Kwiaty doniczkowe do ogrodu – TOP 10 ulubionych gatunków redakcji Homebook.pl

Kwiaty doniczkowe do ogrodu to jedne z najpiękniejszych naturalnych dekoracji. Każdy, kto może się cieszyć urodą przydomowego zieleńca, doskonale wie, jak przyjemnie spędza się chwile wśród żywych, wielobarwnych kompozycji. Postanowiliśmy zatem stworzyć ranking naszych 10 ulubionych gatunków doniczkowych kwiatów ogrodowych. Znajdziesz wśród nich zarówno rośliny lubujące się w cieniu, jak i te, które będą zdobić Twój ogród dłużej niż jeden sezon. Zaczynamy!

kwiaty doniczkowe do ogrodu

1. Konwalia majowa

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty lubią cień, podpowiadamy: konwalie majowe! Te piękne, romantyczne i wspaniale pachnące kwiaty doniczkowe do ogrodu do cienia mogą z powodzeniem rosnąć w donicach usytuowanych pod drzewami czy pergolą. Warto pamiętać, że konwalie to rośliny leśne, zatem są wyjątkowo odporne. Niestraszne im mróz, susza ani szkodniki. Jedyne, czego potrzebują, to stosunkowo dobra gleba, najlepiej żyzna, lekko próchnicza i wilgotna. Choć konwalie mogą kojarzyć się z uprawą na rabatach, umieszczenie ich w donicach to wyjątkowo dobry pomysł – nie tylko poprzez wzgląd na dekoracyjność roślin, ale również fakt, że konwalie są bardzo ekspansywne i szybko zagłuszają inne, słabsze gatunki.

Więcej o konwaliach przeczytasz w artykule Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać do cienia?

Wybierz donice ogrodowe z wyprzedaży >>

2. Pelargonia

Pelargonie to niezwykle popularne kwiaty doniczkowe do ogrodu, jednak mamy wrażenie, że wciąż nie przestają zaskakiwać! Mimo że najczęściej hoduje się tzw. pelargonię rabatową, do swojego zieleńca warto zaprosić również wiszącą pelargonię bluszczolistną bądź intrygującą, niezwykle aromatyczną anginkę. Pamiętaj, że pelargonie to kwiaty lubujące się w słońcu oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi. Warto dbać o to, aby zawsze była wilgotna, choć w podczas przejściowej suszy pelargonie potrafią sobie poradzić. Aby zapewnić obfite kwitnienie roślin, warto zasilać je specjalnym nawozem dedykowanym pelargoniom, najlepiej podczas podlewania.

kwiaty doniczkowe ogrodowe
Pelargonie, źródło: Nenad Aksic / Shutterstock
Jak sadzić pelargonie? Przeczytaj poradnik >>
kwiaty doniczkowe ogrodowe
Begonia, źródło: Shutterstock

3. Begonia bulwiasta

Begonia to kolejna roślina doniczkowa do ogrodu w naszym rankingu. Niezwykle dekoracyjna, o dużych, mięsistych kwiatach, wspaniale prezentuje się jako ogrodowa ozdoba. O begoniach zwykło się mówić, że to kwiaty doniczkowe do ogrodu długo kwitnące, ze względu na fakt, że ich kwitnienie może trwać od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Begonie lubią glebę próchniczną i lekko kwaśną i – co równie istotne – cieniste stanowiska. Kwiat ten jest wrażliwy na niskie temperatury, zatem należy go wysadzać na początku czerwca, natomiast bulwy wykopywać zaraz po pierwszych przymrozkach, po czym przechowywać je w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

kwiaty doniczkowe do ogrodu do cienia
Niecierpek, źródło: Shutterstock

4. Niecierpek

Niecierpki to niezwykle dekoracyjne kwiaty doniczkowe do ogrodu. Do cienia, a właściwie do donic umieszczonych w półcieniu, powinny trafiać w połowie maja jako sadzonki. Sam wysiew powinien odbywać się w marcu, przy czym najlepiej hodować wówczas niecierpka w warunkach domowych. Jak podpowiadają doświadczeni ogrodnicy, niecierpki najlepiej sadzić w podłożu żyznym, przepuszczalnym i wilgotnym, ponieważ fatalnie znoszą niedobór wody. Aby pięknie kwitły, przydadzą im się nawozy przeznaczone do gatunków kwitnących.

kwiaty doniczkowe do ogrodu
Fiołek, źródło: Shutterstock

5. Fiołek afrykański

Marzą Ci się kwiaty doniczkowe ogrodowe wieloletnie? Postaw na fiołki afrykańskie! Choć najczęściej traktuje się je jako rośliny domowe, mogą rosnąć w kępach w okazałych gazonach na świeżym powietrzu. Ich kolory są niezwykle intensywne i żywe, poczynając od bieli i różu, idąc przez fiolet i błękit, na purpurze kończąc. Pamiętaj, że choć fiołek pochodzi z Afryki, nie znosi upałów. Doniczki i kwietniki z fiołkami należy zatem ustawiać w miejscach zacienionych. Bardzo istotne jest, aby na jesień i zimę zabierać fiołki do domu – wówczas będą pięknie rosły aż do kolejnego sezonu wiosenno-letniego.

6. Aksamitka

Jako kolejne w naszym zestawieniu plasują się aksamitki. Oto kwiaty doniczkowe do ogrodu, które nigdy nie wychodzą z mody, są efektowne, a przy tym potrafią być bardzo pożyteczne! Niewiele osób wie, że zapach aksamitek skutecznie odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Jeśli zatem marzy Ci się zdrowy ogródek warzywny, postaw wokół grządek donice z aksamitkami. Oprócz tego kwiaty te doskonale dogadują się z truskawkami, ponieważ dzięki nim zmniejsza się populacja chorobotwórczych nicieni, które, jak wiadomo, fatalnie wpływają na jakość owoców. Aksamitki to rośliny światłolubne, dlatego śmiało możesz wystawiać je na słońce. Ponadto lubią gleby żyzne, przepuszczalne i nie przepadają za zbyt obfitym podlewaniem.

rośliny ogrodowe doniczkowe

7. Surfinia i petunia

Oto szalenie dekoracyjne kwiaty doniczkowe. Ogrodowe królowe, jakich mało! Petunie i surfinie fantastycznie prezentują się zarówno w donicach usytuowanych na smukłych kwietnikach, jak i w doniczkach wiszących. Pięknie ożywiają ogród i cieszą oczy niezwykłą feerią barw. Petunie i surfinie są blisko spokrewnione i bardzo do siebie podobne, dlatego postanowiliśmy ująć je w rankingu razem. Co ciekawe, kwiaty te najpiękniej rosną w pełnym słońcu, jednak wówczas trzeba bardzo ostrożnie je podlewać, aby nie poparzyć delikatnych kwiatów i liści. Warto jednak pamiętać, że kwiaty te potrzebują szczególnie obfitego podlewania. W czasie dużych upałów należy podlewać je nawet kilka razy dziennie!

Jak dbać o surfinie? Sprawdź >>

8. Bratek

Marzą Ci się wielobarwne, wiosenne kwiaty doniczkowe do ogrodu? Zdecyduj się na bratki, czyli fiołki ogrodowe! Choć niektórzy kojarzą je z ukwieconymi rabatami, gwarantujemy, że w donicach prezentują się równie atrakcyjnie. Bratki można zasadzić w ogrodzie już w marcu, ponieważ nie boją się przymrozków. Ich ogromną zaletą jest niezwykłe zróżnicowanie kolorystyczne, dzięki czemu mogą tworzyć absolutnie tęczowe zestawienia. Najlepiej czują się na słonecznych, ale stosunkowo chłodnych stanowiskach (np. wschodnich), lubią ziemię żyzną i przepuszczalną.

wiosenne kwiaty doniczkowe do ogrodu
Bratki, źródło: Agenturfotografin / Shutterstock

9. Fuksja

Fuksje mogą być traktowane jako efektowne kwiaty ogrodowe doniczkowe zwisające. A wszystko to dzięki ich opadającym pędom. Rośliny te są niezwykle ozdobnym gatunkiem o rozmaitym zabarwieniu. Można spotkać zarówno fuksje klasyczne, czyli różowe, jak i białe, kremowe, pomarańczowe, czerwone lub łososiowe. Najchętniej rosną na stanowiskach słonecznych lub delikatnie zacienionych, najlepiej osłoniętych od wiatru. Jako że nie są odporne na mróz, należy zimować je w chłodnych i stosunkowo ciemnych miejscach, np. w piwnicy.

Jak dbać o fuksję w doniczce? Dowiedz się >>

10. Lobelia wieloletnia

Oto rośliny ogrodowe doniczkowe, które potrafią kwitnąć bardzo obficie od początku czerwca aż do późnej jesieni. Ich kolorystyka jest rozmaita, dlatego warto sadzić je w kępach, tworząc różnobarwne kompozycje. Najpopularniejsze kolory to biały, różowy oraz niebieski w rozmaitych odcieniach. Lobelie wieloletnie należy wystawiać na zewnątrz po 15 maja, kiedy na dobre minie niebezpieczeństwo przymrozków.

kwiaty doniczkowe ogrodowe
Lobelia wieloletnia, źródło: Shutterstock
Sprawdź, jak pielęgnować lobelię wieloletnią >>

W okresie wiosenno-letnim nic nie cieszy tak, jak piękny, zadbany, ukwiecony ogród. Mamy zatem nadzieję, że nasz ranking kwiatów doniczkowych do ogrodu pomoże Ci zaprojektować stylowy i przede wszystkim różnorodny zieleniec, który będzie kusił niezwykłymi kolorami aż do późnej jesieni!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze

Zobacz więcej produktów