8X22,6

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ FUNKY 1 MOZAIKA GRESOWA 29,8X22,6

83 zł
płytki imitujące kamień MELISANDRE PEARL 100x100 MAT

płytki imitujące kamień MELISANDRE PEARL 100x100 MAT

160 zł
CERAMICA BIANCA HEXAGON WHITE REKT. 25X75

CERAMICA BIANCA HEXAGON WHITE REKT. 25X75

150 zł
CERAMICA BIANCA SANTI WHITE CANNETTA REKT. 25X75

CERAMICA BIANCA SANTI WHITE CANNETTA REKT. 25X75

95 zł

Wyremontowany stary dom może stać się przepięknym i oryginalnym miejscem z duszą. Dogodna lokalizacja i niepowtarzalność miejsca, które stworzysz, z pewnością wynagrodzą czas i pieniądze, jakie będziesz musiał włożyć w wyremontowanie swojego gniazdka. Życzymy powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii