Stylowe nowości z wysyłką w 48h - w sam raz na święta!💐

Kuchnia

Kuchnia – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023


Projekty

Produkty

Sortowanie Popularność: największa

Jak urządzić kuchnię? Sposoby na umeblowanie kuchni

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania. Niewiele osób na początku swojego remontu wie, jak zaprojektować kuchnię, by była funkcjonalna, przytulna i by przygotowywanie w niej posiłków było wygodne i dobrze rozplanowane. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i dopiero wtedy zacząć tworzyć konkretny projekt. Warto też sugerować się kuchennymi inspiracjami dostępnymi w internecie.

Jeśli nie wiesz, jak urządzić kuchnię, zacznij od rozrysowania dokładnego planu pomieszczenia. Możesz to zrobić zarówno na kartce, jak i w programie graficznym. Na planie zaznacz wszystkie gniazdka elektryczne oraz odpływy. Na początku ustaw sprzęt AGD zgodnie z zasadą trójkąta roboczego (według tej zasady, lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny być wierzchołkami trójkątów i należy umiejscowić je w taki sposób, aby poruszanie się po kuchni w trakcie przygotowywania posiłków było jak najbardziej ergonomiczne).

Dopiero gdy będziesz mieć wstępny pomysł na kuchnię, możesz zacząć zastanawiać się nad kolejnymi aspektami jej aranżacji.

Kuchnia otwarta, czy zamknięta?

Gdy tworzysz aranżację kuchnie pomyśl nad tym, czy wolisz pomieszczenie otwarte, czy zamknięte. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które należy uwzględnić.

Jeśli rozważasz projekt kuchni zamkniętej, nie musisz martwić się o zapachy przysmażanych potraw unoszące się po całym mieszkaniu. Taka kuchnia jest też łatwiejsza w aranżacji, a do tego nie musi być nieskazitelnie czysta, kiedy przyjdą goście. A jak będziesz odpoczywać w salonie, nie będą Ci przeszkadzać dźwięki, np. pracującej zmywarki. Trzeba też pamiętać, że kuchnia zamknięta ma swoje wady. Przede wszystkim, podczas wizyt gości, gospodarze przygotowujący posiłki są odizolowani od reszty towarzystwa. Zamknięte pomieszczenia wyglądają też na dużo mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, postaw na otwarte pomieszczenie. Taka kuchnia wygląda przestronniej, a gdy przyjdą goście, cały czas będziesz uczestniczyć w ich rozmowie. W tym wypadku o wiele łatwiej jest też urządzić kuchnię z jadalnią. Boisz się, że w całym mieszkaniu będą unosić się zapachy gotowanych potraw? Jeśli zdecydujesz się na kuchnię otwartą, musisz już na samym początku zainwestować w dobry wyciąg kuchenny. W odprowadzaniu zapachów powinno pomóc również okno w kuchni. Trzeba też pamiętać o tym, żeby w pomieszczeniu zawsze zachować idealny porządek oraz aby aranżacja kuchni była spójna z salonem.

Jak urządzić kuchnię z salonem? 3 pomysły na oddzielenie kuchni od salonu

Obecnie nowoczesne kuchnie często są połączone z salonem. Dlatego jeśli skłaniasz się ku pomieszczeniu otwartemu, zapewne nurtuje Cię pytanie, jak oddzielić kuchnię od salonu?

Jednym z najprostszych, najtańszych i najszybszych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu jest postawienie stołu, który jednocześnie będzie pełnił funkcję jadalni. Jego wielkość powinna być uzależniona od ilości domowników. W tym wypadku stoły i krzesła muszą być też wygodne, ponieważ będą głównym miejscem, w którym spożywa się posiłki. Aby dodać aranżacji charakteru, nad stołem niech zawisną długie, wiszące lampy (najlepiej dwie lub trzy). W industrialnej, nowoczesnej kuchni można też postawić na artystyczną plątaninę ozdobnych kabli zakończonych żarówkami Edisona. Taką lampę można kupić gotową lub wykonać samodzielnie.

Kolejnym pomysłem jest oddzielenie tych pomieszczeń za pomocą modułowej, szklanej ściany. Ważne jest, aby przeszklenia były zamocowane w metalowych lub drewnianych ramkach połączonych ze sobą. Ściana w postaci gładkiej, szklanej tafli może być niebezpieczna – gdy będzie idealnie czysta, łatwo ją przeoczyć.

Jeśli posiadasz małą kuchnię i chcesz w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, oddziel ją od salonu przy pomocy designerskiego barku. Możesz przy nim postawić modne hokery, a w półkach i w szufladkach barku ( trzymać niezbędne akcesoria, czy produkty spożywcze (nie tylko alkohol).

Jak zaprojektować kuchnię? Kuchnia w kształcie litery U, L, czy z wyspą?

Gdy już masz kilka pomysłów na kuchnię i wiesz, czy wolisz pomieszczenie zamknięte, czy otwarte oraz jak połączyć kuchnię z salonem, możesz przejść do konkretnych planów. A jak zaprojektować kuchnię, by była funkcjonalna? Dopasować jej kształt do możliwości pomieszczenia.

Umeblowanie kuchni jest jedną z najważniejszych kwestii. Dlatego cały czas mając na względzie zasadę trójkąta roboczego, zastanów się, czy wybierzesz nowoczesną kuchnię z wyspą, praktyczną kuchnię w kształcie litery L lub U, czy designerską kuchnię otwartą w kształcie litery G. A w jakich sytuacjach najlepiej wybrać konkretny układ?

Jednym z najczęstszych wyborów są gotowe kuchnie w układzie jednorzędowym. To rozwiązanie zazwyczaj spotyka się w zamkniętych kuchniach w bloku, które są długie i wąskie, a więc trudno je zagospodarować. Jednak taki układ jednorzędowy jest najmniej ergonomiczny.

Jeśli tylko masz taką możliwość, postaw na zabudowę kuchenną w kształcie litery L. Ten układ możesz wykorzystać zarówno w przypadku kuchni otwartej, jak i zamkniętej. Ułatwi Ci też zastosowanie się do zasady trójkąta roboczego oraz zwiększy funkcjonalność podczas przygotowywania posiłków. I jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jak urządzić małą kuchnię, to rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne.

Największą zaletą kuchni na planie litery U jest posiadanie wielu szafek kuchennych, niezbędnych do przechowywania wyposażenia oraz artykułów spożywczych. To także idealny sposób na prawidłowe ustawienia najważniejszych sprzętów AGD na planie trójkąta. Tak ukształtowana kuchnia wymaga jednak dużej ilości miejsca, optycznie pomniejsza też pomieszczenie (choć tego można uniknąć rezygnując z górnych szafek do kuchni na rzecz otwartych półek).

Kuchnia w kształcie litery G sprawdzi się w przypadku pomieszczenia otwartego na salon. Wtedy stół, czy barek stanowi idealne jej wykończenie. Tylko tak jak w przypadku kuchni z układem L, wymaga dużej ilości miejsca.

Ostatnim, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, jest kuchnia z wyspą. Nie dość, że pozwala na ergonomiczne rozplanowanie przygotowywania posiłków, umożliwia równoczesne gotowanie przez kilka osób, to jeszcze wygląda stylowo i nowocześnie. Minus? Pomieszczenie musi być duże. A ze względu na ilość mebli, kuchnie z wyspą są też najczęściej dużo droższe.

Meble kuchenne na wymiar, czy gotowe zestawy kuchenne?

Gdy masz już gotowy projekt i na pamięć znasz wszystkie kuchenne inspiracje, nastał czas na wybór mebli do kuchni. Zanim jednak zaczniesz analizować konkretne zabudowy kuchenne, zastanów się, co będzie lepszym rozwiązaniem: gotowa kuchnia, czy meble na wymiar?

Największą zaletą mebli na wymiar jest to, że można dopasować je do możliwości pomieszczenia oraz w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. A zatem, pozwala też na najlepsze zagospodarowanie małej kuchni, czy też kuchni z jadalnią. W praktyce często jest jednak tak, że meble na wymiar przekraczają dostępny budżet. Co wtedy?

W sklepach meblowych jest bardzo duży wybór gotowych zestawów mebli kuchennych. Co więcej, ceny mebli kuchennych są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie zestaw na miarę swojego budżetu. A minusy? Jeśli nie masz pomysłu na to, jak umeblować małą kuchnię, a gotowe zestawy kuchenne są niewymiarowe, trudno będzie Ci stworzyć funkcjonalny projekt. Duże pomieszczenie jednak łatwiej jest zaaranżować wykorzystując meble kuchenne dostępne w salonach meblowych.

Zastanów się też nad tym, co będzie lepsze: kuchnia na wymiar, czy z Ikea? Ikea posiada rozbudowany system mebli modułowych, które można dowolnie ze sobą łączyć w ramach wybranej stylistyki. Jako, że ceny mebli kuchennych w Ikea są niższe niż na wymiar, może to być najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie. Pamiętaj też, że tanie meble kuchenne wcale nie muszą znacząco odbiegać jakościowo od droższych, markowych modeli. Należy tylko bacznie przyglądać się ich wykończeniu.

AGD do zabudowy, czy wolnostojące?

Jeśli zdecydujesz się na meble na wymiar, od razu przemyśl, czy wolisz AGD do zabudowy, czy wolnostojące. AGD do zabudowy wygląda bardziej estetycznie, pozwala też na zachowanie spójnej stylistyki i harmonii w całym pomieszczeniu. A jeśli chodzi o praktyczne względy, sam sprzęt do zabudowy jest droższy i często też o mniejszej pojemności. Koszt mebli na wymiar automatycznie będzie wyższy, ponieważ dochodzą do tego dodatkowe szafki do kuchni.

A jak będziesz zastanawiać się nad wyborem sprzętu AGD, przemyśl co wolisz: kuchnię indukcyjną, czy gazową? Indukcyjne są bezpieczniejsze, jednak koszty ich eksploatacji są wyższe. Natomiast w większości domów (szczególnie w starszym budownictwie) znajdują się już przyłącza gazowe, do których wystarczy podłączyć kuchenkę. I jak wiadomo – rachunek za gaz będzie o wiele niższy, niż za prąd.

Jak umeblować kuchnię?

Jeśli nie wiesz, jakie meble do kuchni wybrać, zapoznaj się z kilkoma praktycznymi wskazówkami. Przede wszystkim zadbaj o to, aby w zestawie mebli kuchennych znalazła się przynajmniej jedna szafka wyposażona w co najmniej trzy szuflady. A jeśli nie potrafisz dobrze zorganizować miejsca w półkach, zapomnij o szafce z szerokimi i głębokimi szufladami – przechowywanie w nich akcesoriów kuchennych jest kłopotliwe i utrudnia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Często problematyczne są też narożne meble kuchenne, których przy każdym układzie poza jednorzędowym nie da się uniknąć. Dlatego musisz je tak zaplanować, aby drzwiczki mogły się bez problemu otwierać (najlepiej nie ustawiaj bezpośrednio przy nich piekarnika, zlewozmywaka, czy lodówki). Musisz też wiedzieć, że dolne, narożne meble kuchenne mogą być wyposażone w karuzelę z ½ lub ¾ koła, co znacząco wpływa na ich funkcjonalność.

A jeśli wybierasz tanie meble kuchenne, które nie posiadają dodatkowych udogodnień, zainwestuj w dobre organizery. Po wewnętrznej stronie drzwiczek szafki zlewozmywakowej zamontuj pojemnik na worki, a w środku prowadnice na wysuwany koszyk na środki czystości. Przy pomocy niedrogich akcesoriów (naet za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych) możesz znacznie zwiększyć funkcjonalność mebli do kuchni.

Szafki kuchenne otwarte, czy zamknięte?

Nie wiesz jakie meble do kuchni wybrać? Jeśli masz małą kuchnię, a chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, postaw na otwarte, górne szafki kuchenne. One sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać przestronnie i przytulnie, a Ty wyeksponujesz najładniejsze zestawy talerzy i kubków.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku takich półek zawsze należy mieć idealny porządek w kuchni. Zmniejszy się wtedy również miejsce do przechowywania, ale jeśli dobrze zagospodarujesz szafki kuchenne w środku, nie powinno stanowić to problemu. A takie sposoby na aranżacje małej kuchni, choć zdecydowanie mniej popularne, często są lepszym rozwiązaniem.

Jaki blat do kuchni wybrać? Z czego blat kuchenny może być wykonany?

Gdy już wybierzesz meble, zastanów się jaki blat do kuchni kupić. Pamiętaj też, że jego kolorystyka musi być dopasowana do kolorów frontów mebli – najczęściej wybiera się blat o kilka tonów ciemniejszy.

A z czego blat kuchenny może być wykonany? Najtańsze i najpopularniejsze są blaty laminowane. Laminat, choć jest materiałem wytrzymałym, nakładany jest na płytę wiórową, która niestety nie jest już odporna na wodę, czy wysoką temperaturę. W kuchniach skandynawskich chętnie wykorzystuje się naturalne blaty drewniane. W ich wypadku trzeba wiedzieć, że są trudne w pielęgnacji.

Najbardziej wytrzymałe, ale też najdroższe są blaty kamienne, kompozytowe oraz blaty wykonane z konglomeratów. Jednak często okazuje się, że dzięki swojej odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak zalewanie wodą, wysoka temperatura, czy zarysowania, są najlepszą inwestycją.

Co między szafkami w kuchni? Kafelki, płyty szklane, czy farba?

Gdy meble oraz blat kuchenny zostaną już wybrane, nadszedł czas na zagospodarowanie ścian pomiędzy dolnymi, a górnymi szafkami kuchennymi. Na początku warto zaznaczyć, że ta przestrzeń powinna mieć ok. 60 cm wysokości. W przypadku, gdy domownicy są niskiego wzrostu, warto tę odległość skrócić, by nie utrudnić korzystania z górnych półek.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest położenie płytek między szafkami. Kafelki mogą mieć różne kształty, kolory i fakturę, dlatego możliwości jest wiele. A co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Obecnie w wielu nowoczesnych kuchniach można spotkać się z panelami szklanymi, które posiadają różne, fantazyjne wzory, czy nadrukowane zdjęcia egzotycznych miejsc.

W sieci często można znaleźć także pomysł na pomalowanie ścian farbą tablicową, co w praktyce nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas pisania kredą tworzy się pyłek, który trafia wprost na blat kuchenny… Trudno potem zauważyć i doczyścić mikroskopijne pyłki, a nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że kreda w jedzeniu to nie najlepszy pomysł.

Jaki kolor do kuchni? Nowoczesna, biała kuchnia, czy klasyczna w ciepłych barwach?

Gdy masz gotowy projekt aranżacji, a wszystkie meble są już wstępnie wybrane, możesz zastanowić się nad kolorystyką. A jaki kolor do kuchni wybrać? To już zależy od wystroju panującego w całym mieszkaniu oraz stylu, jaki dominuje we wnętrzach.

Należy mieć jednak na uwadze jedną kwestię: kuchnia powinna być jasna i przytulna. Jest to szczególnie ważne w przypadku aranżacji małej kuchni, gdzie ciemne kolory optycznie zmniejszą pomieszczenie. Ważne jest również to, czy znajduje się okno w kuchni. Jeśli tak, i promienie słoneczne naturalnie doświetlają wnętrze, możesz pozwolić sobie na nieco ciemniejszą kolorystykę.

A co na ścianę w kuchni? Najlepiej nałożyć farbę w neutralnym kolorze, np. w szarym lub w beżach. Można też położyć kafelki na całą powierzchnię ścian, obecnie jednak odchodzi się od tego rozwiązania. Szczególnie, że trzeba mieć na uwadze, że każda kafelka oraz zaprawa klejowa to kilka centymetrów mniej dostępnej przestrzeni.

Jaki kolor mebli do kuchni wybrać? Nowoczesny, biały, czy klasyczny? Wbrew pozorom biała kuchnia nie jest trudna w utrzymaniu w czystości, a optycznie powiększa pomieszczenie. Jeśli jednak lepiej czujesz się w klasycznych wnętrzach, postaw na praktyczne i przytulne beże i brązy. Pamiętaj też, że kolorystykę w kuchni możesz przełamać dodatkami w mocnych, energetycznych kolorach. A zmieniając co pewien czas akcesoria leżące na blacie kuchennym, całkowicie odmieniasz wystrój kuchni.

Jakie oświetlenie do kuchni? Oprawy sufitowe, czy lampy wiszące?

Choć lampy wiszące nadają pomieszczeniu szyku i designerskiego charakteru, w małych kuchniach (szczególnie w bloku) o wiele bardziej praktyczne są ledowe oprawy sufitowe. Można jednak zadbać o designerskie oświetlenie podszafkowe, które nie tylko doświetla blat roboczy (co będzie nieocenione podczas przygotowywania romantycznej kolacji), ale także świetnie się prezentuje.

A jakie oświetlenie do kuchni otwartej, gdzie jest możliwość umieszczenia stołu do jadalni? Wtedy można pomyśleć o lampach wiszących, które dodatkowo, wizualnie oddzielą kuchnię od salonu.

Czego unikać w kuchni?

Wiesz już, jak umeblować kuchnię, ale boisz się, że popełnisz podstawowe błędy w aranżacji? Wystarczy dowiedzieć się, czego unikać w kuchni.

Uważaj przede wszystkim na kolorystykę. Nie łącz ze sobą zbyt dużej ilości kolorów, trzymaj się też wybranych tonacji. Rozsądnie wybierz rodzaj oświetlenia, aby nie okazało się, że jedna, czy dwie żarówki są niewystarczające (dotyczy to także małych pomieszczeń).

I nawet jeśli miałoby Cię kosztować to wiele czasu i energii, rozsądnie wybieraj meble kuchenne oraz układ pomieszczenia. I nie musisz wcale posiadać specjalistycznej wiedzy na temat aranżacji wnętrz. Zastanów się dokładnie nad swoimi potrzebami, spróbuj odtworzyć sposób poruszania się po kuchni, z czego najczęściej korzystasz, co musi być na wierzchu. To od Twoich przyzwyczajeń i wygody zależy, czy bardziej funkcjonalna będzie szuflada z przegródkami, czy otwarta półka do której bezpośrednio i szybko można sięgnąć po najbardziej potrzebne produkty. Dlatego oprócz zastosowania się do tych wszystkich rad, zaufaj swojej intuicji.

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.